Tiroid hastalığı türleri nelerdir? Nasıl önlenebilir?

Tiroid hastalığı türleri nelerdir? Nasıl önlenebilir?

Son Güncelleme: 3 Temmuz 2022 admin Tarafından

Tiroid hastalığı yaygın ve sık görülür ve zararı da daha fazladır, bu nedenle korunmaya dikkat etmeliyiz. Ancak bazı hastalar sıklıkla tiroid hastalığını anlayamazlar. Bazı hastalar tiroid nodülü keşfettikten sonra kanser olduklarından şüphelenir ve kendilerini huzursuz hissederler.

Tiroid hastalığı türleri nelerdir? Nasıl önlenebilir?

Peki, ne tür tiroid hastalıkları vardır ve bunlar nasıl önlenebilir? Bugün birlikte öğrenelim.

En sık görülen tiroid hastalıkları nelerdir?

Basit Guatr

Kalın bir boyun dışında, hastalarda endemik ve sporadik guatr dahil olmak üzere sıklıkla herhangi bir semptom görülmez.

Tiroid Nodülleri

İyi huylu tümörler ve kötü huylu tümörler dahil. Çoğu tiroid tümörü iyi huyludur, ancak iyi huylu tiroid tümörleri zamanında tedavi edilmezse, kötü huylu olma ihtimalleri %10’dur.

Hipertiroidizm

Tiroid bezi tarafından tiroid hormonlarının artan salgılanmasının neden olduğu, kan dolaşımındaki tiroid hormonlarının düzeyini artıran bir grup hipermetabolik hastalıktır. Kadınlarda görülme sıklığı erkeklere göre daha fazladır.

Hipertiroidili hastaların ana belirtileri şunlardır: çarpıntı, titreme, ısıdan kaçınma, aşırı terleme, yorgunluk, baş dönmesi, duygusal dürtüsellik, aşk ve öfke, sık yemek yeme ve açlık, artan dışkı sıklığı, vücut ağırlığı ve boyun genişlemesinin eşlik ettiği diğer semptomlar. Gözlerin kalın ve şişkin olması, şişlik ve rahatsızlık gibi durumları klinik olarak teşhis etmek zor değildir.

Hipotiroidizm

Tiroid hormonlarının yetersiz sentez ve salgılanması veya tiroid hormonlarının yetersiz fizyolojik etkileri sonucu vücut metabolizmasının azalmasına neden olan bir hastalıktır. Hipotiroidizme çeşitli tiroid hastalıkları veya diğer hastalıklar neden olabilir.

Hipotiroidi hastaları esas olarak soğuktan ve terlemeden korkma, vücudun her yerinde uyuşukluk, halsiz hareket ve tembel konuşma, düşük ses, tüm gün uyku hali, anoreksi ve karında şişkinlik, hatta uzuvlarda şişkinlik, mavi yüz ve beyaz dudaklar olarak kendini gösterir.

Tiroidit

Esas olarak akut süpüratif tiroidit, sıklıkla sistemik enfeksiyonla ilişkilidir. Subakut tiroidit çoğunlukla viral enfeksiyonla ilişkilidir. Doğum sonrası tiroidit, kronik invaziv fibröz tiroidit, vb.

Tiroid hastalığı nasıl önlenir?

1. İyi bir tutum sergileyin. Stresin aşırı çalışmaya ve fiziksel zayıflığa yol açtığına ve bunun da bağışıklık fonksiyonunun azalmasına, endokrin bozukluklara ve vücutta metabolik bozukluklara yol açtığına inanılırr; stres zihinsel stresin qi durgunluğuna, kan durmasına, dolayısıyla tiroid hastalığı riskini artırır.

2. Daha fazla egzersiz yapmak insanların direncini artırabilir, insanların endokrin sistemini normal tutacak şekilde düzenleyebilir ve insanların ruh halini düzenleyebilir. Olağan beslenme sorunlarına dikkat edin, besleyici yiyecekler ve taze sebzeler yiyin, sıcak, soğuk, tuzlu, baharatlı yiyecekler yemeyin.

3. Özel bir durum yoksa iyotlu tuz yemeniz önerilir ancak iyotlu tuz yedikten sonra aşırı kabuklu deniz ürünleri tüketiminden kaçınmalısınız.

4. Röntgenler tiroid hastalığına neden olmada önemli bir faktördür, çocukluk döneminde baş ve boyun röntgenine maruz kalmaktan kaçınmaya çalışın.

5. Ruhu mutlu tutmak ve duygusal iç yaralanmayı önlemek, bu hastalığın ortaya çıkmasını önlemenin önemli bir yönüdür.

6. Tiroid iltihabı, hipertiroidi, hipotiroidi ve tiroid nodülleri için ciddi komplikasyonlardan kaçınmak için zamanında standart takip tanı ve tedavi için hastaneye gitmelidir.

Yukarıdakiler, tanıttığınız birkaç yaygın tiroid hastalığı türü ve iyi yapılması gereken önleme çalışmalarıdır. Genellikle, hastalığın daha da kötüleşmesini önlemek için herkes bu önlemlere ve bakıma dikkat eder.

Bir cevap yazın