Normal kan basıncı aralığı nedir?

Düşük tansiyonun tehlikeleri nelerdir?

Son Güncelleme: 14 Haziran 2022 admin Tarafından

Kan basıncı, kan damarlarında akarken birim alan başına kan damarı duvarına etki eden yanal basıncı ifade eder. Kan damarlarındaki kan akışını destekleyen itici güçtür. Tansiyon, fiziksel sağlığımızın teşhisi için önemli bir referans göstergesidir. Birçok hastalık insan tansiyonunda dalgalanmalara neden olabilir. Bu nedenle, bir kez tansiyonunuz çok yüksek veya düşük olduğunda, zamanında tıbbi yardıma başvurmalı ve ihmal etmemelisiniz.

Normal kan basıncı aralığı nedir?

Kan basıncı yukarı ve aşağı dalgalanır ve bir kez çok yüksek veya çok düşük olduğunda insan vücudu için iyi değildir. Peki, kan basıncının normal aralığı nedir? Sistolik kan basıncı 90 ile 139 mmHg arasındadır, diyastolik kan basıncı 60 ile 89 mmHg arasındadır ve nabız basıncı normal değerler olan 30 ile 50 mmHg arasındadır. Yetişkinlerin sistolik kan basıncı ≥ 139 mmHg ve/veya diyastolik kan basıncı ≥ 89 mmHg olduğunda, bunlar hipertansiyon olarak değerlendirilebilir ve hipotansiyon 90/60 mmHg’den azdır.

Yüksek tansiyon nasıl önlenir?

Hipertansiyon en yaygın kronik hastalıktır, arteriyel kan basıncında sürekli artış ile karakterize ilerleyici bir “kardiyovasküler sendrom”dur ve aynı zamanda kardiyovasküler ve serebrovasküler hastalıklar için en önemli risk faktörüdür Fonksiyonel veya organik bozulmanın klinik sendromu. İnsan vücudu yüksek tansiyondan muzdarip olduğunda, vücutta belirli bir sorun olduğu anlamına gelir. Hipertansiyona sıklıkla kalıcı baş ağrısı, baş dönmesi, uykusuzluk, sinirlilik, hafıza kaybı, uzun süreli uzuv uyuşması, kanama ve diğer semptomlar eşlik eder.

Yüksek tansiyondan muzdarip olduktan sonra zamanında tıbbi yardım almalısınız.Kan basıncını kontrol etmek için aşağıdaki 4 önlemi de alabilirsiniz:

  1. Kan basıncını düşürmeye yardımcı olacak kavun, sarımsak, yoğurt gibi potasyum içeriği yüksek yiyecekleri daha fazla yiyin.
  2. Kan damarlarının genişlemesine yardımcı olacak limon ve biber gibi C vitamini yönünden zengin sebze ve meyveleri daha fazla tüketin.
  3. Sabah erken saatlerde aşırı yorgunluktan kaçının. İnsan vücudunun tansiyonu saat 11’den önce diğer zamanlara göre en az 5 mmHg daha yüksek olduğundan, bu zaman diliminde iş ve dinlenme kombinasyonuna dikkat etmek gerekir, ve çok fazla fiziksel çalışmaya katılmak uygun değildir.
  4. Daha az kahve iç, kafein kan damarlarını daraltabilir, bu da kan basıncının artmasına neden olur.

Düşük tansiyonun tehlikeleri nelerdir?

Belki de genellikle yüksek tansiyon hakkında daha çok şey biliyoruz ve düşük tansiyonun ciddi bir hastalık olmadığını düşünüyoruz. Bu fikir yanlıştır. Kan basıncındaki bir düşüş, kan dolaşımının yavaşlamasına neden olur, bu da doku hücrelerine oksijen ve besin tedarikini, ayrıca karbondioksit ve metabolik atıkların atılımını etkiler ve hatta beyne ve kalbe giden kan akışını etkiler. Uzun süreli düşük kan basıncı serebral enfarktüse ve miyokard enfarktüsüne ve hatta ortostatik hipotansiyona neden olabilir, bu nedenle bazı insanlar her ayağa kalktıklarında kan basıncında keskin bir düşüş, hatta baş dönmesi yaşarlar.

Hipotansiyonlu hastalara genellikle düşük kan şekeri, taşıt tutması, deniz tutması, hazımsızlık, yorgunluk vb. semptomlar eşlik eder. Uzun süreli hipotansiyon vücut fonksiyonlarını büyük ölçüde azaltabilir. Bu nedenle hipotansiyonu olan hastalar günlük yaşamlarında beyin, karaciğer, yumurta, tereyağı gibi sodyum ve kolesterolü yüksek, kan kolesterol konsantrasyonunu artırmaya, arter tansiyonunu yükseltmeye ve tansiyonu yükseltmeye yarayan besinleri tercih etmeli, daha fazla zencefil içmelidir. su, zencefil Tansiyonu yükseltici etkisi vardır.

İster yüksek tansiyon, ister düşük tansiyon olsun, buna dikkat etmeliyiz. Tabii ki, semptomlar hala hafif olduğunda, çok fazla endişelenmenize gerek yoktur. Genellikle, besin takviyelerine dikkat edin ve miyokardiyal kontraktiliteyi artırmak için sıklıkla fiziksel egzersizlere katılın; ancak semptomlar kötüleştiğinde, tıbbi yardım almanız gerekir. derhal ve semptomatik tedavi alın.

Bir cevap yazın