Kalp Ritim Bozukluğu (Aritmi) hastası nasıl beslenmeli? Bu 5 diyet önerisini deneyebilirsiniz!

Kalp Ritim Bozukluğu (Aritmi) hastası nasıl beslenmeli? Bu 5 diyet önerisini deneyebilirsiniz!

Son Güncelleme: 15 Haziran 2022 admin Tarafından

Vücuttaki her organ ve dokunun normal çalışması, kalbin normal atmasına bağlıdır. Kalp ritmi anormal ise vücudun her yerinde sorunlara neden olabilir ve hatta ağır vakalarda kalp yetmezliğine neden olabilir. Bu nedenle kalp ritim bozukluğu aktif olarak tedavi edilmeli ve dikkatli bir şekilde yapılmalıdır. Yanlış beslenme durumu ağırlaştırabileceğinden diyete özel dikkat gösterilmelidir.

Kalp Ritim Bozukluğu (Aritmi) hastası nasıl beslenmeli? Bu 5 diyet önerisini deneyebilirsiniz!

Kalp ritim bozukluğuna sahib hastalar diyet açısından hangi detaylara dikkat etmelidir?

1. Yüksek yağlı ve yüksek kolesterollü gıdaları sınırlayın

Hastalar, hayvansal sakatat, hayvansal yağ, yumurta vb. gibi yüksek yağlı ve kolesterolü yüksek gıdaların alımını sınırlandırmalıdır. Bu gıdalar kanınızı daha yapışkan hale getirecek, bu da kan dolaşımını etkileyecek ve kalbin tıkanmasına neden olacaktır. Kan akışıyla ilgili sorunlar kalp ritim bozukluğunu daha da kötüleştirebilir.

2. Daha az sıklıkta yiyin

Kalp ritim bozukluğu hastalarında ayrıca daha az ve daha fazla yemek yeme alışkanlığı da geliştirilmelidir çünkü aşırı açlık ve tokluk kalp üzerindeki yükü artıracaktır, özellikle kısa sürede çok miktarda besin tüketilirse, buna yol açması kolaydır. Bazı koşullar daha ciddi hale gelebilir, bu nedenle hastaların yavaş çiğneme alışkanlığı geliştirmeleri gerekiyor.

3. Protein alımını sınırlayın

Protein insan vücudu için gerekli bir besin olmasına rağmen, kalp ritim bozukluğu olan hastaların çok fazla tüketmemeleri gerekir. Genellikle günde vücut ağırlığının kilogramı başına 1 ila 1.5 gram protein yeterlidir. Kalp yetmezliği ve yüksek tansiyon rahatsızlığınız var ise, günde kilogram başına alım bir gram ile sınırlandırılmalıdır ve kontrol ilerlenmelidir.

4. Tuz ve su alımını sınırlayın

Kalp ritim bozukluğu kolayca kalp yetmezliğinin oluşmasına neden olabilir ve hastalarda ödem oluşmasına neden olabilir. Bu nedenle aritmi ve kalp yetmezliği olan hastaların tuz ve su alımını sıkı bir şekilde kontrol etmeleri gerekir aksi takdirde su ve sodyum tutulması nedeniyle kalbe olan yük artacaktır ve durum daha kötü bir hal alacaktır.

5. Kalori alımını kısıtlayın

Hastalar ayrıca kalori alımını da sıkı bir şekilde kontrol etmelidir. Normal kilolu hastalar günde vücut ağırlığının kilogramı başına 25~35 kalori tüketebilir. Eğer obez hastalarsa standart düşürülmelidir çünkü obezite de kalbe daha fazla enerji getirecektir. Kan basıncı, normal durumu daha da kötüleştirir.

Genel Özet

Kalp ritim bozukluğu hastaları diyete özellikle dikkat etmenin yanı sıra doktor talimatlarına da uymalı ve ilaçları zamanında ve dozunda almalıdır. Örneğin ödemli hastalar ronolakton veya furosemid gibi drenaj ilaçları almalı ve sağlığını korumalıdır. Duygu değişimlerine dikkat edilmeli çünkü duygular dalgalandığında tansiyon yükselir, kalp atışı hızlanır ve nihayetinde hastalığın kontrolünü olumsuz etkiler. Ayrıca hastalar çok yorucu egzersiz yapmamalı ve yürüyüş gibi düşük yoğunluklu egzersizler uygundur.

Bir cevap yazın