Şeker Hastalığı (Diyabet) Belirtileri Nelerdir?

Şeker Hastalığı belirtileri önlenebilir! 4 ana erken semptom, ciltten ayağa kendi kendinize test edebilirsiniz

Son Güncelleme: 16 Ağustos 2022 admin Tarafından

Şeker hastalığı belirtileri nelerdir önlenebilir mi? 4 ana erken teşhis semptomu, ciltten ayağa kendi kendinize test edebilirsiniz

Şeker Hastalığı belirtileri önlenebilir! 4 ana erken semptom, ciltten ayağa kendi kendinize test edebilirsiniz

Uluslararası Diyabet Federasyonu (IDF)’nun güncel verilerine göre, ülkemizde 20-79 yaş aralığında diyabetli toplam insan sayısı 7 milyonu aştı, bu da yetişkin nüfusun %15’nin diyabet hastası olduğu anlamına geliyor. Ayrıca analizlere göre şeker hastalığının başlangıç ​​yaşı ne kadar erken ise yaşam beklentisi o kadar kısadır, özellikle 20 yaşında teşhis konulan hastalarda ortalama yaşam beklentisi bundan yaklaşık 5 yıl daha kısadır. sıradan insanlardan. Hasta sayısı yıldan yıla arttığından, pre-diyabetin erken saptanması durumunda diyabetin önlenme şansı vardır.

Şeker hastalığının uyarıcı belirtileri nelerdir? İlk semptomların farkında olmalısınız

Pre-diyabet, kan şekeri normalden yüksek olan ancak henüz diyabet aşamasına girmemiş olan hastaları ifade eder. Diyabetten farklı olarak prediyabet’in tedavi edilebildiğidir. Hastalar diyet, egzersiz ve uygun ilaçları ayarlayarak kan şekerini iyileştirebilirler.

Bununla birlikte, diyabetin uyarıcı semptomları açık değildir ve istatistikler, hastaların üçte birinin kan şekeri sorunları olduğunu bilmediğini ve genellikle teşhisten sonra keşfedildiğini göstermektedir. Aslında, hala takip edilebilecek diyabet belirtileri var. Kan şekeri çok yüksek olduğunda, en yaygın başlangıç ​​belirtileri çok fazla içmek, çok yemek, çok idrara çıkmak ve kilo vermektir ki bu genellikle üç fazla ve bir eksik belirtileri olarak bilinir. Yukarıdaki 4 semptoma ek olarak, uzun süreli yüksek kan şekeri hastayı yorgun hissettirecek, yaranın iyileşmesi zorlaşacak, tekrarlayan enfeksiyon ve hatta görmeyi etkileyecektir.

Şeker hastalığının kan şekeri seviyesi nedir ve nasıl tedavi edilir? Şimdi okuyabilirsiniz: Diyabet Belirtileri, Nedenleri, Kan Şekeri ve Tedavisi

Şeker hastalığının nedeni nedir?

Şeker hastalığı, yetersiz insülin tedarikinden veya insülin kullanma yeteneğinin azalmasından (insülin direnci) kaynaklanabilir. Diyabet temel olarak 3 tipe ayrılabilir. Tip 1 diyabet daha çok kalıtımla ilgilidir. Tip 2 diyabet çok rafine gıdaların tüketilmesi ve obeziteden kaynaklanır. Tip 3 diyabet tip 1 ve tip 2’nin dışlanmasından kaynaklanır. Tip 3 diyabet sık görülür. Tip 3 diyabet, gestasyonel diyabet, ilaca bağlı (steroid) diyabet vb.

Tip 1 ve tip 2 diyabet arasında nasıl ayrım yapılır, şimdi okuyabilirsiniz: Tip 1 ve tip 2 diyabet arasındaki fark nedir? Nedenleri, tedavi ve tanı kriterleri nelerdir?

Uzun süreli yüksek kan şekeri insan vücuduna büyük zararlar verir. Yüksek kan şekeri kan damarlarını kolayca sertleştirebilir, kan akışını etkileyebilir ve insan organlarına zarar verebilir. Ayrıca şeker tüm vücudu rahatsız edebilir, vücudun bağışıklığını azaltabilir. Tekrarlayan enfeksiyonlara ve yaralara neden olur. İyileşmesi zordur ve birçok farklı problemlere yol açar.

Şeker hastalığının cilt belirtileri nelerdir?

Deri lezyonları da şeker hastalığı belirtilerinden biridir ve deri lezyonlarının biçimleri oldukça karmaşıktır ve olası deri semptomları şunları içerir:

  • Kaşıntılı ve ağrılı cilt
  • Akantozis nigrikans (Bazı hastalıklar neticesinde (diyabet vs) ortaya çıkan bir cilt rahatsızlığıdır)
  • Kabarcıklar (çok nadir)
  • Tekrarlayan cilt enfeksiyonları
  • İyileşmesi zor açık yaralar
  • Pretibial Pigmentasyon: Hastanın alt bacağının ön tarafında kahverengi atrofik bir nokta
  • Deride pigmente plaklar: Plakların nedenleri arasında granüloma annulare veya nadir görülen diyabetik lipidoid progresif nekroz bulunur.

Diyabetik Ayak Nedir?

Diyabetik ayak semptomları da hastalar için daha fazla dikkat gerektirir. Diyabetik ayağın nedenleri arasında kan akışını etkileyen arterioskleroz, periferik nöropati, immün yetersizlik ve iltihaplanma bulunur. Hastalarda ülser ve tekrarlayan enfeksiyonları içerir.

Şeker hastalığı kalıtsal mıdır?

Çalışma, ailesinde diyabet öyküsü olan kişilerin normal insanlara göre diyabet geliştirme şansının daha yüksek olduğuna ve özellikle ailede tip 2 diyabet öyküsünün belirgin olduğuna dikkat çekti. Elbette aile beslenme alışkanlıklarının da dikkate alınması gerekiyor.

Prediyabetik semptomlar teşhisi konduğunda hastalar cesareti kırılmamalıdır. Kendi hayatını yeniden gözden geçirdiği, beslenme alışkanlıklarını düzelttiği, daha fazla egzersiz yaptığı, kilo verdiği, sigara ve alkolü ve diğer kötü alışkanlıkları bıraktığı sürece, şansı olacak. diyabet oluşumunu tersine çevirmek ve önlemek için.

“Şeker Hastalığı (Diyabet) Belirtileri Nelerdir?” İçin 3 Yanıt

  1. […] En son diyabet kavramlarını tam olarak anlamak için şimdi okuyun: Diyabet belirtileri, nedenleri, kan şekeri […]

  2. […] konu ile iligli detaylı bilgi okumak istiyorsanız tüm merak ettiklerinizi: Şeker Hastalığı (Diyabet) Belirtileri Nelerdir? Yazımızda […]

  3. […] sistem hastalıkları: tiroid hastalığı, Addison hastalığı gibi. Diyabetik hastalarda zayıf kan şekeri kontrolü ve hipoglisemi varsa, buna bağlı olarak düşük […]

Bir cevap yazın