İshale ne iyi gelir? Midenizi güçlendirmek için 3 bu yiyecekleri yiyebilirsiniz

İshale ne iyi gelir? Midenizi güçlendirmek için 3 bu yiyecekleri yiyebilirsiniz

Son Güncelleme: 16 Ağustos 2022 admin Tarafından

İshale ne iyi gelir? Midenizi güçlendirmek için 3 bu yiyecekleri yiyebilirsiniz
İshale ne iyi gelir? Midenizi güçlendirmek için 3 bu yiyecekleri yiyebilirsiniz

İshalken beslenme gerçekten çok önemlidir. İshal olan kişilerin sindirim sistemi hassaslaşır ve sindirimi daha kolay olan yiyecekler yenilmelidir. Peki ishale ne iyi gelir? İshalken ne yememelisiniz? Sağlık Sözlük olarak bu yazımızda sizlere bunlardan bahsedeceğiz.

İshale ne iyi gelir ne yenilmelidir?

1. Meyve yiyin

Bazı meyveler ishali tedavi etmek ve hafifletmek için yardımcı olabilir, ancak tüm meyveler yenemez. İshalken elma, nar vb. meyveler yenilebilir. İshal olan kişiler armut, karpuz, muz vb. meyveleri yiyemez.

Elmayı çekirdekleriyle birlikte küçük parçalara ayırın, 3 ila 5 dakika suda kaynatın ve ılık hale geldikten sonra yiyin. Şeker ishali şiddetlendirebileceğinden, pişmiş elmaların üzerine veya içine şeker ilave edilmemesi önemlidir.

2. Yulak lapası yiyin

İshalseniz, biraz tuzlu yulaf lapası yiyebilirsiniz ve içine harici farklı şeyler koymamanız önerilir. Et yememeniz önerilir et midedeki yükü ağırlaştıracaktır. Et karın ağrısı ve dışkılamadan sonra sancıları hafifletir ama bu esnada mide ve bağırsaklarda iltihaplanmaya bağlı ödem oluşmasına neden olur. Biraz yulaf lapası ve içine eklediğiniz tuz midenize iyi gelecektir.

3. Makarna yiyin

İshalken, sindirimi daha kolay yiyecekler yemek daha faydalı olacaktır bunların içinde makarna doğru bir tercih olacaktır. Erişte veya makarna besleyicidir, sindirimi ve emilmesi kolaydır. Bu nedenle makarna yemek ishali olan insanların öncelikli tercihi olmalıdır. Ancak ishal kişiler için makarna çok yağlı olmamalıdır, çok yağlı makarna mide üzerindeki yükü artıracaktır.

İshalken ne yenilmemelidir?

1. Tahriş edici yiyecekler

Biber, sarımsak, cips vb. gibi baharatlı yiyecekler, sindirim sisteminin mukoza zarını uyarır, bu da ishalin tetiklenmesine veya sindirim sisteminde iltihaplanmaya neden olur ve sindirim sisteminin iyileşmesini geciktirir.

2. Çok yağlı yiyecekler

Çok yağlı yiyecekler için makarnada kullanmamanız gerektiğini belirtmiştik kısaca sebebini daha detaylandırmak gerekirse yağlı yiyecekler mide üzerindeki yükü artıracağı gibi, tipik bir steatore olan hazımsızlık nedeniyle ishale de neden olur. Bu nedenle, ishal olan kişiler yağlı yiyecekler yememelidir, bu sadece ağırlaştıracaktır.

4. Çok soğuk yiyecekler

Soğuk yiyecekler, soğuk yemekler ve soğuk olan diğer besinler bağırsakları uyarır, bağırsakların peristaltizmini hızlandırır ve ishali daha ciddi hale getirir.

5. Müshil ve bağırsak çalıştırıcı etkileri olan yiyecekler

Şeftali, muz, bal ve müshil ve bağırsağın normalden daha çok çalışmasına etkileri olan diğer yiyecekler, tüketimden sonra durumunuzu daha da kötüleştirecektir.

6. Yumurta

Sindirime yardımcı olmayan yumurta yüksek proteinli besinlerden biridir. Yumurta yemek sadece vücudu beslemekle kalmaz, aynı zamanda hastalığı da kötüleştirir.

7. Sarımsak

Sarımsak bakterisidal bir etkiye sahip olmasına rağmen, aynı zamanda ishali ağırlaştırmak için  güçlü bir etkiye sahip olan bir şeydir.

