Menopozdan şüphelenmeden ve hastaneye gitmeden önce ne gibi hazırlıklar yapmalısınız?

Menopozumdan şüphelenmeden ve hastaneye gitmeden önce ne gibi hazırlıklar yapmalısınız? Menopoz sendromunuz olduğundan şüpheleniyorsanız hangi bölüme gitmelisiniz?

Son Güncelleme: 24 Haziran 2022 admin Tarafından

Menopozumdan şüphelenmeden ve hastaneye gitmeden önce ne gibi hazırlıklar yapmalısınız? Menopoz sendromunuz olduğundan şüpheleniyorsanız hangi bölüme gitmelisiniz?

Menopoz sendromunuz olduğundan şüpheleniyorsanız hangi bölüme gitmelisiniz?

Cevap: Jinekolojik endokrinoloji polikliniği veya bazı hastanelerde menopoz polikliniği bulunur.

Menopoz belirtileri çok fazla ve karmaşıktır ve bunları tek tek anlatmak ayakta tedavide çok zamanınızı alacaktır ve hala kafanızda bir sürü soru işareti olur. Gerçekten doktorun fikrini duymak istersiniz. Bu nedenle kadın arkadaşlar, doktora görünmeden bir veya iki gün önce evde kontrollerini önceden yapmalıdır, böylece doktor, muaynenin sınırlı süresi içinde durumunuzu daha derinlemesine ve kapsamlı bir şekilde anlayabilir, böylece doğru bir teşhis yapar ve sizin için en iyi tedavi seçeneğini verir.

1 adet durumunu kontrol edin

Her kadının cep telefonunda, bilgisayarında veya küçük bir defterde kullanılabilecek küçük bir adet notları oluşturması önerilir. Artık birçok profesyonel adet yönetimi APP (cep telefonu yazılımı) var, kaydetmek için birini seçmek iyidir.

Hastaneye gelmeden önce adet dosyanızı karşılaştırın ve aşağıdaki önemli bilgileri çıkarın (aşağıdaki tabloya bakın):

Menopoz sendromunuz olduğundan şüpheleniyorsanız hangi bölüme gitmelisiniz?

Adet dosyası oluşturulduktan sonra jinekolojik endokrinoloji kliniğinin profesyonel teknikleri ile adet döngüsündeki değişiklikleri hesaplamayı öğrenmek gerekir. Örneğin, adet kanaması çok düzenlidir ve 28 günlük bir döngüde sabittir. Aniden belirli bir ayda adet dönemi erken geldi ve 22 gün önce geldi yani 6 gün önce olarak kaydedildi. Bir sonraki ayın adeti yine gecikir, 30 gün yani bir önceki ayın 22 günü baz, 30-22=8 ve 8 gün adet gecikmesi olarak kaydedilir. Her zamanki 28 günü, 30-28=2 günü baz almak yerine bu hesaplama yanlıştır. Bu nedenle adet değişikliklerinin hesaplama yöntemi, her adet döneminin başladığı tarihe göre ay aydır. Bir adet dönemi 7 günden fazla ilerlediğinde veya geciktiğinde, klinik olarak önemli bir adet değişikliği olarak kabul edilebilir.

Aynı zamanda gençken adet durumunu gözden geçirin, kaydedin ve mevcut adet değişiklikleri için referans olarak kullanın. Örneğin:

Adetten önce, döngü olarak 25~28 gün, her 5 günde bir, normal adet akışı, bazen adet ağrısı. Bir buçuk yıl önceki ilk anormal adet kanaması 45 gün gecikti, kan hacmi azdı ve 3 gün sürdü. Bundan sonra adet döngüsü 22~25 güne kısaltılır ve süre 4~5 gündür. Kan hacmi azalır ve adet sancısı olur. 8 ay önce 70 günden fazla bir süre adet görmemiştim ve doğal olarak iyileşmiştim, daha sonra adet döngüsü 30 ila 35 günde bir uzadı ve her biri 6 ila 7 gün sürdü, en uzunu 12 gün sürdü. Son adet tarihi 50 gün önceydi.

Menstrüel (Menstrüel döngü, kadının vücudunun gebeliğe hazırlanmasını amaçlayan bir dizi olaylar bütünüdür) durumu doğru ve özlü bir şekilde tanımlamanın kolay olmadığı yukarıdakilerden görülebilir.

