Karaciğer hastalığından uzak durmak istiyorsanız, bu 4 karaciğer besleme becerisinde ustalaşmalısınız!

Karaciğer hastalığından uzak durmak istiyorsanız, bu 4 karaciğer besleme becerisinde ustalaşmalısınız!

Son Güncelleme: 15 Haziran 2022 admin Tarafından

Karaciğer önemli bir metabolik organdır ve detoksifikasyon ve sindirim işlevlerine sahiptir. Ancak hayatın hızlanması, düzensiz çalışma ve dinlenme ve kötü beslenme nedeniyle hepatit, karaciğer sirozu, karaciğer kanseri vb. hastaların yaşam kalitelerinin ciddi şekilde etkilenmesi için karaciğerin korunmasına yaşamın detaylarından başlamak gerekir.

Karaciğer hastalığından uzak durmak istiyorsanız, bu 4 karaciğer besleme becerisinde ustalaşmalısınız!

Karaciğeri korumak için dikkat edilmesi gereken detaylar nelerdir?

1. Erken yatın ve erken kalkın

Uykuya daldıktan sonra, kök hücreler de dahil olmak üzere vücuttaki tüm hücrelerin kendilerini onarmaya başlaması gerekir ki bu da karaciğerin kan akışını %40 oranında artırarak karaciğerin yeterli oksijen ve kan ihtiyacını karşılayabilmesini sağlar. Karaciğer fonksiyon bozukluğu ve Detoksifikasyon yeteneği azalacak ve sonuçta karaciğerin sık aşırı yüklenme nedeniyle patolojik değişiklikler geliştirmesine neden olabilir. Bu nedenle erken yatıp erken kalkma alışkanlığının geliştirilmesi gerekir.

2. İlaçları karıştırmayın

Çoğu ilaç vücuda girdikten sonra karaciğer tarafından metabolize edilmeli ve detoksifiye edilmelidir. İlaçlar sıklıkla suistimal edilirse karaciğer ilaçlardan zarar görür. Karaciğer hastalığınız varsa, karaciğer daha fazla etkilenir. Rahatsızlık oluştuğunda, bunu yapamazsınız. Körü körüne ilaç kullanmayın. Doktor kontrolünde ilaç kullanılması tavsiye edilir. Belirli bir ilacı uzun süre kullanıyorsanız, karaciğerinizin sağlığını takip etmek için düzenli karaciğer fonksiyon testleri yaptırmalısınız.

3. Alkolden uzak durun

Alkolün yaklaşık %90’ı karaciğer tarafından metabolize edilir ve detoksifiye edilir ve karaciğer hücrelerine girdikten sonra bazı enzimlerin etkisiyle asetaldehide oksitlenir. Nekroz ciddi vakalarda karaciğer fibrozuna bile yol açabilir. Zamanında ve etkili tedavi uygulanırsa verilmezse, karaciğer sirozu veya karaciğer kanserine dönüşebilir. Bunun nedeni, bu tür uzun süreli ağır içicilerin alkolik karaciğer hastalığı, alkolik hepatit, alkolik yağlı karaciğer, alkolik karaciğer fibrozu ve alkolik karaciğer sirozu geliştirme olasılıklarının sıradan insanlara göre daha yüksek olmasıdır, bu nedenle normal zamanlarda alkolden uzak durmalıdırlar.

4. Uygun karoten takviyesi

İnsan kanındaki karoten konsantrasyonu ne kadar yüksek olursa, karaciğer fonksiyonu o kadar normaldir, çünkü karoten, karaciğer için gerekli bir besin olan insan vücuduna girdikten sonra A vitaminine dönüşecektir, bu nedenle genellikle daha fazla havuç yemek gerekir. Havuç açısından zengin brokoli, yumurta sarısı, ıspanak, mango, kavun vb.

Özet İpuçları

Genellikle erken yatıp erken kalkma alışkanlığının geliştirilmesi gerekir. Her gün saat 10’da yatmanız ve günde en az 7-8 saat uyumanız önerilir. İlaç kullanırken dikkatli olmalısınız. Doktor kontrolünde ilaç alınması ve içme alışkanlığının olması tavsiye edilir. Zamanla içmeyi bırakması gereken kişiler karotenden zengin besinlerden daha fazla tüketmelidir.

“Karaciğer hastalığından uzak durmak istiyorsanız, bu 4 karaciğer besleme becerisinde ustalaşmalısınız!” İçin Bir Yanıt

  1. […] gelen temeldir ve böbreğin kalitesi, bir kişinin genel sağlık düzeyini belirler. Ayrıca karaciğer hücrelerinden farklı olarak böbrek hücreleri kendilerini onarabilir. Böbrek hücreleri hasar […]

Bir cevap yazın