Venöz genişlemesi nasıl önlenir? Bu dört şeye dikkat edin!

Venöz genişlemesi nasıl önlenir? Bu dört şeye dikkat edin!

Son Güncelleme: 15 Haziran 2022 admin Tarafından

Günlük yaşamda birçok insanda çok belirgin kan damarları vardır ve bunların çoğu cilt yüzeyinden dışarı taşmış ve buna venöz dilatasyon denir. Genişlemiş damarlar kişinin sadece görüntüsünü etkilemekle kalmaz, aynı zamanda vücutta belirli sağlık sorunlarının olduğunu da gösterir. Bu durumdan kaçınmak için her gün damarların genişlemesini önleyerek kan damarlarını daha sağlıklı hale getirmeliyiz.

Venöz genişlemesi nasıl önlenir? Bu dört şeye dikkat edin!

Venöz genişleme nasıl önlenir?

1. Kilo kontrolü

Obezite doğrudan venöz dilatasyona yol açmasa da, aşırı kilo bacaklara çok fazla baskı uygulayabilir, bu da bacaklarda zayıf venöz dönüşe neden olabilir ve sonunda venöz dilatasyona neden olabilir. Bu nedenle genellikle kilonuzu zamanında kontrol etmeniz ve eğer obez iseniz zamanla kilo vermeniz önerilir.

2. Çalışma ve dinlenme kombinasyonu

Aşırı efor, kan dolaşımı için kötüdür ve bacaklarımıza çok fazla baskı uygulayarak damarların genişlemesine neden olabilir. Bu durumdan kaçınmak için günlük çalışma ve dinlenme kombinasyonuna dikkat edilmelidir. Özellikle uzun süre ayakta durması gereken bazı kişiler için, venöz genişlemeyi etkili bir şekilde önleyebilen tıbbi elastik çorap giymek genellikle en iyisidir.

3. Bacaklarınıza daha fazla masaj yapın

Masaj, kan dolaşımını hızlandırabilir ve kasları yatıştırma üzerinde iyi bir etkiye sahiptir. Bacak kaslarını etkili bir şekilde rahatlatabilen ve bacakların kan dolaşımını teşvik edebilen, yatmadan önce bacaklara uygun şekilde masaj yapılması önerilir.

4. Sigarayı bırakın

Sigara içmek kan damarlarına çok zararlıdır, kanı kalınlaştırır ve damar ortamını daha da kötüleştirir. Düzenli sigara içen kişilerde venöz dilatasyon görülme olasılığı daha yüksektir. Venöz genişlemeyi önlemek için genellikle sigaradan uzak durmak en iyisidir.

Venöz dilatasyonun kontrendikasyonları nelerdir?

1. Ayaklar için sıcak su

Sıcak su ayak banyosu çok sağlıklı bir yöntemdir ancak damarları genişlemiş hastalar için genellikle sıcak su ayak banyosu kullanmamak en iyisidir. Bunun nedeni, sıcak suyun varisli damarları daha da genişleteceği ve alt ekstremitelerin tıkanıklığını artıracağı ve durumu daha da kötüleştireceğidir.

2. Yaralanma

Varisli damarları olan hastalar genellikle etkilenen uzvun yaralanmasından kaçınmalıdır, aksi takdirde yaranın iyileşmesini zorlaştıracak ve durumu ağırlaştıracak yaralar olacaktır.

3. Baharatlı yiyeceklerden uzak durun

Baharatlı ve tahriş edici yiyecekler atardamarların sertleşmesini hızlandırarak damar hastalığına neden olur ve ayrıca kan damarı tıkanıklıklarına neden olarak tromboza neden olabilir. Bu nedenle venöz dilatasyonu olan hastalar genellikle hafif bir diyet yapmalı ve daha az baharatlı ve tahriş edici yiyecekler yemelidir.

Genişlemiş damarlar damar sağlığına son derece zararlıdır ve tedavi edilmezse diğer damar hastalıklarına yol açması muhtemeldir. Bu nedenle damar sağlığınıza her gün dikkat etmeniz önerilir ve yukarıdaki içerikler sayesinde damar genişlemesini önleyebilirsiniz. Venöz dilatasyondan şikayetçiyseniz doktorunuzun rehberliğinde ilaç alabilirsiniz.

Bir cevap yazın