2 Belirtilerinizi sıralayın

Semptomları kısa ve öz bir dille net bir şekilde ifade etmek için semptomların ortaya çıkmaya başladığı zamanı, semptomların süresini ve semptomların şiddetinin evrim sürecini tanımlamak gerekir. Asla genel bir şekilde söylemeyin: “Doktor, çok rahatsızım, kendimi iyi hissetmiyorum, uzun zaman oldu.” Menopoz belirtileri çok ve karmaşıktır ve tarif etmesi sözlü bir makale kadar zordur. onları düzenli bir şekilde. kronolojik sırayla anlatılabilir. Örneğin:

22 ay önce düzensiz adet gördükten sonra belimde, ayak bileklerimde, baldırlarımda ve kalçalarımda kas-iskelet ağrılarım var ve kendimi tembel ve bir şeyler yapmak konusunda isteksiz hissediyorum. 20 ay önce depresyona girdim, sinirlenmeyi ve ağlamayı severim, kalbim boş, güçlü bir yalnızlık ve çaresizlik hissine sahibim. En yakın arkadaşımla iletişim kurduktan ve aktif egzersiz yaptıktan sonra 2 ay sonra rahatladı. Sonra ara sıra sıcak basması ve terleme oldu. 3 ay sonra düzeldi. Genelde uyku iyidir ama rüyalar çoktur Sabahın üçünde ya da dördünde uyanırım ve sonra uyumaya devam ederim. Bazen uyku sırasında tüm vücut sıcak ve kuru olur, uyanır ve uykuya dalmadan önce sakinleşmeye ihtiyaç duyar. 16 ay önce spontan remisyon yatıştıktan sonra, vücut nispeten sakindi ve ruh hali sakindi. 4 ay önce menstrüasyondan birkaç gün sonra hafifleyen kemik ve eklem kas ağrısı, baldır krampları ve meme hassasiyeti geliştirdim. Tüm semptomlar azaldı.

Ayrıca semptom şiddeti ile de tanımlanabilir. Önce en ciddi ve en zahmetli problemler hakkında konuşun ve sonra diğer problemler hakkında konuşun. Örneğin:

3 ay önce çarpıntı ve çarpıntı, baş dönmesi ve kulak çınlaması giderek arttı. 6 ay önce hafif ateş basması, uykusuzluk, yavaş uykuya dalma ve birçok rüya gördüm.Uyuyor muyum uyanık mıyım bilemiyordum. Her gün çok erken kalkar ve tekrar uyuyamaz. Bütün gün sersemledim, küçük şeyler için endişeli ve endişeliydim ve o kadar panikledim ki nefes alamıyordum. Her sabah aylarca şişmiş bir yüzle uyandım. Geçen yaz başım terlemeye başladı ve aradan bir buçuk yıl geçti.İlkbahar, yaz, sonbahar ve kış aylarında terliyorum ve saçlarım genellikle tuhaf kokuyor.

Unutulmamalıdır ki, genitoüriner sisteme ait lokal semptomlarınız varsa ve bunu söylemekten utanıyorsanız, bunu bir kağıda yazıp küçük bir not veya cep telefonu ekranı aracılığıyla doktora gösterebilir veya doktora tarif edebilirsiniz. jinekolojik muayenenin özel alanında.

3 Mevcut test sonuçlarını bildirin

Mevcut test sonuçlarınızı, özellikle bu iki kontrol listesini getirmeyi unutmayın:

  1. Meme: Ultrason, mamografi, MRI sonuçları, üçünden en az biri;
  2. Uterus ve yumurtalık: Rahim ve yumurtalık ultrason muayene sonuçları.

Ayrıca, varsa lütfen aşağıdaki kontrol listesini getirin:

Karaciğer fonksiyonu, böbrek fonksiyonu, kan lipidleri, kan şekeri, karaciğer ultrasonu, safra kesesi, pankreas ve dalak, servikal muayene sayfası, kemik yoğunluğu muayene sayfası, elektrokardiyogram, göğüs röntgeni rapor sayfası.

Bir yıl içinde sağlık raporunuz varsa, lütfen onu da getirin.

Bazı arkadaşlar, orijinal test kağıdının küçük bir hastanede yapıldığından ve büyük hastanenin bunu kabul etmeyeceğinden ve ayrıca beyaz akıntısı olacağından endişeleniyor. Bunun için endişelenmenize gerek yok, doktor getirdiğiniz test kağıdına göre yeniden tarama yapacaktır.

Şunlara dikkat edilmelidir: Durumdaki dinamik değişiklikler nedeniyle, gerekirse yukarıdaki muayene maddelerinin yeniden incelenmesi gerekebilir.

4. Daha önce tıbbi tedavi geçmişinizi söyleyin

Hangi belirtilerden dolayı hangi bölümle bağlantı kurulduğunu listelemek gerekir. Doktor ne tetkikler yaptı, ne teşhis kondu, bundan sonra hangi tedavi uygulandı, uyumun nasıl, tedavinin etkisi nedir?

Lütfen kağıt tıbbi kayıtlar, muayene raporları ve reçeteler ile almakta olduğunuz ilaçların bir listesini hazırlayın. Değilse, elektronik versiyonunu hazırlayın, yeni bir klasör oluşturun ve tıbbi tedavi için tüm elektronik raporları bir araya getirin.

İlacın adını hatırlayamıyorsanız, ilaç kutusunun fotoğrafını yanınıza alın. Genel anlamda asla “küçük beyaz haplar” gibi bir şey söylemeyin. Bugünlerde çoğu ilaç, ayırt edilmesi zor olan beyaz haplardır.

