İlaç içmek için ne kadar su içmek gerekir? Bu soruyu hiç düşündünüz mü?

İlaç içmek için ne kadar su uygundur, bu soruyu hiç düşündünüz mü

Son Güncelleme: 24 Haziran 2022 admin Tarafından

İlaç kullanırken su içmek tüm insanların ortak görüşüdür. Ancak içme suyu için standartlar ve gereksinimler nelerdir, birçok insan bunlara cevap veremeyebilir. Herkesin bildiği gibi bu küçük detay ilaç alma konusunu içeriyor!

İlaç içmek için ne kadar su uygundur, bu soruyu hiç düşündünüz mü

Yanlış su içerseniz ilacınız boşa gidebilir

Bazı hastalar ilaç alırken genellikle bu ayrıntıya fazla dikkat etmezler. Bir hap ve bir yudum su? İki kapsül ve yarım bardak su? Ya da birçok kişi ilaç kullanırken ilacı suyla yutmanın iyi olduğunu düşünüyor, bunun ne kadar su içtiğinle ne alakası var?

İlaç almak için su içmek çok önemlidir. Suyun uygunsuz kullanımı ilacın maksimum etkisini gösterememesine neden olabilir ve ciddi durumlarda ilaca karşı olumsuz reaksiyonlara neden olabilir.

Bugün eczacılar sormanız halinde size ilaç dozaj formu, ilaç metabolizması ve özel ilaçların listelenmesi açısından her ilaç için alınması gereken en uygun su miktarını anlatıyor.

Elbette eczacılar yine de ilaçlarınızı doktorunuzun veya eczacınızın rehberliğinde almanızı tavsiye eder ve ilaç almadan önce talimatları dikkatlice okumanız gerekir.

İlaç alıp daha fazla su içmek daha mı iyi?

Herkes ilacı çiğ olarak yutmanın imkansız olduğunu bilir, öyleyse neden daha fazla su içmiyorsunuz? İşte sorun geliyor, tüm ilaçlar için çok su içmek ilacın faydalarını ortadan azaltabilir. Özel durumu analiz etmemiz gerekiyor.

1. İshalin giderilmesi için ilaçlar

Montmorillonit tozu ve benzeri gibi, ilaçlar aldıktan sonra çok fazla su alırsanız ilacın fiksasyonunu etkileyerek sindirim sisteminde virüs ve bakterileri engeller. Bu nedenle, genel olarak, bu ilaç türü için talimatlar, ilaç ve su oranını açıkça belirtecektir. Örneğin, bir torba montmorillonit tozunun 50 ml suya dökülmesi ve daha sonra karıştırılması ve hızlı bir şekilde tüketilmesi gerekir. Bu tür ilaçları aldıktan sonra bile bir saat içinde daha az sıvı tüketin.

2. Mide mukozasını koruyan ilaçlar

Sukralfat, alüminyum hidroksit jel vb. gibi, alındıktan sonra çok miktarda su yutulursa, mide mukozasını korumak için bu tür ilaçların oluşturduğu jel benzeri maddeyi çözerek asidik iyonların dağılmasına neden olur. Bu nedenle bu ilaçları alırken mümkün olduğunca az su için ve su alımınızı kontrol edin.

3. Anjina ataklarını önleyen ilaçlar

Nitrogliserin tabletleri vb. Gibi doğrudan dilin altına alınmalı, dil altı damarından emilmeli ve alındıktan sonra 30 dakika içinde su içilmemelidir.

4. Antidiüretik ilaçlar

Vazopressin ve desmopressin gibi, alım sırasında su içilmesi tavsiye edilmez, aksi takdirde su tutulmasına veya hiponatremiye ve komplikasyonlarına neden olabilir.

İlacın dozaj şekli farklıdır ve su tüketimi çok farklıdır.

