Semizotu besleyici olmasına rağmen fazla tükenmemelisiniz

Semizotu besleyici olmasına rağmen fazla tükenmemelisiniz

Son Güncelleme: 14 Haziran 2022 admin Tarafından

Semizotu, geçmiş kıtlık yıllarında kıtlık zamanlarında acil gıda olarak kullanılırdı. Günümüzde insanların yaşam standartlarının artmasıyla birlikte aşırı beslenme olgusu giderek yaygınlaşıyor. Semizotu beslenme uzmanları tarafından en umut verici olanlardan biri olarak övülüyor. 21. yüzyılda yeni bir sağlıklı hafif gıda türü olarak yeşil gıdalar da daha fazla insanın dikkatini çekti, bu nedenle semizotu yenilebilir değerini doğru bir şekilde anlamanın zamanı geldi.

Semizotu besleyici olmasına rağmen fazla tükenmemelisiniz

Semizotu farmakolojik etkileri

1 Anti-inflamatuar ve antibakteriyel: Semizotu, çeşitli bağırsak hastalıkları için ilk tercihtir. Detoksifiye eder, iltihabı azaltır ve ateşi dağıtır. Ateşin neden olduğu bağırsak hastalıklarında belirli iyileştirici etkileri vardır. Çalışmalar göstermiştir ki semizotu Şigelloz (Basil Dizanterisine) üzerindeki etkisi kotrimoksazol, berberin, norfloksasin ve diğer ilaçlardan biraz daha azdır, ancak ilaç direncinde diğer antibiyotiklere göre avantajı vardır. Semizotu flavonoidleri, Staphylococcus aureus (Staphylococcaceae familyasından bakteri türü) üzerinde en güçlü inhibitör etkiye ve Escherichia coli (Koli basili) ve maya üzerinde daha güçlü inhibitör etkiye sahiptir. Semizotu polisakkarit shigella üzerinde en belirgin bakteriyostatik etkiye sahiptir. Çalışmalar, semizotu polisakkaritinin bifidobakteri ve laktobasil sayısını artırabildiğini, bağırsak mikroekolojik bozukluklarını düzenleyebildiğini ve ülseratif kolit üzerinde belirli bir terapötik etkiye sahip olduğunu göstermiştir. Ek olarak, semizotu yağı Escherichia coli’ye karşı en etkilidir ve yağ asidi bileşenleri dış bakteri zarını yok edebilir ve bakterileri inhibe edebilir.

2 Kan şekerini, kan basıncını ve kan lipidlerini düşürmek: Semizotu diyabetik hastalar üzerinde terapötik bir etkiye sahiptir, çünkü semizotu daha yüksek konsantrasyonda norepinefrin içerir ve norepinefrin, insülin salgılanmasını teşvik edebilir ve insan vücudu sürecinde glikoz metabolizmasını düzenleyebilir. Kan şekeri konsantrasyonunu düşürmenin ve kan şekeri stabilitesini korumanın etkisi. Ek olarak, semizotu da çok miktarda potasyum içerir. İnsan vücudu, vücudun reaksiyonu yoluyla potasyumu kan içine alır ve daha sonra doğrudan kan damarı duvarına etki eder, bu da miyokardda sodyum birikimini azaltabilir, kan basıncını artırabilir. Kanı itme ve kan damarı duvarını genişletme gücü, arterleri önler damarların duvarları kalınlaşır, böylece kan damarlarını korur.

3 Kardiyovasküler hastalığı azaltın ve kalbi koruyun: Portulaca, kolesterol ve trigliseritleri azaltabilen ve kardiyovasküler hastalık üzerinde iyi bir önleyici etkiye sahip olan omega-3 yağ asitleri açısından zengindir. Semizotu ayrıca çok miktarda E vitamini, C vitamini, karoten ve glutatyon ve diğer aktif yaşlanma karşıtı aktif maddeler içerir. Düzenli tüketim trombosit agregasyonunu, koroner arter spazmını ve trombozu önleyebilir, böylece koroner kalp hastalığını etkili bir şekilde önler ve kalbi korur.

(4) Anti-tümör: semizotu alkaloidleri, meme kanseri hücrelerinin büyümesini etkili bir şekilde inhibe edebilir, tümör hücrelerinin metabolizmasını düzenleyebilir ve tümör vasküler endotelyal büyüme faktörü üzerinde önemli bir inhibitör etkiye sahip olabilir; semizotu polisakkarit, rahim ağzı kanseri nakledilen tümörlerin büyümesini engelleyebilir Büyüme, kanser hücrelerinin apoptozunu indükler, oksidatif enerji kaynağına müdahale eder, yeni kan damarlarının sayısını azaltır ve rahim ağzı kanseri hücrelerinin habis biyolojik davranışını engeller; Portulaca oleracea tohumu yağı, insan karaciğer kanseri ve akciğerinin büyümesi üzerinde önemli sitotoksisiteye sahiptir. kanser hücre hatları ve inhibisyonu.

İyi bir ilaç ve iyi bir sebze olan semizotunun pek çok faydası vardır. Belirgin bir yan etkisi olmamasına rağmen yine de bazı kişilerin yemesi uygun değildir. Örneğin hamileler, semizotu soğuk bir yiyecek olduğu için lastikleri kaydırma etkisine sahiptir. Ayrıca çok fazla semizotu yemek el ve ayak felcine, mide bulantısına neden olabilir, bu nedenle bünyesi zayıf, dalak ve mide yetersizliği olan kişilerin de daha az yemesi gerekir. Karın soğukluğu nedeniyle ishali olanlar da yememelidir.

Kısacası semizotu, ilaç ve gıda menşei aynı olan bir lezzettir. Birçok faydası olmasına rağmen fazla yemekten kaçının.

Bir cevap yazın