Neden göğüs tomografisine ve solunum fonksiyon testine ihtiyacınız var? 

Neden göğüs tomografisine ve solunum fonksiyon testine ihtiyacınız var 

Son Güncelleme: 2 Temmuz 2022 admin Tarafından

Birçok kişi hala solunum fonksiyon testinin ne olduğunu bilmiyor. Klinik uygulamada hastalar sıklıkla “Solunum fonksiyon testi nedir?” “Göğüs tomografisi çektim, neden solunum fonksiyon testine ihtiyacım var?” diye sormaktalar.

Neden göğüs tomografisine ve solunum fonksiyon testine ihtiyacınız var 

1. Solunum fonksiyon testi nedir?

Akciğerin solunum, savunma ve metabolizma gibi çeşitli işlevleri vardır. Akciğer işlevi genellikle akciğerin solunum işlevini ifade eder, genellikle ventilasyon işlevi içerir. Ventilasyon işlevi dış dünya ile gaz alışverişini ve ventilasyon işlevi, alveoller ve pulmoner kılcal damarları ifade eder. Kan arasındaki gaz alışverişi. Solunum fonksiyon testleri, akciğerlerden solunan hava miktarını, havanın akciğerlerden dışarı çıkma hızını ve akciğerlerden kana giren oksijen miktarını ölçer.

2. Solunum fonksiyon testleri neden yapılır?

Kronik öksürük, hırıltılı solunum veya nefes almada zorluk gibi semptomların nedenini belirlemek, bilinen akciğer hastalığının ciddiyetini kontrol etmek veya astım, kronik bronşit, pulmoner fibroz ve akciğer fibrozu gibi akciğer hastalıklarının takibi için solunum fonksiyon testleri kullanılabilir. Kronik obstrüktif hastalık Akciğer hastalığı, inhale ilaçların başlangıcının kontrol edilmesi, cerrahinin fizibilitesinin preoperatif değerlendirilmesi ve fizik muayene.

Bazı hastalar, doktorun neden göğüs tomografisi isteyip akciğer fonksiyonunu kontrol etmek istediğini merak ediyor? Göğüs tomografi’si akciğerlerde herhangi bir şey olup olmadığını görebildiği için, solunum fonksiyon testleri solunum yollarının ve akciğerlerin açıklığını belirleyebilir. Tıpkı bir boru sistemi gibi, göğüs tomografi’si boru sisteminde herhangi bir tıkanıklık olup olmadığını görebilir ve solunum fonksiyon testleri tıkanıklığın derecesini ve normal çalışmayı etkileyip etkilemediğini değerlendirebilir.

3. Solunum fonksiyon testi neleri içerir?

Ana solunum fonksiyon testleri türleri arasında spirometri, bronkodilatör kullanımından önce ve sonra, akciğer hacmi ölçümleri ve akciğerlerin karbon monoksit difüzyon kapasitesi ölçümleri yer alır.

Maksimal solunum basıncı ölçümü, akış-hacim döngüsü, submaksimal egzersiz testi (altı dakika yürüme testi gibi) ve bronş provokasyon testi gibi diğer solunum fonksiyon testleri klinik duruma göre seçilir.

4. Solunum fonksiyon testi nasıl yapılır?

En popüler solunum testi olan bir spirometre testi, akciğerlerden solunan hava miktarını ve ayrıca havanın akciğerlerden ne kadar hızlı solunduğunu ölçer. Test sırasında derin nefes almanız ve ardından mümkün olduğunca hızlı ve sert bir şekilde bir tüpe üflemeniz istenecektir. Bu tüp, ciğerlerinizden ne kadar hava üfleyebileceğinizi ve ne kadar hızlı üfleyebileceğinizi ölçen bir makineye bağlıdır.

Spirometre testiniz anormal ise, solunumunuzun düzelip düzelmediğini görmek için inhaler ile bir ilacı solumanız gerekecektir. Birkaç dakika sonra başka bir spirometre kontrolünüz olacak.

Spirometri, akciğerlerdeki hava miktarını ölçer. Bazı akciğer hastalıkları akciğerlerdeki hava miktarını artırabilir, bazıları ise artırmaz. Telefon kulübesine benzeyen büyük bir cam kutuda otururken bir tüpten nefes alın ve nefes verirsiniz; muayene eden kişi, test sırasında hızlı bir şekilde nefes alıp vermenizi isteyebilir.

Pulmoner difüzyon hacmi testleri, oksijenin akciğerlerden kana ne kadar iyi geçtiğini ölçer. Muayene sırasında belirli bir gazı solumanız ve ardından kateterden nefes vermeniz gerekir.

5. Solunum fonksiyon testi öncesi nelere dikkat etmeliyim?

Bazı problemlerin ortaya çıkması nedeniyle test sonuçlarının güvenilirliğini etkilememek için solunum fonksiyon testi öncesi bazı problemlere dikkat edilmesi gerekmektedir.

Notlar aşağıdaki gibidir:

  • Son zamanlardaki uyuşturucu kullanımını ayrıntılı olarak hatırlayın ve muayene eden kişiyi işe yaramaz bronkodilatörler, hormonlar ve inhale ilaçlar gibi son zamanlarda kullanılan spesifik ilaçlar hakkında bilgilendirin;
  • Muayene öncesi duruma göre bronkodilatör ve hormon gibi bazı ilaçlar 1-3 gün ara verilmeli ve muayene öncesi doktora haber verilmeli;
  • Testten önceki iki saat boyunca çok yemek yemeyin;
  • Test günü kola, kahve ve güçlü çay içmek ve testen bir saat önce sigara içmek yasaktır;
  • Muayeneden yarım saat önce yorucu aktivitelerden kaçının;
  • Muayene sırasında boy ve kilo ölçümü yapıldı.

6. Hangi durumlarda solunum fonksiyon testi için uygun değildir?

Muayeneden önce hastanın kontrendikasyonları olup olmadığına karar verilmelidir. Mutlak kontrendikasyonları olanlar solunum fonksiyon testi yaptırmamalı, göreceli kontrendikasyonları olanlar doktor tarafından hastanın durumuna göre değerlendirilmelidir.

Solunum fonksiyon testi non-invaziv bir testtir ve solunum yolu hastalıkları için yaygın bir tespit yöntemidir. Özellikle akciğer hastalıklarının erken teşhisinde ve hastalığın ciddiyetinin değerlendirilmesinde önemli rol oynar. Ayrıca preoperatif değerlendirmenin önemli bir öğesidir. 40 yaş üstü ve yaşlı kişilerin her yıl solunum fonksiyon testi yaptırması, duruma göre diğer kişilerin de kontrol edilmesi önerilir.

“Neden göğüs tomografisine ve solunum fonksiyon testine ihtiyacınız var? ” İçin 2 Yanıt

  1. […] Neden göğüs tomografisine ve solunum fonksiyon testine ihtiyacınız var? Yazımızı okuyabilirsiniz. […]

Bir cevap yazın