Kapsül dozaj formu

Su dağılımı: en az 300ml

Kapsüller, suya maruz kaldığında yumuşak ve yapışkan hale gelecek olan kolloidden yapılmıştır. Daha az su içerseniz, onları akıtamazsınız.Özofagusta kalırlar ve yavaş yavaş çözülürler ve yemek borusu mukozasının olumsuz uyarılmasına neden olurlar. Ağır vakalarda yemek borusu iltihabına neden olabilir. Bu tür olumsuz uyaranlar uzun süre devam ederse, yemek borusu mukoza hücrelerinin kanserine bile neden olabilir.

Önlemler: İlacın mideye ulaşmasını sağlamak ve yemek borusuna zarar vermemek için kapsülleri alırken su miktarının 300 ml’den az olmaması gerekmektedir. Ayrıca ilacı aldıktan sonra yutarken, ilacı daha rahat alabilmeniz ve boğulma reaksiyonunu önleyebilmeniz için başınızı hafifçe eğmelisiniz.

Tablet

Dağıtım hacmi: 150 ila 200 ml

Çoğu tablet genellikle 150 ila 200 ml su ile alınabilir. Çok az su içerseniz, ilacın sadece az miktarda mide suyu ile tamamen parçalanması zordur.

Önlemler: Çok fazla su içmeyin, aksi takdirde mide suyunu seyreltir, mide boşalmasını hızlandırır ve ilacın emilimine yardımcı olmaz.

Uyarıcı ilaçlar

Su dağılımı: 500 ml’den fazla

Bazı tahriş edici ilaçlar, midede seyreltilecek yeterli su yoksa, küçük parçacıklara tamamen parçalanamaz, bu da yüksek lokal konsantrasyon nedeniyle mide mukozasını uyaracak ve iltihaplanma veya ülserlere neden olacaktır. Tetrasiklinler gibi uyarıcı ilaçlar için dozaj şekli ne olursa olsun su miktarı arttırılmalıdır. 500 ml su içmek sindirim sisteminde oluşan tahrişi azaltabilir.

Özel metabolik süreçlere sahip ilaçlar

Su dağılımı: 1500 ml’den fazla

Benzbromaron, bileşik sülfametoksazol, sülfasalazin tabletleri vb. gibi ilaçlar idrardaki ürik asit seviyesini artırabilir ve ürik asidin kristalleşmesine neden olabilir. İdrar çıkışını artırmak ve ürik asit atılımına yardımcı olmak için ilaç sırasında lütfen daha fazla su içiniz. İlaç başlangıcında 1500 ml’den az su içmeyiniz.

Bu ilaçları almak için doğru duruşa sahip olmalısınız.

Hepimiz farklı ilaçlar alırken su içmeyi biliyoruz. Ancak bazı ilaçlar için ilacı alan kişinin duruşu için daha detaylı gereksinimler vardır.

Temsili ilaçlar: alendronat sodyum.

Bu ilacı alırken ilacı sabah aç karnına bir bardak su (175-250 ml) ile birlikte almalı ve yarım saat içinde yemek yememeli, birşey içmemeli (maden suyu dahil) veya başka ilaçlar almamalısınız. ilaçtan sonra, sodyum fosfonatların alan emilimini azaltmamak için. Sadece bu da değil, bu ilacı aldıktan sonra veya ilacı aldığınız gün ilk öğünden önce yarım saat uzanmayın, çünkü alendronat yemek borusunu tahriş edebilir ve bu ilacı alırken uzanmak bu tahrişi artırabilir.

“İlaç içmek için ne kadar su içmek gerekir? Bu soruyu hiç düşündünüz mü?” İçin 3 Yanıt

  1. […] adını hatırlayamıyorsanız, ilaç kutusunun fotoğrafını yanınıza alın. Genel anlamda asla “küçük beyaz haplar” […]

  2. […] adını hatırlayamıyorsanız, ilaç kutusunun fotoğrafını yanınıza alın. Genel anlamda asla “küçük beyaz […]

  3. […] yaramaz bronkodilatörler, hormonlar ve inhale ilaçlar gibi son zamanlarda kullanılan spesifik ilaçlar hakkında […]

Bir cevap yazın