Mide ağrısını önlemek için ne yenir? Mide ilacı nasıl alınır? Mide ağrısını hafifletmek için 6 şey

Mide ağrısı ne yenir? Mide ilacı nasıl alınır? Mide ağrısını hafifletmek için 6 şey

Son Güncelleme: 16 Ağustos 2022 admin Tarafından

Mide ağrısı ne yenir? Mide ilacı nasıl alınır? Mide ağrısını hafifletmek için 6 şey
Photo by Sora Shimazaki on Pexels.com

Mide ağrısının beslenme alışkanlıklarıyla çok ilgisi vardır. Midenizi korumak ve mide ağrısını önlemek için ne yemelisiniz? Mide ağrımı yatıştırmak için hangi yiyecekleri yiyebilirim? Mide ilacı seçiminde hangisi daha etkilidir? Tek bir yazıda mide ağrısını hafifletmenin 6 yolunu öğrenin.

Mide ağrısını önlemek için ne yenir?

Mide ağrısı rahatsız edici olsa da, insan vücudunun diğer fizyolojik fonksiyonları sürdürebilmesi için yine de besine ihtiyacı vardır. Farklı mide-bağırsak hastalıklarının da farklı beslenme kuralları vardır, ancak yemek seçmeden önce iyi beslenme alışkanlıklarına sahip olmalısınız. Yavaş yemeniz, düzenli yemeniz, ruh halinizi iyi tutmanız ve doğru zamanda yemeniz önerilir. Ayrıca alkol ve tütünden uzak durmaya çalışın. Eğlence amaçlı içmeniz gerekiyorsa lütfen aç karnına içmemeyi unutmayın.

Yukarıdaki beslenme ilkelerini anladıktan sonra, çeşitli gastrointestinal hastalıklar için beslenme önerileri aşağıdadır:

 1. Gastroözofageal reflü: Ilımlı bir diyet benimsemek, daha fazla çiğ yemek yemek ve katkı maddeleri ile daha az yapay yemek yemek tavsiye edilir. Yüksek lifli meyve ve sebzeleri ölçülü tüketmek sindirime yardımcı olabilir ve daha az yağ ile haşlama veya kızartma gibi pişirme esas olarak hafiftir, bu da mide üzerindeki yükü azaltabilir ve kilo vermeye yardımcı olabilir.

Göğüste yanma hissi gastroözofageal reflü nedir? Yazımızı okuyarak detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

 1. Peptik ülser: Alkol, kahve, çay, baharatlı çeşniler dahil olmak üzere mide asidi salgısını uyaran yiyeceklerden kaçının ve daha az tatlı, ekşi ve yağlı yiyecekler yiyin. Akut ülser oluştuğunda, sapsız yapraklı sebzeler, soyulmuş ve çekirdekli meyveler ve yağsız meyveler gibi besin açısından zengin, daha az kalıntısı olan ve çiğnenmesi ve sindirimi kolay yiyeceklere odaklanmanız önerilir.
 2. Gaz (hazımsızlık): Yağlı, tahriş edici yiyeceklerden ve özellikle hafif olmak üzere aşırı baharattan kaçının. Fasulye, tatlı patates gibi gaza eğilimli yiyecekleri azaltın; ayrıca çikolata, lapa pirinç ve tatlılar gibi gastrointestinal motiliteyi değiştiren yiyecekleri daha az yiyin.
 3. Mide pitozu ve gastroparezi: Ana prensip sık sık az miktarda yemek yemektir. Bu nedenle diyette proteinden zengin yumurta, tavuk, balık ve yağsız et tercih edilmelidir.Sindirimi zor veya tatlı, ekşi ve baharatlı yiyecekler özellikle çiğ ve soğuk yiyeceklerden mümkün olduğunca kaçınılmalıdır. Daha az yiyin.
 4. Mide kanseri: Temel beslenme prensibi, uzun süreli tedavi ile baş edebilmek için fiziksel uygunluğu sürdürmek için yeterli miktarda protein tüketmektir. Menüden besin içeriği yüksek besinler, küçük ve sık öğünler ve ağırlıklı olarak yumuşak, katı ve orta sıcaklıktaki besinler seçilmelidir. Herhangi bir besin eksikliği varsa, uygun bir diyet hakkında bir doktorla da sorunlar tartışılabilir.

