Tırnak batmasının 4 ana nedeni var, bunlara dikkat etmelisiniz!

Tırnak batmasının 4 ana nedeni var, bunlara dikkat etmelisiniz!

Son Güncelleme: 15 Haziran 2022 admin Tarafından

Tırnaklar vücudumuzun sadece küçük bir parçası olmasına rağmen, aynı zamanda fiziksel sağlığın da en önemli göstergelerinden biridir. Sağlıklı bir kişinin tırnaklarının düzgün ve kırmızı olması gerekir ve eğer tırnaklar çökük ise vücutta belirli bir problem var demektir. Bu sırada nedenin zamanında bulunup tedavi edilmesi gerekir.

Tırnak batmasının 4 ana nedeni var, bunlara dikkat etmelisiniz!

Tırnak batmasının nedenleri nelerdir?

1. Yetersiz beslenme

Tırnakların beslenme ile belli bir ilişkisi vardır. Her zaman seçiciyseniz veya diyet yapıyorsanız, vücutta yetersiz beslenmeye yol açacaktır. Yetersiz beslenme durumunda tırnaklar, tırnak çöküntüleri de dahil olmak üzere bir dizi anormalliğe eğilimlidir.

2. Düzenli olarak ağır fiziksel aktivitede bulunmak

Hayatta tırnakları uzun süre etkileyecek ağır fiziksel aktiviteler yapan birçok insan vardır ve zamanla tırnak batmasına neden olması kolaylaşır.

3. Hipoksemi (Oksijen eksikliği)

Hipoksemi vücutta çok fazla sorunlara neden olabilir, bu da vücudun atardamarlarının etrafındaki dokuların, kan dolaşımının oksijensiz kalmasına neden olabilir. Bu durumda, tırnakların beslenme işlevi, sonunda tırnakların batmasına neden olacak engellere eğilimlidir.

4. Tırnaklar genellikle soğuk su ile temas halinde olması

Tırnaklar genellikle soğuk su ile temas halindedir, bu da kan damarlarını küçültür ve kanın hızı, periferik dokuların hipoksi durumunu ağırlaştırır. Zamanla, tırnakların batmasına neden olması kolaylaşır.

Tırnak batmasını engellemek için nasıl beslenmelidir?

1. D vitamini takviyesi

D vitamini insan vücudu için gerekli besinlerden biridir. D vitamini açısından zengin besinler nispeten az bulunur. D vitamini takviyesi yapmak istiyorsanız daha fazla güneş ışığı almanız önerilir.

2. Yüksek proteinli gıdalar

Protein insan vücudu için gerekli olan önemli bir besindir. Vücut ancak protein ile beslendiğinde daha sağlıklı olabilir. Yaşamda protein açısından zengin yaygın yiyecekler arasında yumurta, fındık, soya ürünleri, süt vb. bulunur. Tırnak batması yaşayan kişilerin bunları dikkatli bir şekilde yemeleri önerilir.

3. Kalsiyumlu gıdalar

Vücudunuzda kalsiyum eksikliği varsa, bu sadece kemiklerin büyümesini engellemekle kalmaz, aynı zamanda tırnakların büyümesini de engelleyerek tırnakları çok kırılgan hale getirir. Bu durumdan kaçınmak için soya ürünleri, süt vb. gibi kalsiyumdan zengin besinlerin daha fazla tüketilmesi önerilir. Vücuda zamanında kalsiyum takviyesi yapmak sadece kemiklerin normal gelişimini desteklemekle kalmaz, aynı zamanda anormal tırnakları da önler.

Herkesin sağlıklı bir vücut yapısına sahip olmak istediğine inanıyorum, bu yüzden tırnaklarına daha fazla dikkat etmeliler. Tırnaklarda çökme varsa yukarıdaki içerik sayesinde sebebini öğrenebilir ve zamanla düzeltebilirsiniz. Çökük tırnaklar çok ciddi ise vücuttaki kötü hastalıklara yakalanmamak için zamanında fizik muayene için hastaneye gitmeniz gerekir.

Bir cevap yazın