Yaşlı insanlar neden kolayca şişmanlar? Bu 4 faktöre dikkat!

Yaşlı insanlar neden kolayca şişmanlar Bu 4 faktöre dikkat!

Son Güncelleme: 21 Haziran 2022 admin Tarafından

Yaşlı insanlar neden kolayca şişmanlar Bu 4 faktöre dikkat!

Birçok yaşlı insan gençken formdadır, ancak orta yaşa girdikten sonra vücutları kilo almaya başlar ve yaşlandıkça kiloları daha da artar. Obezite sağlık için iyi bir şey değildir ve fazla kilolu olmak da bu hastalığı vücuda getirir. Sorunsuz bir şekilde kilo verebilmek için yaşlıların öncelikle kilo almalarının nedenlerini anlamaları önerilir.

Yaşlıların kilo almasına ne sebep olur?

1. Hücre büyüme hızının azalması

Bir kişi yaşlandığında, vücudun yeteneklerinin tüm yönleri azalır. Hücrelerin büyüme hızının azalması, vücudun ihtiyaç duyduğu enerjinin azalmasına neden olacak, böylece vücutta zamanla tüketilemeyen büyük miktarda enerji birikerek obeziteye neden olacaktır.

2. Endokrin bozuklukları

İnsanlar yaşlandıkça, vücut tarafından salgılanan hormonlar büyük ölçüde azalarak endokrin bozukluklarına neden olur. Endokrin bozuklukları vücudun leptin salgısını azaltacağından vücudun kilo almasına neden olma olasılığı daha yüksektir.

3. Uyku eksikliği

Yaşlılar uykusuzluğa yatkındır. Uzun süreli uykusuzluk insan vücudunda hormon bozukluklarına neden olabilir ve vücudun leptin salgısını etkileyebilir. Leptin salgısı azaldığında, insanlar doğal olarak kilo almaya eğilimlidir.

4. Kas atrofisi

Kas atrofisi yaşla birlikte ortaya çıkar. Kas atrofisi vücudun metabolik hızının düşmesine neden olarak kalori harcamasını sürekli olarak düşürür. Bu dönemde beslenmenize dikkat etmezseniz vücutta yağ birikmesine ve obeziteye neden olur.

Yaşlılar nasıl kilo verebilir?

1. Egzersiz yapmaya devam edin

Birçok yaşlı insan egzersiz yapmaktan hoşlanmaz, bu da obeziteye yol açar. Vücut yağını etkili bir şekilde tüketmek için yaşlıların genellikle yürüyüşe çıkmaları ve daha fazla fiziksel egzersiz yapmaları önerilir.

2. Bol su için

Yaşlılar daha fazla su içmelidir. Yalnızca vücutta yeterli su olması vücuttaki dolaşımı hızlandırabilir, metabolizmayı hızlandırabilir ve vücudun toksinleri atmasına yardımcı olabilir.

3. Sosyalleşin

Yaşlıların akranlarıyla daha fazla sosyalleşmesi ve sohbet etmesi, hem ruh halini daha mutlu edecek hem de egzersiz sıklığını artıracaktır.

4. Dans

Her gün ısrarla dans etmek fiziksel gücü artırabilir, uzuvların sertliğini önleyebilir, vücudu daha ince yapabilir ve obeziteyi iyileştirebilir. Bununla birlikte, eklemlere zarar vermemek için kare danslar yaparken yumuşak tabanlı düz ayakkabılar giymeye dikkat edin.

Hangi yaşta olursa olsun vücut obez olduğu sürece zamanla düzelmesi gerekir. Obezite sadece insanları endişelendirmekle kalmaz, aynı zamanda vücudu da olumsuz etkiler, özellikle yaşlılarda obezite de birçok hastalığa yatkındır. Obeziteyi iyileştirmek için yaşlıların yukarıdaki 4 neden üzerinden neden kilo aldıklarını anlamaları ve ardından kilo vermeye yardımcı olacak bazı alışkanlıklar geliştirmeleri önerilir. Bununla birlikte, vücut yağınız normal olduğu sürece aşırı ince bir figürün peşinden koşmamaya dikkat edin.

Bir cevap yazın