Ayrıca en çok mide ağrısına sebep olan şeylerden biride ishaldir “İshale ne iyi gelir? Midenizi güçlendirmek için 3 bu yiyecekleri yiyebilirsiniz” yazımızı okuyarak bu konuda bilgilenebilirsiniz.

Bu beslenme ilkelerine ek olarak, günlük hayatta mide dostu besinler de vardır. Bunları günlük yemek listenize dahil etmek, büyük gastrointestinal problemlerin önlenmesine yardımcı olabilir.

 • Lahana: Lif açısından zengin, mineraller, C vitamini, yüksek besin değeri, daha da önemlisi, lahana K1 vitamini ve U vitamini içerir, anti-ülser faktörleri içerir, vücuttaki yaralı dokuyu onarabilir ve gastrointestinal mukozayı koruyabilir, sık sık yemek mide rahatsızlığını azaltabilir ve lahana suyu içmek de iyi bir yöntemdir ancak lahananın gaz yapan bir besin olduğu ve gaz sorunu olan kişilerin daha fazla yememesi gerektiği unutulmamalıdır.
 • Kabak: Mide duvarını koruyabilen ve ülserleri azaltabilen çok fazla pektin içerir, ancak kabak kabuğunun sindirimi kolay değildir, yemek yerken soymak en iyisidir.
 • Papaya: Papaya, hazımsızlığı ve gastriti iyileştirebilen protein emilimini parçalamaya ve hızlandırmaya yardımcı olan papain enzimi içerir. Papaya ayrıca dalağı ve mideyi güçlendirmek ve mide ağrısını iyileştirmek için iyi bir besindir. Ancak aç karnına yenmesi önerilmez.
 • Zencefil: Zencefil kan dolaşımını hızlandırabilir ve soğuk havanın neden olduğu mide ağrısını hafifletebilir. Zencefil ayrıca mide problemleri olan hastalar için çok yararlı olan bulantı ve kusmayı tedavi etmek için kullanılır. Ancak zencefil tahriş edici olduğu için mide ülseri ve gastroözofageal reflüsü olan hastalar daha az yemelidir.
 • Bamya: Bamya çeşitli besin maddeleri içerir. Mukusu müsin, pektin ve polisakkaritlerden oluşur, mide duvarını korur, gastrointestinal motiliteyi arttırır, kabızlığı önler. Mide ve bağırsaklar için bir besindir.

Mide ağrısı için hangi ilaç alınmalı? Mide Ağrısını Giderecek 2 Mide İlacı

Mide ağrısı tedavisi denilince herkesin aklına ilk mide ilacı gelir ama piyasada çok çeşit mide ilacı var, nasıl seçileceği de büyük bir sorun. Şu anda, genel halkın sıklıkla gördüğü mide ilacı, genellikle eczaneden satın alınan antasitler anlamına gelir. Alüminyum tuzları, kalsiyum tuzları, magnezyum tuzları ve asit-baz nötralizasyonu üretebilen ve mide rahatsızlığını ve ağrısını giderebilen diğer bileşenleri içerir.

 1. Granül pastiller: Etkisi yavaştır ve çoğu ilacın mide asidiyle temas eden yüzey alanını arttırmak için çiğnemeyi gerektirir. Çiğnenmiş ilaç mide asidini nötralize etmek için midede hızla parçalanır. Genellikle yemekten yarım saat sonra yemekten bir saat sonra almak en iyisidir ve genel etki genellikle 1 ila 3 saat korunabilir. Bununla birlikte, antasitlerin de ishal ve kabızlık gibi yan etkileri vardır. Daha büyük bir sorun, antasitlerin bazı ilaçların emilimini engelleyerek onları daha az etkili hale getirmesidir.
 2. Gastrik asit inhibitörü: Mide asidi salgısının çıkışını direkt olarak bloke edebilir, mide asit salgısını azaltabilir ve etkisi uzun süreli (yaklaşık 12 saat) vardır. Şu anda ideal bir mide ilacı türüdür. Ancak fiyatı yüksektir ve etkisi yavaştır ve mide rahatsızlığını ve ağrısını gidermek yarım saat ile bir saat arasında sürer ve sinir bloke edici bir ilaç olduğu için aşırı doz sistemik yan etkilere yatkındır ve doz özel bir dikkatle kullanılmalıdır En güvenli tedavi yöntemi Tıbbi tedavidir.

