Hanımeli Çayının Etkileri ve Faydaları Nelerdir?

Hanımeli Çayının Etkileri ve Faydaları Nelerdir?

Son Güncelleme: 14 Haziran 2022 admin Tarafından

Lonicera olarak da bilinen hanımeli, eski zamanlardan harareti atmak ve detoksifikasyon için iyi bir ilaç olarak biliniyor, bu nedenle birçok insan hafta içi su ile içmeye alıştı. Ancak sadece harareti atma ve yaz sıcağını hafifletme etkisine sahip olmakla kalmaz, aynı zamanda bağışıklığı artırma, anti-inflamatuar, antibakteriyel, kan lipidlerini düşürme, rüzgar ısısını dağıtma vb. işlevleri de vardır. Bu konuda daha fazla bilgi verelim.

Hanımeli Çayının Etkileri ve Faydaları Nelerdir?

Hanımeli Çayının Faydaları

1. Harareti giderin ve detoks yapın

Hanımeli doğası gereği soğuktur, tadı tatlıdır, akciğere, kalbe ve mide meridyenlerine girer.

2. Bağışıklığı geliştirin

Hanımelinin içerdiği klorojenik asidin biyolojik aktivitesi, vücudun metabolizmasını teşvik edebilir ve vücuda girdikten sonra insan fonksiyonunu düzenleyebilir, böylece vücudun bağışıklığını iyileştirmeye yardımcı olabilir.

3. Anti-inflamatuar

Hanımeli içindeki aktif maddeler, belirgin anti-inflamatuar ve antipiretik etkilere sahiptir, adrenal korteks hormonlarının salınımını etkili bir şekilde teşvik edebilir ve çeşitli iltihaplanma, şişme ve ağrıyı iyi bir şekilde önleyebilir.

4. Antibakteriyel

Hanımeli, inositol, lutein, sikloheksanol vb. gibi çeşitli biyokimyasal bileşenler içerir ve hemolitik streptokok, stafilokok aureus ve üst solunum yolu enfeksiyonu patojenik virüsler gibi çeşitli patojenik bakteriler üzerinde güçlü inhibitör etkiye sahiptir.

5. Düşük kan lipidleri

Hanımelinin aktif bileşenleri, bağırsakta kolesterol emilimini azaltmak ve plazmadaki kolesterol içeriğini azaltmak için kolesterol ile kaynaştırılabilir. Hanımeli çayı içmek vücudun kandaki yağları ve zararlı maddeleri zamanında temizlemesine, kan damarlarının kan akışını hızlandırmasına ve miyokard enfarktüsü gibi kardiyovasküler ve serebrovasküler hastalıkları etkili bir şekilde önlemesine yardımcı olabilir.

6. Rüzgar ısısını dağıtın

Hanımeli tatlı ve soğuk, güzel kokulu ve tahliye edici, ısı patojenlerini akciğer meridyeninde dağıtmada ve diatermi ifadesini ifade etmek için iyidir. Dış kaynaklı rüzgar ısısı veya vücut ısısı, boğaz ağrısı ve susuzluk gibi erken dönem ateşli hastalıkların tedavisinde kullanılabilir.

Hanımeli çayı içilmeden önce dikkat edilmesi gereken şeyler

Hanımeli pek çok etkiye sahip olsa da yine de içerken dikkat edilmesi gereken pek çok nokta vardır, örneğin:

1. Yazın en iyi içeceği

Yazın sıcak hava nedeniyle vücut sıcak çarpması ve susuzluğa eğilimlidir. Bu zamanda hanımeli almak vücut sıvısını arttırmada ve susuzluğu gidermede, harareti düşürmede ve detoksifiye etmede iyi bir rol oynayabilir. Vücudunuz için en iyi sağlık etkilerini elde etmek istiyorsanız, hanımeli almak için en iyi zaman yaz aylarıdır.

2. Bir seferde çok fazla içmeyin

Hanımelinin kendileri üzerindeki etkisini arttırmak için, bazı insanlar genellikle bir seferde çok miktarda hanımeli içerler, ancak hanımelinin soğuk doğası nedeniyle, çok fazla içmek gastrointestinal rahatsızlığa eğilimlidir.

3. Dalak ve mide eksikliği olan hastalarda dikkatli kullanın

Hanımeli doğası gereği soğuktur ve dalak ve mide eksikliği olan kişiler içebilir, bu da dalak ve mide üzerindeki yükü artırabilir, bu da kendi sağlıkları için iyi değildir.

4. Kadınlar adet döneminde içki içmemelidir

Menstrüasyon sırasında soğuk algınlığı ile karşılaşan kadınların adet düzensizliklerine neden olma olasılığı yüksektir ve hanımeli soğuktur, bu nedenle çok fazla içilmesi önerilmez.

5. Hamile kadınlar içmemelidir

Çok fazla içen hamile kadınların kendileri ve fetüsleri üzerinde olumsuz etkileri olacaktır.

Bir cevap yazın