Mitral kapak prolapsusu nedir?

Mitral kapak prolapsusu nedir?

Son Güncelleme: 24 Ağustos 2022 admin Tarafından

Mitral kapak, sol kulakçık ile sol karıncık arasında yer alır. Kalp genişlediğinde mitral kapak açılır ve sol kulakçıktan gelen kanın sol karıncığa akmasını sağlar; kalp kasıldığında kan aorta akar. Mitral kapak kapanır ve kanın akmasına izin verir. Sol atriyuma geri akış olmaz. Kalp kasıldığında, mitral kapak, mitral kapak prolapsusu adı verilen sol atriyuma doğru şişer.

Mitral kapak prolapslarının çoğu hafiftir ve hiçbir semptomu yoktur. Az sayıda insan çarpıntı, göğüste sıkışma ve nefes darlığı gibi semptomlara sahip olabilir ve bunlar genellikle işlerini ve dinlenmelerini ayarlayarak düzelebilir. Predispozan gruplar, genç ve zayıf kadınlar veya genetik hastalık öyküsü olan kişilerdir. Tedavinin çoğu ilaç tedavisi ve doktorlar tarafından düzenli takip muayeneleridir. Sadece ciddi veya komplike kalp hastalığı olan hastalar ameliyatla tedavi edilirler.

Mitral kapak prolapsusu nedir?

Mitral kapak prolapsusu belirtileri

 • Mitral kapak prolapslarının %90’ından fazlası genellikle hafiftir ve büyük çoğunluğu asemptomatiktir.
 • Az sayıda hastada çarpıntı, göğüste sıkışma, göğüs ağrısı, nefes darlığı, hızlı nefes alma, soğuk terleme, zayıf egzersiz toleransı ve baş dönmesi olabilir.
 • Genel olarak konuşursak, mitral kapak prolapsusu semptomları çok ciddi değildir ve semptomlar genellikle rutin ayarlanarak iyileştirilebilir.

Mitral kapak prolapsusu ilerlemesi

Mitral kapak prolapsusu semptomları oldukça değişkendir ve kolayca kardiyak hipoksi ile karıştırılabilir. Ama aslında, karar yöntemi çok basittir, yani: çoğu mitral kapak prolapsusu, istirahatte veya psikolojik baskı çok büyük olduğunda aniden ortaya çıkar; miyokardiyal hipoksi semptomları çoğunlukla ağırlık taşıma ve efor gibi dinamik koşullardayken, örneğin merdiven çıkma, ağır nesneler kullanıldığında, genellikle soğuk terleme, göğüs ağrısı ve omuzlara ve boyuna uzanan sıkışma vb. belirtiler görülür. Semptomlar yarım günden fazla sürerse, kardiyak hipoksi olasılığına karar verilir.

Mitral kapak prolapsusu komplikasyonları

Mitral kapak prolapsusu olan hastaların çoğu yaşamları boyunca hiç semptom göstermeyebilir ve çok az sayıda hastada mitral kapak yetmezliği, enfektif endokardit, aritmi, ani ölüm, serebrovasküler emboli vb. düzenli takip muayeneleri için doktorla işbirliği yaparsanız, temelde sıradan insanlardan farklı olmayan bir hayat yaşayabilirsiniz.

Mitral kapak prolapsusunun yaygın nedenleri

Mitral kapak sarkmasının şu anda net bir nedeni yoktur. Bazı araştırmalar mitral kapak sarkmasının genetik faktörlerle ilişkili olduğunu ve genç, ince ve uzun boylu kadınlarda daha sık görüldüğünü göstermiştir.