Mide ağrısı nasıl giderilir? Ağrıyı etkili bir şekilde gidermenin 6 yolu

Çin tıbbında yaygın olarak kullanılan akupunktur masajı, mide ağrısını giderme etkisine sahiptir. Aşağıdaki 5 akupunktur noktası, farklı gastrointestinal problemlere göre rahatsızlığı gidermeye yardımcı olabilir.

 1. Zusanlı: Dizin yaklaşık dört yatay parmak altında ve bir yatay parmak tibia yanında bulunur. Gazı giderebilir, sindirime yardımcı olabilir, gastrointestinal fonksiyonu güçlendirebilir ve mide ağrısını önleyebilir.
 2. Hegu Noktası: Avuç içi ağzının kökünde, kemiğin yanında bulunur. Bulantı ve kusmayı giderebilir, aynı zamanda gastrointestinal sindirime de yardımcı olabilir.
 3. Liangqiu Noktası: Dizin üst kenarının dış kenarında 5 cm ve yaklaşık 3 enine parmak bulunur, bu da akut mide ağrısını ve mide kramplarını hafifletmeye yardımcı olabilir.
 4. Zhongwan Noktası: Zhongwan Noktası, akut ve kronik mide ağrısını ve gastroözofageal reflüyü hafifletebilen göbeğin 10 cm yukarısında bulunur.
 5. Neiguan Noktası: Bileğin yatay çizgilerinin ortasında, iki tendonun ortasından 5 cm (yaklaşık üç parmak genişliğinde), şişkinliği gidermeye ve rahatsızlığı gidermeye yardımcı olabilir.

Yabancı sağlık web sitesi Healthline‘a göre , mide ağrısının akut aşamasında aşağıdaki kendi kendini yatıştırıcı yaşam yöntemleri de mide ağrısı semptomlarını hafifletmek için kullanılabilir.

 1. Papatya çayı: Papatya çayı iltihap önleyicidir, mide ağrısını hafifletir ve kramp problemlerini azaltır.
 1. Sodalı su ve zencefilli gazoz: Bu iki yaygın bileşen aslında mide bulantısı ve hazımsızlığa yardımcı olur, ancak biraz acı (tarçın, nane ve zencefil içerir) de yardımcı olabilir. Bulantı hissini hafifletir. Acılarda kendi başına doğal bir ağrı kesicidir.
 1. BRAT diyeti: Muz, Pirinç ve Elma püresi tadı hafif olan ve tahriş etmeyen 3 besindir ve mide ağrınız olduğunda beslenmeyi destekleyebilir.
 1. Sıcak kompres: Etkilenen bölgeye yapılan sıcak kompres ağrıyı etkili bir şekilde dindirebilir, ancak yanıkları önlemek için asla sıcak su şişesini veya sıcak su torbasını doğrudan cilde tutmamanız gerektiğini unutmamalısınız.
 2. Uyku pozisyonunuzu ayarlayın: Asit reflü olasılığını azaltmak için geceleri başınızı desteklemek için bir yastık kullanın.

“Mide ağrısını önlemek için ne yenir? Mide ilacı nasıl alınır? Mide ağrısını hafifletmek için 6 şey” İçin Bir Yanıt

 1. […] “Mide ağrısını önlemek için ne yenir? Mide ilacı nasıl alınır? Mide ağrısını hafifletme…” yazımızı okuyarak mide ağrınız için ne yemeniz gerektiği ve çözümleri konusunda […]

Bir cevap yazın