Küçük Hücreli Akciğer Kanseri

Küçük hücreli akciğer kanseri nedir?

Son Güncelleme: 19 Ağustos 2022 admin Tarafından

Küçük hücreli akciğer kanseri nedir?

Küçük hücreli akciğer kanseri, akciğer kanserinin dört hücre tipinden (adenokarsinom, skuamöz hücreli karsinom, büyük hücreli karsinom, küçük hücreli karsinom) biridir ve tüm akciğer kanseri hastalarının yaklaşık %12’sini ve küçük hücreli akciğer kanseri hastalarının %90’ını oluşturur. küçük hücreli akciğer kanseri yüksek derecede maligniteye sahiptir ve sıklıkla uzak metastaz yapar. Kanser hücreleri hızla çoğalır ve nüks oranı da diğer akciğer kanseri türlerine göre daha yüksektir. Çok zor bir hastalıktır.

Küçük hücreli akciğer kanseri nedir?
Küçük hücreli akciğer kanseri nedir?

Küçük hücreli akciğer kanseri belirtileri nelerdir?

 • Tipik başlangıç ​​semptomları: Öksürüğe, nefes darlığına , kilo kaybına ve bazen obstrüktif pnömoniye yol açan mediastinal lenfadenopatili hiler kitle.
 • Ekstrapulmoner semptomlar: Küçük hücreli akciğer kanserlerinin yaklaşık %4’ü nazofarenks, gastrointestinal sistem ve idrar yolu gibi akciğerlerin dışında ortaya çıkabilir ve hastaların %70’inde uzak metastaz (kanserin kaynağını aldığı organdan daha uzak bir bölgeye yayılmış olmasını ifade eder) vardır. Yaygın bölgeler arasında karaciğer, adrenal bezler ve kemikler bulunur.

Küçük hücreli akciğer kanserinde ilerleme

Küçük hücreli akciğer kanseri temel olarak sınırlı evre ve yaygın evre olarak ikiye ayrılır:

 • Sınırlı evre: Tümör tek taraflı göğüs boşluğu ve ipsilateral hilus, mediasten ve supraklaviküler lenf düğümleri ile sınırlıdır veya tek bir radyasyon tedavisi ile kapatılabilen tek taraflı toraksla sınırlı lezyonlar.
 • Yayılma evresi: Tümör akciğerin diğer tarafına yayılmıştır veya kemik, karaciğer vb. uzak organlara metastaz vardır.

Küçük hücreli akciğer kanseri komplikasyonları

 1. Hidroperikardiyum : Akciğer kanseri perikardı istila ettiğinde, kalp zarının üretilmesi kolaydır, bu da kalp sistolik gücünün azalmasına ve ciddi vakalarda ölümcül olabilen kalp yetmezliğine neden olur.
 2. Plevral efüzyon : Akciğer kanseri plevrayı istila ettiğinde, malign plevral efüzyon meydana gelir ve hasta nefes darlığı yaşar.
 3. Trakea basısı: Akciğer kanseri tümörü bronş tüpünü sıkıştırdığında nefes alırken hırıltı sesi olacaktır. Ağır vakalarda solunum yetmezliği entübasyon tedavisi gerektirir.
 4. Superior Vena Cava Kompresyonu: Sağ üst akciğer tümörü superior vena cava’ya bası yaptığında, hasta yüz ve üst ekstremitelerde şişlik, nefes darlığı yaşar ve ciddi vakalarda solunum yetmezliği entübasyon gerektirir.
 5. Metastaz: Kanser hücreleri farklı organlara metastaz yapar ve küçük hücreli akciğer kanseri daha hızlı metastaz yapar ve bu nedenle daha tehlikelidir.

Küçük hücreli akciğer kanserinin yaygın nedenleri

 1. Sigara içmek: Sigara içmek, küçük hücreli akciğer kanserinin ana nedenidir ve küçük hücreli akciğer kanserlerinin %90’ı sigaradan kaynaklanır.
 2. Çevresel faktörler: Uzun süre asbest, benzen, tütün, katran ve diğer kanserojen maddelere maruz kalan işçilerde kanser riski önemli ölçüde daha yüksektir ve havadaki PM2.5 ve radon’un da akciğer kanseri nedeni olduğu doğrulanmıştır.
 3. Genetik kusurlar: Vücutlarında kusurlu genlere sahip bazı hastaların küçük hücreli akciğer kanseri geliştirme şansı normal insanlara göre daha yüksektir.