Ayrıca doktor ne dedi? Örneğin:

Ayak bileği ağrısı nedeniyle ortopedi bölümüne gittim ve kemik yoğunluğuna bakıldı, osteopeni gösterdi. Doktorlar D vitamini ve kalsiyum tabletleri almanızı önerir. İlaç alındıktan sonra ağrı hafifler.

Meme hassasiyeti nedeniyle meme ameliyatı oldum. B-ultrasonda sağ memede nodül bulundu, bu nodül çıkarıldı. Patolojik sonuç iyi huyluydu ve tanı meme fibromuydu.

Yaklaşan ölüm hissi nedeniyle Kardiyoloji Bölümü’ne giderek Kardiyak Anjiyografi (BTA) yapıldı ve sonuçlar normaldi.

Daha sonra yukarıda belirtilen çeşitli tetkikler, teşhisler ve reçete belgeleri sunulur.

5. Ailedeki kişisel hastalık geçmişini ve önemli hastalık geçmişini bildirin

Zihinsel hastalıklar dahil olmak üzere kalp hastalığı, yüksek tansiyon, yüksek kan lipidleri, diyabet vb. gibi çocukluktan yetişkinliğe kadar hangi önemli hastalıkları yaşadınız? Çünkü daha önce anksiyete ve depresyondan mustarip hastalar, menopoz sırasında nüks ve şiddetlenmeye eğilimlidir. Ne zaman hastalandınız, hastalık ne kadar sürdü ve tedaviden sonra neler oldu, ne kadar detaylı olursa o kadar iyi.

Hangi operasyonlar yapıldı ve operasyon sonrası patolojik sonuçlar bu ikisi geride bırakılmamalıdır. Özellikle jinekoloji ile ilgili hastalıklar ve ameliyatlar geride bırakılmamalıdır. Örneğin, anormal rahim kanaması nedeniyle küretaj sonrası patolojik inceleme sonuçları gibi daha önce yumurtalık kistleri olmuştur.

Ayrıca meme kanseri, endometriyal kanser vb. tedavileri alınan ve tümörün şu anda nasıl kontrol altına alındığı gibi kötü huylu hastalıklar da vardır.

Günlük soğuk algınlığı ve benzerlerini bildirmeye gerek yoktur. Geçici vajinit de giriş gerektirmez.

İlaç ve gıda alerjileri de belirtilmelidir.

Ailede miyokard enfarktüsü, beyin enfarktüsü, diyabet, yüksek tansiyon olup olmadığı, ailede kanser olup olmadığı, özellikle meme kanseri hastaları, annede osteoporoz olup olmadığı gibi aile öyküsü. Ailede birden fazla kişide meydana gelen hastalıkları bildirmek daha önemlidir.

Erken yumurtalık yetmezliği olan bir hastaysanız, ayrıca şunlara da ihtiyacınız vardır:

  1. Anneanne, nine, teyze, teyze, anne gibi kadın akrabaların menopoz yaşlarını sorun.
  2. Kişisel tıbbi geçmişi sağlayın. Hiç kabakulak, tüberküloz ve diğer özel hastalıklarınız oldu mu?

Yukarıdaki içerik ziyaret öncesi hazırlık içindir. Aslında ziyaret günü hazırlık da çok önemlidir. Ulaşıma bol zaman ayırmanız, ağır makyaj yapmamanız, kolay giyilip çıkarmanız, tercihen tayt veya çizme gibi zor giyilip çıkarılacak kıyafetler giymemeniz önerilir.

Peki hastalar doktorlarıyla en iyi şekilde çalışmak için ne yapabilir? Cevap, belirli bir miktarda bilgiyi önceden hazırlamaktır. Artık bilgiye ulaşmak eskisine göre çok daha kolay. Örneğin bizim popüler sağlık yazılarımızı, bloglarımızı okuduktan sonra menopozu önceden öğrendiği için doktora gelen birçok kadın arkadaş, durumlarını net ve doğru bir şekilde anlatıyor ve olası tedavi planları için bir takım psikolojik hazırlıklar yapıyor. • Tedavi seçeneklerinin artılarını ve eksilerini bilimsel ve rasyonel olarak tartışın. Bu şekilde, teşhis ve tedavi için kısıtlı zaman içerisinde doktorlar, hastaların en temel problemlerini etkin bir şekilde çözebilmektedir.

Aynı zamanda, tıbbi tedavi arıyorsanız, doktora belli bir derecede güvenmeniz gerekir. Bilginin elde edilmesi kolay olduğu için bazı hastalar belli bir anlayışa sahip olduktan sonra doktorun teşhis ve tedavisini sorgulayacaktır. Bu durum aslında iyi bir tıbbi etki elde etmek için özellikle zararlıdır. İletişim kurabilirsiniz, ancak bunu kolayca sorgulamayın.

“Menopozdan şüphelenmeden ve hastaneye gitmeden önce ne gibi hazırlıklar yapmalısınız?” İçin Bir Yanıt

  1. […] hastalıklardan muzdarip olabileceği konusunda dikkatli olunmalı ve zamanında muayene için hastaneye gitmeniz […]

Bir cevap yazın