Migren mi? Beyin tümörü mü? Çocuk baş ağrısının sebebi nedir?

Migren mi? Beyin tümörü mü? Çocuk baş ağrısının sebebi nedir?

Son Güncelleme: 25 Haziran 2022 admin Tarafından

Çocukların sağlığı her zaman ebeveynlerin stres olmasına sebep olur. Birçok ebeveyn, çocuklarının ağlamasına ve baş ağrısı olduğunu söylemesinden dolayı paniğe kapılır ve ne yapacağını bilemez.

Migren mi? Beyin tümörü mü? Çocuk baş ağrısının sebebi nedir?

Bu konuda Çocuk Hastanesi Fonksiyonel Nöroşirürji Departmanı doktorlarının fikri, çocuklarda baş ağrısının çok sık görülen belirtiler olduğu ve ebeveynlerin panik yapmaması ve kafalarının karışmaması gerektiği yönündedir. Baş ağrıları vücuttan gelen kötü bir sinyaldir ve genellikle ciddi bir hastalığın habercisi değildir. Bu nedenle, ebeveynlerin çok fazla endişelenmesine gerek yok, sadece çocuklarda baş ağrısının nedenlerini anlamak için derinlemesine gözlemler yapın ve ardından hedefe yönelik tedaviyi alın.

Doktorlar çocuklarda baş ağrısının birincil nedeninin yetersiz dinlenme olabileceğine dikkat çekmektedir. Oyun oynamak çocukların doğasında var, özellikle elektronik bilgi çağının ortaya çıkmasıyla birlikte, giderek daha fazla çocuk elektronik ürünlere bağımlı hale geliyor. Birçok ebeveyn de çocuklarına düşkündür ve genellikle çocuklarıyla cep telefonu ve TV gibi elektronik ürünlerle oynar. Bu, çocukların dinlenme sürelerinde kolaylıkla önemli bir azalmaya yol açarak yetersiz dinlenmenin neden olduğu baş ağrılarına neden olabilir.

Çocuğun baş ağrısı ara sıra ortaya çıkarsa, ebeveynler yaşam ve davranış alışkanlıklarını ayarlayabilir ve ardından çocuğun artık baş ağrısının olup olmadığını gözlemleyebilir. Baş ağrısı tekrarlarsa, çocuğunuzun migren, gerilim tipi baş ağrısı, küme baş ağrısı ve diğer hastalıklardan muzdarip olabileceği konusunda dikkatli olunmalı ve zamanında muayene için hastaneye gitmeniz önerilir.

İkincisi, çocuğun baş ağrısı soğuk algınlığı veya grip sebepli olabilir. Bu dönemde ateş, burun akıntısı vs. eşlik edebilir ve semptomları aktif olarak tedavi edebilir. Soğuk algınlığı tedavi edilirse baş ağrısı iyileşir.

Baş ağrısına baş dönmesi, mide bulantısı, kusma, kötü cilt, zayıf fiziksel aktivite, duyusal rahatsızlık, kötü zihinsel durum vb. beyin tümörü, serebrovasküler hastalık, beyin kisti, ensefalit, epilepsi gibi bazı beyin hastalıkları vardır.

“Migren mi? Beyin tümörü mü? Çocuk baş ağrısının sebebi nedir?” İçin Bir Yanıt

  1. […] beslenme kavramını düzeltin ve yanlış anlayışı ortadan kaldırın. Örneğin, sadece anti-tümör tedavisine vurgu yapılıyorsa, ancak beslenme tedavisi ihmal ediliyorsa ve besin takviyesinin […]

Bir cevap yazın