Şeker hastaları balık yiyebilir mi? Bu 5 çeşit deniz ürününe dikkat!

Şeker hastaları balık yiyebilir mi Bu 5 çeşit deniz ürününe dikkat!

Son Güncelleme: 15 Haziran 2022 admin Tarafından

Balık çok besleyici bir besindir. Birçok insan balık yemeyi sever ama şeker hastaları kan şekerini olumsuz etkileme korkusuyla gelişigüzel balık yemeye cesaret edemezler. Aslında şeker hastaları da balık yiyebilir ama tüketim miktarı belli şartlar vardır.

Şeker hastaları balık yiyebilir mi Bu 5 çeşit deniz ürününe dikkat!

Şeker hastaları deniz ürünleri yerken nelere dikkat etmeli?

1. Somon

Her 100 gram somonda 75 kilokalori vardır ve şeker hastaları günde 70 gramdan fazla yememelidir. Somon beyin, retina ve sinir sisteminin büyümesi ve gelişmesi için gerekli bir besin olan Q3 yağ asidi içerir. Göz hastalığı ve diyabetik nöropati yardımcı bir role sahiptir, ancak alerjisi, gutu ve gestasyonel diyabeti olan hastalar bu deniz ürününü tüketmemelidir.

2. Ton Balığı

Her 100 gram ton balığı 60 kilokalori içerir, bu nedenle şeker hastaları günde 50 gramdan fazla yememelidir. Ton balığı az yağlı bir besindir ve ayrıca kan şekerini düzenleyebilen ve kontrol edebilen doymamış yağ asitleri açısından da zengindir. Diyabet hastaları için daha uygun bir yiyecek türü ancak ton balığındaki ağır metal içeriği nispeten yüksek olduğu için yenilmemelidir.

2. Mercan Balığı

Mercan balığı 100 gramda 88 kcal kalori içerir. Şeker hastaları günde 80 gramdan fazla yememelidir. Mercan balığındaki magnezyum elementi özellikle zengindir, bu da insülin salgılanmasını teşvik edebilir ve kan şekerini sabit tutabilir. Mercan balığını fazla yerseniz öfke oluşumuna neden olabilir, bu yüzden mümkün olduğunca az yiyin.

4. Yılan Balığı

Yılan balığının kalorisi nispeten yüksektir, 100 gramda 80 kcal içerir, bu nedenle şeker hastaları günde 50 gramdan fazla yememelidir. Yılan balığı ayrıca insan vücudunun insülin sentezlemesi için gerekli olan ham madde olan krom açısından da zengindir. Kan şekerini bir dereceye kadar düzenlemeye yardımcı olabilir.

5. Kalamar

Her 100 gram kalamar 75 kcal kaloriden zengindir. Diyabet hastaları günde 30 gramdan fazla yememelidir. Kalamar çok miktarda kolesterol içerir. Diyabet hastalarının kullandıktan sonra kandaki kolesterol seviyesini yükseltmesi kolaydır. Yüksek tansiyona yol açar. Kan lipidleri ve kalp damar hastalığı, bu nedenle şeker hastaları az yemeye çalışmalı veya yememeli, özellikle kalamar ızgara yememelidir.

Özet

Şeker hastaları sadece balık yemeye değil aynı zamanda iyi beslenme alışkanlıkları geliştirmeye özellikle aşırı yemekten kaçınmaya özen göstermelidir çünkü bir seferde çok fazla yemek yemek tokluk kan şekerinin yükselmesine ve komplikasyonları artırmasına neden olacaktır. Sindirimi daha kolay olan ve kısa sürede kan şekerini yükseltecek çorba yemek.

“Şeker hastaları balık yiyebilir mi? Bu 5 çeşit deniz ürününe dikkat!” İçin Bir Yanıt

  1. […] Şeker hastaları aç karnına alkol içerler veya insülin sekretagogları ve insülin vb. alıyorlar, vücuttaki glikoz kaynağı yetersizdir ve hipoglisemi oluşmaya ve hatta komaya eğilimlidir. […]

Bir cevap yazın