Tip 1 ve tip 2 diyabet arasındaki fark nedir? Nedenleri, tedavi ve tanı kriterleri nelerdir?

Tip 1 ve tip 2 diyabet arasındaki fark nedir? Nedenleri, tedavi ve tanı kriterleri nelerdir?

Son Güncelleme: 16 Ağustos 2022 admin Tarafından

Tip 1 ve tip 2 diyabet arasındaki fark nedir? Nedenleri, tedavi ve tanı kriterleri nelerdir?
Photo by Polina Tankilevitch on Pexels.com

Diyabet, tip 1 diyabet ve tip 2 diyabet olarak ikiye ayrılabilir. İkisinin nedenleri ve tedavi yöntemleri arasındaki farklar nelerdir? Yeme alışkanlıkları konusunda nelere dikkat etmelisiniz? Kan şekerini istikrarlı bir şekilde kontrol etmek istiyorsanız, doktorlar ve uzmanlar sizi tip 1 ve tip 2 diyabet hakkında bilgilendirecektir.

Tip 1 diyabet nedir?

Tip 1 diyabet genellikle ergenlik veya çocukluk döneminde gelişir, ancak semptomlar yetişkinliğe kadar ortaya çıkmayabilir. Ana sebep, pankreas adacık hücrelerini yok eden, kalıtım ve genlerle ilgili olan insülinin normal şekilde salgılanamamasına neden olan otoimmün problemlerdir.

Tip 1 diyabetin belirtileri ve tanı kriterleri nelerdir?

Aşağıdakilerden biri doğru olduğu sürece diyabet teşhisi konur:

 • Glike hemoglobin (HbA1c)~%6.5
 • Açlık Kan Şekeri (Açlık Plazma Glukozu)≧126mg/dL
 • Oral glukoz tolerans testinin ikinci saatinde plazma kan şekeri ≥ 200 mg/dL
 • Tipik hiperglisemi semptomları (yeme, içme, idrar yapma ve kilo kaybı) ve rastgele plazma glukozu ≥ 200 mg/dL

İlk 3 öğenin 2 defadan fazla doğrulanması gerektiğine dikkat edilmelidir.

Oral ilaç etkili olmazsa, doktor teşhis için daha fazla test yapar ve “C-peptid (C-Peptid)” ve “GAD otoantikorları” olup olmadığını belirlemek için kontrol eder.

En son diyabet kavramlarını tam olarak anlamak için şimdi okuyun: Diyabet belirtileri, nedenleri, kan şekeri

Tip 1 diyabet tedavisi? Tedavi edilebilir mi?

Tip 1 diyabet tedavi edilemez. Diyet ve egzersiz ile kombine edilebilir ancak en önemlisi kontrol altına almak için insülin enjeksiyonları kullanmaktır. İyi kontrol edilmezse diyabetik ketoasidoza neden olmak kolaydır.

Tip 1 diyabette şu tedaviler uygulanır:

 1. Geleneksel insülin enjeksiyon yöntemi (orta ve uzun etkili + kısa etkili): Avantajı enjeksiyon sayısının daha az olması ve dezavantajı ise kan şekerinin çok fazla dalgalanması ve bu da ortasında hipogliseminin yan etkilerine neden olabilmesidir.
 2. Geliştirilmiş insülin enjeksiyon yöntemi (uzun etkili + üç öğün öncesi kısa etkili): Avantajı kan şekeri kontrolünü daha stabil hale getirebilmesidir; kalem tipine sahiptir ve dışarı çıkarken taşıması kolaydır. Dezavantajı, hipogliseminin yan etkisine neden olabilecek birçok enjeksiyon olmasıdır.
 3. İnsülin pompası : Avantajı, iğneyi 3 günde bir değiştirmek, enjeksiyon sıklığını azaltmak, kan şekerine göre insülini serbest bırakmak ve şiddetli hipoglisemi insidansını azaltmak ve ayrıca gıda türüne göre farklı dozlama modları ayarlayabilmesidir. Dezavantajı, hastanın pompa yamasına alerjisi olabilir. Fiyatı daha yüksektir.

Tip 2 diyabet nedir?

Tip 2 diyabet en sık görülen diyabet türüdür. Temel nedeni hücrelerin insüline daha az duyarlı olması ve direnç oluşturmasıdır. Kan şekeri hücrelere giremez. Kan şekerinin hücrelere girmesini sağlamak için pankreas daha fazla insülin salgılar ama insülin sınırlıdır. Zaman geçtikçe, salgı giderek yetersiz kalır ve kanda çok miktarda glikoz kalır, bu da yüksek kan şekerine neden olur, bu da şeker hastalığına dönüşür.

Yaşla birlikte pankreasın işlevinin giderek azalacağına dikkat çekmekte fayda var, “Türkiye’de 65 yaşındaki yaşlıların büyük bir yüzdesinde şeker hastalığı vardır. Yaşam tarzının yanı sıra pankreasın yaşlanması da cabası. Fonksiyonu ve kan şekeri metabolizmasındaki düşüş de başlıca nedenlerdir.

Geçmişte kan şekeri sorunları nedeniyle tıbbi tedaviye başvuran çocukların tip 1 diyabetli olduğu varsayılmaktaydı, ancak yeme alışkanlığı değişiklikleri ve daha az aktivite ile çocuklarda tip 2 diyabet hastalığı giderek yaygınlaşmakta.