Mitral kapak prolapsusu eğilimli gruplar

 • genç ve zayıf kadınlar
 • genetik geçmiş

Mitral kapak prolapsusu önleme püf noktaları

 1. Kilo kontrolü: Kadın BMI değeri 18,5 ≦ BMI <24 olmalıdır. Çok ince mitral kapak prolapsusu nedeniyle göğüs ağrısı ve aritmiye neden olmak kolay, çok ağır ise miyokard enfarktüsüne neden olmak kolaydır.
 2. Geç saatlere kadar uyumayı ve stresi azaltın: Otonom sinir sistemi hiperaktif durumdaysa, semptomları ağırlaştırmak kolaydır. Örneğin, geç yatmak, stres, duygusal dalgalanmalar vb. tüm tetikleyici faktörlerdir ve olabildiğince kaçınılmalıdır.
 3. Çay veya kahve miktarını azaltın: Çay, kahve ve alkol otonom sinir sistemini hiperaktif hale getirebilir ve semptomları daha da kötüleştirebilir.

Mitral kapak prolapsusu teşhisi

 1. Stetoskop muayenesi: Birinci basamak muayene stetoskop muayenesidir. Doktor dinlediğinde sistolün ortasında kısa bir kalp üfürümünün olacağı anlaşılır ve ardından kalp ultrasonu ile tanı doğrulanır.
 2. Kardiyak Ultrason: Kardiyak ultrason, kapağın kalınlığını, gevşemesini ve prolapsus derecesini, mitral yetmezliğin ciddiyetini ölçebilir, sol ventrikül kasının sistolik fonksiyonunu ve atriyum ve ventriküllerin genişleyip genişlemediğini değerlendirebilir.

Mitral kapak prolapsusu tedavisi

 1. İlaç tedavisi: Yaygın ilaçlar arasında beta blokerler veya anksiyolitikler bulunur, ancak ilaçlar nedeniyle kapak yapısı değişmez. Hastanın kapak yetersizliğinden kaynaklanan aritmi veya kalp büyümesi varsa, başka antiaritmik ilaçlar gerekebilir.
 2. Cerrahi tedavi: Genişlemiş sol ventrikül, anormal sol ventrikül sistolik fonksiyonu veya atriyal fibrilasyonu olan aritmisi olan hastalar ameliyatla tedavi edilebilir.

Mitral kapak prolapsusu bakım öncelikleri

Hafif mitral kapak prolapsusu olan hastalarda doktor hastanın yaşam tarzına yön verecek veya ilaç alacak, hastalıkla yaşamayı öğrenecek ve hastalık hakkında bilgi sahibi olacaktır. Hastalık nedeniyle kendinize çok fazla baskı yapmanıza gerek yok, ama geri tepecektir. Sağlığınıza değer verdiğiniz ve önleyici bir yaklaşım uyguladığınız sürece, hastalık nedeniyle yaşam kaliteniz çok fazla düşmeyecektir.

Mitral kapak prolapsusu tıbbi tavsiye

Mitral kapak prolapsusu ile ilk karşılaştığınızda

 • Hastanın semptomları için doktorun teşhisi nedir?
 • Daha fazla inceleme yapılması gerekiyor mu?
 • Mitral kapak prolapsusu nasıl olur?
 • Tedavi seçenekleri nelerdir? Tedavi olmadan ne olur?
 • Mitral kapak prolapsusu kötüleşmeye devam edecek mi? Vücutta ne gibi sorunlara yol açar?
 • Hayatta nelere dikkat etmen gerekiyor? Diyetinizi veya yaşam tarzınızı ayarlamanız mı gerekiyor?
 • Ne zaman takip veya ileri tetkik gerekli olmalıdır?

Mitral kapak prolapsusu geçirdiğinizde

 • Dikkat etmeniz gereken belirtiler var mı?
 • Diyetinizi veya yaşam tarzınızı ayarlamanız mı gerekiyor?
 • Bir sonraki takip veya takip ne zaman?

Hastalık Bögesi

Kalp

Mitral Kapak Prolapsusu İçin Hangi Doktora Gidilir? Mitral Kapak Prolapsusu hangi bölüm bakıyor?

Kalp Damar Cerrahisi

Kardiyovasküler Tıp

Lütfen hiçbir yöntem veya yöntem dizisinin tüm hastalar için uygun olmadığını ve genel tablodaki önerilen tedavi yöntemlerinin kesinlikle değişmediğini unutmayın, lütfen doktorunuzla tam olarak görüşün.

“Mitral kapak prolapsusu nedir?” İçin Bir Yanıt

Bir cevap yazın