Şeker Hastaları Hipoglisemiye yatkın mı? 3 davranış derhal düzeltilmeli!

Şeker Hastaları Hipoglisemiye yatkın mı? 3 davranış derhal düzeltilmeli!

Son Güncelleme: 15 Haziran 2022 admin Tarafından

Hipoglisemi (Kan şekeri Düşüklüğü), diyabetin sık görülen komplikasyonlarından biridir ve esas olarak genel yorgunluk, terleme ve çarpıntı, kafa karışıklığı ve sinirlilik olarak kendini gösterir. Alkol içtikten sonra hipoglisemi sık görülür. Yukarıdaki semptomlar genellikle sarhoşluk reaksiyonları ile maskelenir ve zamanında tespit edilemez, bu nedenle hipoglisemi komasına ve hatta ciddi vakalarda hayati tehlike oluşturabilecek kalp, beyin ve böbreklerde hasara dönüşür. Bu nedenle diyabetli içki içerken özellikle aşağıdaki davranışları zamanında düzeltmek için dikkatli olmalısınız.

Şeker Hastaları Hipoglisemiye yatkın mı? 3 davranış derhal düzeltilmeli!

Şeker hastalığı ile içerken nelere dikkat edilmelidir?

1. Aç karnına içmeyin

Şeker hastaları aç karnına alkol içerler veya insülin sekretagogları ve insülin vb. alıyorlar, vücuttaki glikoz kaynağı yetersizdir ve hipoglisemi oluşmaya ve hatta komaya eğilimlidir.

2. İçerken çok fazla karbonhidrat yemeyin

İçerken çok fazla karbonhidrat içeren yiyecekler yerseniz, kan şekeriniz kısa sürede keskin bir şekilde yükselir. Alkol glukoz kullanımını engelleyebildiğinden, hepatik glukoneogenezi etkileyebildiğinden, hepatik glikojenolizi engelleyebildiğinden ve büyük miktarda insülin sekresyonunu uyararak reaktif hipoglisemiye neden olabilir. Hipoglisemi yemekten 3 ila 4 saat sonra yaygındır.

3. İçtikten hemen sonra ilacı alın

Genellikle içmeye çeşitli yiyecekler eşlik eder. Kan şekerini stabilize etmek için diyabet hastaları içtikten hemen sonra insülin ve insülin sekretagogları gibi ilaçlar alırlar. Genellikle ilaç kullanıldıktan 2 ila 3 saat sonra ilacın kandaki konsantrasyonu zirveye ulaşır. Bu aşamada yemekten sonra kan şekeri düşer ve bu da hipoglisemiye neden olur.

Şeker hastaları bira içebilir mi?

Şeker hastaları bira içemez, çünkü bira vücutta kolayca emilen ve glikoza dönüştürülen ve kan şekeri seviyelerinin yükselmesine neden olan maltoz içerir. Ayrıca diyabetik hastalarda çok fazla bira içmek hipoglisemik ilaçların ve antihipertansif ilaçların etkinliğini etkileyebilir Metformin oral hipoglisemik ilaçları örnek alın, ilacı alırken çok fazla bira içmek laktik asidoza neden olabilir. Bazı faktörlerden dolayı içmeniz gerekiyorsa, erkekler ve kadınlar için alkol alımı sırasıyla 25 gram ve 15 gram olarak kontrol edilir, bu da 350 ml biraya eşdeğerdir.

İpuçları

Şeker hastalığı olan kişiler alkol, hatta alkollü içecekler bile içmemeye çalışırlar. İnsülin enjekte ediyorsanız, insülin analogları enjekte ediyorsanız, sülfonilüre alıyorsanız, vs. aç karnına alkol almamalı ve aynı zamanda kan şekeri seviyelerini kesinlikle izlemelisiniz. Alkol almak kaçınılmazdır. Şeker hastaları yüksek düzeyde alkol içemezler, aç karnına alkol içemezler. İçtikten sonra yeteri kadar besin ve kaliteli protein eklemeleri gerekir. Daha fazla kaynamış su içmek alkol metabolizmasını hızlandırabilir. İçtikten sonra yaklaşık 30 ila 60 dakika dinlenin ve ardından hipoglisemik ilaçlar alın. Yemekten 4-5 saat sonra, belirli faktörlerden dolayı düzenli yemek yiyemiyorsanız, hipoglisemiyi önlemek için ara öğünleri ölçülü yemelisiniz.

Bir cevap yazın