Tip 2 diyabetin belirtileri ve tanı kriterleri nelerdir?

Tip 2 diyabet, aşağıdakilerden biri doğru olduğu sürece teşhis edilebilir:

 • Glike hemoglobin (HbA1c)~%6.5
 • Açlık plazma kan şekeri≧126mg/dL
 • Oral glukoz tolerans testinin ikinci saatinde plazma kan şekeri ≥ 200 mg/dL
 • Tipik hiperglisemi semptomları (yeme, içme, idrar yapma ve kilo kaybı) ve rastgele plazma glukozu ≥ 200 mg/dL

İlk 3 öğenin 2 defadan fazla doğrulanması gerektiğine dikkat edilmelidir.

Tip 2 Tedavi edilebilir mi? Tip 2 diyabetin tedavisi nedir? 

Tip 2 diyabet tedavi edilemez, sadece kontrol edilebilir. Diyabet tedavisi ilaç, diyet ve egzersiz kombinasyonudur. Diyet ve egzersiz kan şekerini iyi kontrol edebiliyorsa ilaca gerek yoktur, aksi halde ağızdan ilaç alınması gerekir.

Diyabet egzersizi nasıl yapılır?

Egzersiz vücudun insüline duyarlılığını artırabilir. Çalışmalar, haftada 150 dakika yürümenin yemeklerden sonra kan şekerini düşürdüğünü, kan damarı hasarını azalttığını ve 24 saat boyunca kan şekerini düşürmeye yardımcı olduğunu göstermiştir. Yemekten 1-2 saat sonra yapılan egzersiz, yemek sonrası kan şekeri zirvesini azaltabilir ve egzersiz sırasında hipoglisemiyi önleyebilir. Egzersiz yaparken yanınızda şekerli yiyecekler bulundurun, böylece kan şekeriniz düştüğünde onları yiyebilirsiniz.

Komplikasyonlarınız veya kardiyovasküler hastalığınız varsa, egzersiz yapmadan önce doktorunuzla konuşmanız ve ona danışmanız doğru olacaktır.

Yaygın diyabet ilaçları

Yaygın oral diyabet ilaçları, örneğin: Biguanidlerin Metformini, Sufloniüreler, Tiazolidindionlar, inkretin inhibitörleri, a-glukosidaz inhibitörleri, GLP-1, SGLT2 inhibitörleri.

Tip 1 diyabet ve tip 2 diyabet diyet konuları

Diyetisyenler, tip 1 diyabet ve tip 2 diyabet için diyet ve besin alımı genelde aynıdır.

Önerilen besin alımı oranı: %50-60 şeker, %10-20 protein ve %20-30 yağdır.

Hem tip 1 hem de tip 2 diyabetin temel olarak şeker kontrolüne dayanmaktadır, ancak tip 1 diyabetin insülin ile işbirliği yapması gerekmektedir, bu nedenle hastanın daha fazla zorluk çekecektir, miktar ve içeriğinin hesaplanması gerekmektedir. Her yemek.. Ayrıca insülin enjeksiyonunun yemeklerden önce işe başlaması yaklaşık 15-20 dakika sürüyor ancak aslında insülinin etkisini göstermesini beklemenize gerek yok, vurduktan sonra yemeye başlayabilirsiniz.

Bir diyetisyenin veya doktorun hastayı kişiselleştirilmiş diyet önerileri yapmak için yaş, boy, gerçek kilo, ideal kilo, aktivite seviyesi, kan şekeri seviyesi, ilaç, uyku durumu, yemek sıklığı, yemek düzenine göre değerlendirmesi gerekmektedir.

Örneğin: ortalama bir yetişkinin günlük şeker alımı yaklaşık 180-250 gramdır, bir porsiyon olarak 15 gram ve örnek olarak günlük 1.500 kalorilik bir kalori alımı: günlük şeker alımı yaklaşık 12 porsiyon olabilir, bunun 9 porsiyon kepekli tahıllardır Kökler, 2 porsiyon meyve, 1 porsiyon süt, 3 öğün arasında eşit olarak dağıtılır.

Büyüme ve gelişme aşamasında oldukları için tip 1 diyabet hastası bir genç veya çocuk varsa, protein ve karbonhidrat alımına özellikle dikkat etmeli, bir beslenme uzmanına veya endokrinologa danışmalıdır.

Şeker hastaları balık yiyebilir mi? Hangi balıkları tükenmelidirler daha fazla bilgi edinin: Şeker hastaları balık yiyebilir mi? Bu 5 çeşit deniz ürününe dikkat!

“Tip 1 ve tip 2 diyabet arasındaki fark nedir? Nedenleri, tedavi ve tanı kriterleri nelerdir?” İçin 2 Yanıt

 1. […] Tip 1 ve tip 2 diyabet arasında nasıl ayrım yapılır, şimdi okuyabilirsiniz: Tip 1 ve tip 2 diyabet arasındaki fark nedir? Nedenleri, tedavi ve tanı kriterleri nelerdir? […]

 2. […] Farklı diyabet türlerinin nasıl bölündüğü hakkında daha fazla bilgi edinin: Tip 1 ve tip 2 diyabet arasındaki fark nedir? Nedenleri, tedavi ve tanı kriterleri nelerdir? […]

Bir cevap yazın