Yaz aylarının olmazsa olmazı güneş kremi, doğru güneş kremini kullanıyor musunuz?

Yaz aylarının olmazsa olmazı güneş kremi, doğru güneş kremini kullanıyor musunuz?

Son Güncelleme: 20 Haziran 2022 admin Tarafından

Sıcak yaz aylarında, dışarıda sadece güneş çok güçlü olmakla kalmaz, aynı zamanda ultraviyole ışınları da çok güçlüdür. Pek çok insan cildini korumak için güneş kremi kullanmayı tercih eder, ancak gerçekten doğru güneş kremini mi kullanıyorsunuz? Doğru güneş kreminin seçimi ve kullanımına dair bilgileri size bu yazımızda aktarmaya çalışacağız.

Güneş ışığında üç tür ultraviyole ışını vardır, biri esas olarak fotoyaşlanma ve cilt tümörlerine neden olan uzun dalgalı ultraviyole (UVA), diğeri ise esas olarak güneş yanığına neden olan orta dalga ultraviyole (UVB); üçüncüsü esas olarak atmosfer tarafından engellenen ve göz ardı edilebilecek kısa dalgalı ultraviyole (UVC). Cildinizde güneş yanığını önlemek için UVB ile, cilt foto yaşlanmasını önlemek için UVA ile savaşmanız gerekir.

Güneş kremleri SPF değeri ve PA değeri ile işaretlenmektedir. SPF değeri, UVB’ye karşı güneşten korunma kabiliyeti yani güneş yanığını önlemek için kullanılan güneş koruma faktörüdür. SPF değerinin güneşten korunma kabiliyeti ile hiçbir ilgisi yoktur, sadece güneşten korunma süresinin uzunluğunu temsil eder. PA değeri, genellikle +, ++, +++ ile ifade edilen UVA için güneş koruma faktörüdür. + ne kadar fazlaysa bronzlaşma etkisi o kadar iyi olur.

SPF ve PA değerleri ne kadar yüksek olursa, güneş koruyucu etkisi o kadar iyi olur, ancak daha iyi güneş koruyucu etkisi olan güneş kremi cildi daha fazla tahriş eder. Günlük işe gidip gelme güneş kremi için SPF12~15, PA+ güneş kremini seçebilirsiniz; Hassas cilde sahip kişiler doğada veya kumsalda oynarken SPF15~20 ve PA++’ya sahip güneş kremi, SPF30~50 ve PA+++’ye sahip güneş kremi seçebilirler.

Güneş kremleri, içeriklerine göre fiziksel güneş kremleri ve kimyasal güneş kremleri olarak ikiye ayrılırlar. Fiziksel güneş kremi basitçe, ultraviyole ışınlarının cilde zarar vermesini engelleyen, fiziksel bir koruyucu rol oynayan ve ultraviyole ışınlarını kırıp saçabilen bazı maddelerin dış kaplaması olarak anlaşılabilir. Genel olarak konuşursak, fiziksel güneş kremleri kalın ve yağlıdır, ancak güvenli ve alerjisi seviyesi düşüktür ve hamile kadınlar, bebekler ve küçük çocuklar tarafından da kullanılabilir. Kimyasal güneş kremleri UV ışınlarını emer, ısıya dönüştürür ve serbest bırakır, böylece cilde verilen zararı azaltır. Nispeten ferahlatıcı ve emilmesi kolaydır, ancak alerjiye yatkın kişiler kimyasal güneş kremleri kullanmaya dikkat etmelidir.

Dışarı çıkmadan yarım saat önce güneş kremi sürmek güneşten korunmada rol oynayabilir. Aynı zamanda güneş kremini açık havadayken her 2-3 saatte bir yeniden uygulamalısınız. Şapka, güneş gözlüğü vb. takmak da önemlidir.

Bir cevap yazın