Köpeklerde Kalp Kurdu Nedir? İnsanlar Köpeklerden Kalp Kapabilir Mi?

Köpeklerde Kalp Kurdu Nedir? İnsanlar Köpeklerden Kalp Kapabilir Mi?

Son Güncelleme: 20 Ağustos 2022 admin Tarafından

Köpek Kalp kurdu nedir?

Kalp kurdu, esas olarak köpekleri enfekte eden sivrisinek kaynaklı bir parazittir. Köpek kalp kurdu, köpeklerin kalbinde yaşar ve bazen kedilere bulaşır.

Sivrisinek, köpek kalp kurdu larvaları ile kan emdiğinde, larvalar sivrisineklere kanla girer. Sivrisinek hayvanın kanını emdiğinde, kanın pıhtılaşmasını önlemek için tükürük enjekte eder ve kanın içindeki köpek kalp kurdu sivrisinek tükürüğü takip eder. Kan emen nesne bir köpek ise parazitlenir. Yumurtalar yetişkin olduklarında pulmoner arter kan damarlarında ve hatta kalpte yoğunlaşırlar. Yetişkin köpeklerde kalp kurdu 30 cm’ye kadar ulaşabilir, bu da köpeklerde kalp ve akciğer yetmezliği neden olur.Yetişkin solucan sayısı 25’ten az olduğunda belirtiler belirgin olmayabilir. Yetişkin parazit sayısı 50’yi geçtiğinde hasta köpeğin belirtileri çok belirgin olur, örneğin hırıltı, öksürük ve hareket edememe gibi.

Köpeklerde kalp kurdu zoonotik bir enfeksiyon hastalığıdır. İnsan vücudu enfekte olduğunda olası semptomlar arasında yüksek ateş, astım, öksürük, akciğer rahatsızlığı vb. sayılabilir. Ancak sivrisinek ısırıklarından kaynaklanabilecek insan enfeksiyonu vakaları çok nadirdir ve çoğunun sadece bağışıklığı vardır. Sistemi zayıf olan kronik hastalıkları olan hastaların, yaşlıların veya çocukların hastalığa yakalanma şansı daha yüksektir.

Köpeklerde Kalp Kurdu Nedir? İnsanlar Köpeklerden Kalp Kapabilir Mi?
Photo by Christian Domingues on Pexels.com

Köpeklerde Kalp Kurdu Belirtileri

İnsanlarda köpek kalp kurdu enfeksiyonu herhangi bir belirtiye neden olmayabilir çünkü insanlarda yaşayan kalp kurtlarının çoğu olgunlaşmadan ölür. Semptomlar öksürük, hemoptizi, göğüs ağrısı, hırıltılı solunum, titreme ve ateş, akciğer ödemi ve Pulmoner granülomları (genellikle tüberküloz veya akciğer kanseri olarak yanlış teşhis edilir) içerir.

Köpeklerde kalp kurdunun gelişimi

Köpek kalp kurdunun yaşam döngüsü yaklaşık beş aşamadan oluşur. Sivrisinek birinci evre larvalarla kan emdiğinde, larvalar sivrisineklere kanla girer ve 2-3 hafta sonra iki kez tüy dökerek üçüncü evre Larvaya dönüşürler. üçüncü aşama larva köpeğin bağ dokusunda büyüyecek ve daha sonra beşinci aşamaya dönüşmek için iki kez eriyecek ve kan akışı ile pulmoner artere ulaşacaktır. Birinci aşama larva köpeklerde gelişemez ve kan emmesi gerekir.

Köpek kalp kurdunun komplikasyonları

Köpek kalp kurdunun insan vücuduna verdiği hasarın çoğuna esas olarak akciğer hastalığı neden olur, ancak köpek kalp kurdu insan vücudunda çok uzun süre yaşayamaz, bu nedenle çoğunun ciddi komplikasyonları olmaz.

Köpeklerde kalp kurdunun yaygın nedenleri

Köpek kalp kurdu sivrisinek ısırıkları ile enfekte olur.

Köpek Kalp Kurdu Türleri

Köpeklerde kalp kurdu türü yoktur.

Köpeklerde kalp kurduna yatkın olanlar

Zayıf bağışıklığı olan kişiler (kronik hastalar, çocuklar, yaşlılar)

Köpeklerde Kalp Kurdu Önleme Önemli Noktaları

Sivrisinek karşıtı önlemler şunları içerir:

 1. Çevre temizliğine dikkat edin ve vektör sivrisineklerinin üremesini azaltmak için su saklama kaplarını güzelce kapatın.
 2. Cildinizi örtmek için uzun kollu pantolon giyin.
 3. Vahşi doğada daha az koyu renk giysiler giyin.
 4. Vücudunuzu temiz tutun ve kokuyu azaltın.
 5. Vahşi doğada daha az parfüm kullanın.

Köpeklerde kalp kurdu nasıl teşhis edilir

Tanı yöntemleri arasında akciğer ponksiyonu ve bronkoskopi bulunur.Köpek kalp kurdu akciğerlerin etrafında granülasyon kitleleri oluşturabileceğinden, sıklıkla akciğer kanseri veya akciğer tüberkülozu olarak yanlış teşhis edilir, bu nedenle tanı amacına ulaşmak için delinme örneklerine ihtiyaç vardır.

Köpeklerde kalp kurdu tedavisi

Kalp kurdu insanlarda kısa bir süre hayatta kalabilir ve genellikle özel tedavi gerektirmez, ancak granülomlar cerrahi olarak çıkarılabilir.

Köpeklerde kalp kurdu bakım öncelikleri

İnsanlarda köpek kalp kurdu enfeksiyonu endişelenecek bir şey değildir, ancak köpek kalp kurdu köpekler için ölümcüldür ve mümkün olan en kısa sürede tedavi edilmesi gerekir.

Köpeklerde kalp kurdu tıbbi tavsiye

Tıbbi yardım isterken hastalar ve aileleri şunları bilmelidir:

 1. Hastanın semptomları için doktorun teşhisi nedir?
 2. Daha fazla incelemeye mi ihtiyacınız var?
 3. Köpeklerde kalp kurdu nasıl bulunur?
 4. Tedavi seçenekleri nelerdir? Tedavi olmadan ne olur?
 5. Canine Heartworm Kötüleşmeye Devam Edecek mi? Vücutta ne gibi sorunlara yol açar?
 6. Hayatta nelere dikkat etmen gerekiyor? Diyetinizi veya yaşam tarzınızı ayarlamanız mı gerekiyor?
 7. Ne zaman takip veya ileri tetkik gerekli olmalıdır?

İnsanlarda Köpek Kalp Kurduna Hangi Bölüm Bakar?

Göğüs Hastalıkları Bölümü

Bulaşıcı Hastalıklar Bölümü

Köpek kalp kurdunun ana bölgesi

Köpeklerde kalp kurdu belirtileri öncelikle akciğerlerde görülür.

Bir cevap yazın