Küçük hücreli akciğer kanserine yakalanma riski en yüksek grup

 • Sigara içen
 • Kimyasal endüstri
 • Kısmi gen defekti

Küçük hücreli akciğer kanserine yakalanmanın tedbirleri

 1. Sigara içmeme ve sigarayı bırakma: Sigara içmek küçük hücreli akciğer kanserinin en büyük nedenidir. Sigarayı bırakmak sadece akciğer kanseri riskini azaltmakla kalmaz, diğer birçok kanseri de önler.
 2. Kanserojenlere aşırı maruz kalmaktan kaçının: asbest, benzen, tütün ve diğer kanserojenlere daha az maruz kalınmalıdır. Çalışma ortamı kanserojen içeriyorsa, kanser riskini azaltmak için eldiven ve maske takılmalıdır. İç mekan yaşam ortamındaki radon gazı, hücre içinden geçebilir.

Kanser hastaları için beslenme tedavisi ne kadar önemlidir? Yazımızı okuyarak beslenme konusunda fikir alabilir ve tedbir uygulabilirsiniz.

Küçük hücreli akciğer kanseri teşhisi

Küçük hücreli akciğer kanserinin inceleme yöntemi genel akciğer kanserine benzerdir.İlk görüntüleme incelemesi ve ardından invaziv inceleme ile aynıdır. Ancak görüntüleme sonuçları küçük hücreli akciğer kanserinin sınırlı evreli veya evreli olduğunu gösterse de görüntüleme sonuçlarından bağımsız olarak diffüz evrede yapılmalıdır.

Küçük hücreli akciğer kanseri tedavisi

 1. Radyasyon tedavisi: Göğüs radyasyon tedavisi, sınırlı evreli küçük hücreli akciğer kanseri için uygundur, ancak hastalığı kontrol etmek için ameliyat sonrası kemoterapi desteklenmelidir.
 2. Kemoterapi: Sınırlı evrede veya yaygın evrede ana tedaviden bağımsız olarak, küçük hücreli akciğer kanserinin prognozu çok kötüdür.Şu anda, küçük hücreli akciğer kanseri ve küçük hücreli akciğerin nüks ve metastazını etkili bir şekilde önleyebilecek hiçbir ilaç yoktur. kanser kemoterapi ilaçlarına dirençlidir. 

Küçük hücreli akciğer kanseri bakım öncelikleri

Küçük hücreli akciğer kanserinin prognozu iyi değildir .Tedaviden sonra hastalar iyi yaşam alışkanlıklarını sürdürmeli ve sigarayı bırakmalıdır. Diyet açısından, yaşamdaki stresi azaltmak için dengeli beslenmeye dikkat etmelidir. Toplumsal yerlerde maske takın. Diğer solunum hastalıklarını azaltır Küçük hücreli akciğer kanseri insidansı nispeten yüksektir ve küçük hücreli akciğer kanserinin metastaz oranı ve nüks oranı nispeten yüksektir.

Küçük hücreli akciğer kanseri tıbbi tavsiye

Tıbbi tedavinin ilk aşamasında hastalar ve aileleri şunları bilmelidir:

 • Hastanın semptomları için doktorun teşhisi nedir?
 • Daha fazla incelemeye mi ihtiyacınız var?
 • Küçük hücreli akciğer kanseri nasıl bulaşır?
 • Tedavi seçenekleri nelerdir? Tedavi olmadan ne olur?
 • Küçük hücreli akciğer kanseri kötüleşmeye devam edecek mi? Vücutta ne gibi sorunlara yol açar?
 • Hayatta nelere dikkat etmen gerekiyor? Diyetinizi veya yaşam tarzınızı ayarlamanız mı gerekiyor?
 • Ne zaman takip veya ileri tetkik gerekli olmalıdır?

SCLC teşhisi konmuşsa, bakıcılar şunları bilmelidir:

 • Hastanın mevcut küçük hücreli akciğer kanseri hangi aşamada?
 • Dikkat etmeniz gereken belirtiler var mı?
 • Uzun süreli ilaca mı ihtiyacınız var? Gelecekte ilacı azaltma veya bırakma fırsatı?
 • İlacın yan etkileri nelerdir? İlaç alırken nelere dikkat etmeliyim?
 • Diyetinizi veya yaşam tarzınızı ayarlamanız mı gerekiyor?
 • Bir sonraki takip veya takip ne zaman?

Hastalık Bölgesi

Akciğerler

Küçük Hücreli Akçiğer Kanseri Hangi Departman Bakar?

Onkoloji

Göğüs Hastalıkları

“Küçük Hücreli Akciğer Kanseri” İçin 2 Yanıt

 1. […] biyolojik davranışını engeller; Portulaca oleracea tohumu yağı, insan karaciğer kanseri ve akciğerinin büyümesi üzerinde önemli sitotoksisiteye sahiptir. kanser hücre hatları ve […]

 2. […] solunum, titreme ve ateş, akciğer ödemi ve Pulmoner granülomları (genellikle tüberküloz veya akciğer kanseri olarak yanlış teşhis edilir) […]

Bir cevap yazın