Nefesinizi 30 saniyeden fazla tutmak ciğerlerinizin sağlıklı olduğu anlamına mı geliyor?

Nefesinizi 30 saniyeden fazla tutmak ciğerlerinizin sağlıklı olduğu anlamına mı geliyor?

Son Güncelleme: 9 Temmuz 2022 admin Tarafından

İnternette 30 saniyeden fazla nefesinizi tuttuğunuz sürece akciğerlerin sağlıklı olduğunu kanıtlayabileceği söyleniyor.Bu ifade bilimsel mi?

Nefesinizi 30 saniyeden fazla tutmak ciğerlerinizin sağlıklı olduğu anlamına mı geliyor?
Photo by Engin Akyurt: https://www.pexels.com/photo/woman-wearing-black-dress-under-water-photography-1435833/

Akciğerlerin sağlığını test edebilen “küçük bir test” internette dolaşıyor: Nefesinizi 30 saniyeden fazla tuttuğunuz sürece, akciğerlerin sağlıklı olduğunu gösterebilir. Bir süredir birçok insan akciğer fonksiyonlarını kendi kendine değerlendirmek için bu yöntemi kullandı. Aslında, akciğerlerin sağlığı birçok faktöre bağlıdır. Çok az doktor, bir kişinin akciğerlerinin sağlığını nefesini tutarak veya sadece merdiven çıkarak yargılayabilir. Akciğerlerin sağlığı genellikle bir solunum fonksiyon testi gerektirir.

1. Solunum fonksiyon testi nedir?

Pulmoner fonksiyon, göğüs, akciğer hastalığı ve solunum fizyolojisini değerlendirmede önemli bir yöntemdir ve invaziv olmayan bir testtir.

Neden göğüs tomografisine ve solunum fonksiyon testine ihtiyacınız var? Yazımızı okuyabilirsiniz.

2. Solunum fonksiyon testi hangi durumlarda düşünülmelidir?

  • Öksürüğün, nefes darlığının nedeninin bulunması
  • Astım, KOAH, interstisyel akciğer hastalığı gibi akciğer ve bronş hastalıklarının teşhisi
  • Meslek hastalıklarını teşhis etmek
  • Ameliyattan önce akciğer fonksiyonunun değerlendirilmesi
  • Uyuşturucu kullanımının etkinliğinin değerlendirilmesi

3. Herkes akciğer fonksiyon testi yaptırabilir mi?

Solunum fonksiyon testi, non-invaziv bir tanı yöntemi olmasına rağmen, testin özgüllüğü nedeniyle tüm muayene edenler için uygun değildir. Aşağıdaki koşullara sahip kişiler için solunum fonksiyon testleri önerilmez:

Mutlak kontrendikasyonlar

1. Son 3 ay içinde miyokard enfarktüsü veya şok geçiren hastalar

2. Son 4 hafta içinde şiddetli kardiyak instabilite, anjina pektoris, masif hemoptizi, epilepsi geçirenler.

3. Şiddetli kontrolsüz hipertansiyon (sistolik kan basıncı >200 mmHg, diyastolik kan basıncı >100 mmHg).

4. Torasik ve abdominal aort anevrizması.

5. Son serebrovasküler kaza.

6. Şiddetli hipertiroidizm (kalp hızı > 120 atım/dk).

Göreceli kontrendikasyonlar

1. Aynı gün bronkoskopi yapılmış veya bronkoskopi sonrası kanaması devam eden hastalar.

2. Şiddetli astım krizi olan hastalar.

3. Cerrahi tedaviye hazır olmayan pnömotoraks ve dev büllü hastalar.

4. Bronkodilatörlere alerjisi olan kişiler dikkatli bir şekilde geri dönüşümlü test olmalıdır.

Ek olarak, hamile ve emziren kadınlarda zorlu ekshalasyon için solunum fonksiyon testleri dikkatle yapılmalıdır. Delikli kulak zarı olan bir kişinin, etkilenen taraftaki kulak kanalını vb. kapatması gerekir.

4. Muayene öncesi yapılması gereken hazırlıklar nelerdir?

  1. Muayene günü normal şekilde yiyip içebilirsiniz.
  2. Bronkodilatasyon testi (geri dönüşümlü test) uygulanan hastalarda, kısa etkili β-reseptör agonistlerinin inhalasyonu muayeneden 4-6 saat önce durdurulmalıdır; oral kısa etkili β-reseptör agonistleri veya teofilin 12 saat süreyle kesilmelidir; Etkili veya sürekli salınan beta agonistleri ve teofilin ilaçları 24-48 saat süreyle kesilmelidir. Uyuşturucuyu veya diğer koşulları durduramıyorsanız, lütfen önceden bilgilendirin.
  3. Difüzyon muayenesi yapılan hastalar tetkikten 24 saat önce sigarayı bırakmalı, 10 dakika oksijen almamalı ve tetkikten önceki 4 saat içinde alkol ve alkollü yiyecekler yememelidir. Anemisi olan veya hemoglobini azalmış hastaların, dispersiyon değerinin düzeltilebilmesi için doktora kan rutin sonuçlarını sağlaması gerekir.
  4. Solunum fonksiyon testi sonuçlarının doğruluğu, hastanın beklenen değeriyle (yaş, cinsiyet ve boyundan etkilenir) doğrudan ilişkilidir.Lütfen muayene edenin gerçek doğum yılını, ayını, gününü, boyunu ve kilosunu belirtin. Skolyozlu hastalarda kol uzunlukları kaydedilir.
  5. Solunum fonksiyon testlerinin gün içi değişkenliği nedeniyle öğleden sonra ölçülen değerler sabaha göre daha yüksek olabilir.Bu nedenle boylamsal bir karşılaştırma gerekiyorsa (örneğin bir süre tedavi öncesi ve sonrası karşılaştırma gibi), aynı zaman diliminde ±2 saat içinde gerçekleştirmek en iyisidir.

5. Muayene sırasında nelere dikkat edilmelidir?

Muayene sırasında genellikle ölçüm cihazına bağlı bir ağızlığa oturup nefes almanız gerekir. Filtre ve ağızlık hem tek kullanımlıktır hem de tek kişi tarafından değiştirilebilir. Muayene sırasında yalnızca ağzınızdan nefes aldığınızdan emin olmak için bir burun klipsi verilebilir veya burnunuzu elinizle tutmanız istenebilir (ağız ile üfleyici ağız arasında boşluk olmadığından ve ne ağız ne de ağızdan nefes aldığınızdan emin olun). burun akıntısı). Sonuçların güvenilirliğini sağlamak ve zaman kazanmak için muayene sırasında sağlık personelinin talimatlarını takip etmek çok önemlidir. Muayene sırasında herhangi bir sorunuz varsa, lütfen zamanında sağlık personeline sorun.

6. Muayenedeki riskler nelerdir?

Akciğer fonksiyonu nispeten güvenli bir testtir ve gereken çok sayıda zorlu nefes nedeniyle kısa süreliğine nefes darlığı veya baş dönmesi yaşayabilirsiniz. Burun klipsleri de sizi rahatsız edebilir.

Muayene sırasında herhangi bir rahatsızlık hissederseniz, lütfen derhal doktorunuza haber veriniz.

Bir cevap yazın