İshalken Beslenme Önlemleri

Akut ishal

1. Akut ishalken oruç tutmak

İshalken bağırsak yolunun tamamen dinlenebilmesi için geçici olarak hiçbir şey yememek kısacası oruç tutmak gerekir. Aşırı su kaybına bağlı vücut su kaybını önlemek için intravenöz enjeksiyon neden yapılabilir.

2. Hafif sıvı diyeti

Oruç tutması gerekmeyenlere hastalığın başlangıcında proteinli su, meyve suyu, pirinç çorbası, şehriye çorbası vb. ağırlıklı tuzlu olmak üzere hafif sıvı diyeti verilmelidir. Süt ve şeker gibi gaz üretimine yatkın sıvı diyetler ilk aşamalarda yasaktır. Bazı hastalar süte alışık değildir ve süt aldıktan sonra ishal sıklıkla şiddetlenir, bu nedenle dikkatli kullanmalıdır.

3. Diyeti duruma göre ayarlayın

Bağırsak hareketlerinin sayısını azaltın, semptomlar hafifledikten sonra az yağlı bir sıvı diyetine geçin veya yağ oranı düşük ve daha az katı olan, yumuşak ve kolay yarı sıvı bir diyete geçin. Lapa pirinç, makarna ve erişte gibi ürünler tüketebilirsiniz.

4. Diyet Seçenekleri

İshal durduktan sonra, az yağlı, az katı, yarı sıvı bir diyet veya yumuşak yiyecekler tercih edilebilir. Makarna, yulaf lapası, yumuşak ekmek, yağsız et vb. gibi sindirimi kolaylaştırmak için küçük ve sık öğünler tüketilebilir. Daha fazla lif içeren sebze ve meyveler kısıtlanmalıdır ve ardından yavaş yavaş normal yemek seviyesine geçilmelidir.

5. Vitamin takviyesi

Taze portakal suyu, meyve suyu, domates suyu, sebze çorbası vb. gibi kompleks B vitamini ve C vitamini takviyesine dikkat edin.

6. Diyet esnasında yapılması gerekenler

Alkolü kesinlikle kullanmayın, yağlı etlerden, çok miktarda lif içeren sert sebzelerden, çiğ ve soğuk meyveler, atıştırmalıklar ve soğuk içeceklerden kaçının.

Ayrıca “Mide ağrısını önlemek için ne yenir? Mide ilacı nasıl alınır? Mide ağrısını hafifletmek için 6 şey” yazımızı okuyarak mide ağrınız için ne yemeniz gerektiği ve çözümleri konusunda daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz.

Kronik ishal

1. Yüksek Protein ve Yüksek Kalori

Günlük kalori 2500-3000 kcal’dir ve uzun süreli ishal nedeniyle insan vücudu tarafından tüketilen kaloriyi desteklemek, anemi ve yetersiz beslenmeyi iyileştirmek için protein ihtiyacı günde 100 gramdır.

2. Düşük yağ ve düşük lif diyeti

Günlük yağ alımı yaklaşık 40 gramdır, çok gazla yağın sindirimi kolay değildir ve yağ asitleri bağırsak hareketlerini uyarabilir. Düşük lif, bağırsak tahrişini azaltır.

3. Yeterli su ve bol vitamin ve mineral

Günde 2-3 litre su, yeterli miktarda vitamin özellikle B vitamini ve potasyum takviyesi yapılmalıdır. Meyve suyu, ıspanak, fasulye vb. kullanılabilir.

4. Diyet esnasında yapılması gerekenler

Laktoz intoleransının neden olduğu ozmotik ishal için diyetten laktozu çıkartın veya laktoz ekleyin. Sindirm bozukluğundan kaynaklana yağ sızıntısı için yağ alımından kaçının. Sosis, kuru et, jambon gibi sert yiyeceklerin ve biber, köri, cips gibi baharatlı yiyeceklerden uzak durun.

“İshale ne iyi gelir? Midenizi güçlendirmek için 3 bu yiyecekleri yiyebilirsiniz” İçin Bir Yanıt

  1. […] doz Kahve semptomları daha az belirgindir. Kafein doz aşımı belirtilerinin baş dönmesi, ishal, susuzluk, uykusuzluk, baş ağrısı ve ajitasyon içerdiği bilinmektedir. Şiddetli vakalarda […]

Bir cevap yazın