Hamileler için düzenli olarak kontrol yaptırmanın 3 faydası var!

Hamileler için düzenli olarak kontrol yaptırmanın 3 faydası var!

Son Güncelleme: 15 Haziran 2022 admin Tarafından

Kadınlar, kendilerinin ve fetüsün sağlığını sağlamak için hamilelikten sonra fiziksel durumlarına özel dikkat göstermelidir. Bazı kadınlar obstetrik muayenelerin pahalı ve zaman alıcı olduğunu düşündükleri için genellikle obstetrik muayene yapmaktan hoşlanmazlar ki bu aslında yanlış bir yaklaşımdır. Doğum öncesi kontroller çok önemlidir. Sadece düzenli kontroller kendinizden ve fetüsten sorumludur. Tüm hamilelerin düzenli kontrol yaptırmaları önerilir.

Hamileler için düzenli olarak kontrol yaptırmanın 3 faydası var!

Hamile kadınlar için düzenli doğum öncesi kontrollerin faydaları nelerdir?

1. Hamile kadınların sağlığını anlayın

Kadınlar hamilelik sırasında yüksek tansiyon, diyabet, plasenta previa vb. gibi bazı hamilelik komplikasyonlarına eğilimlidir. Bu problemlerin ortaya çıkması hamile kadınların sağlığı için çok zararlıdır ve fetüsün hayatını da etkileyecektir. Düzenli obstetrik muayeneler, sorunları en kısa sürede tespit edip tedavi edebilir, bu da hastalığın gelişimini en hızlı şekilde kontrol edebilir ve olumsuz sonuçlardan kaçınabilir.

2. Fetüsün gelişimini anlayın

Prenatal check-up sırasında fetüsün gelişiminde herhangi bir anormallik olup olmadığını görmek için B-ultrason ile fetüsün gelişimi izlenebilir. Obstetrik muayene sırasında anormal fetal gelişim saptanırsa, gebeliğin bir an önce sonlandırılması ya da bir an önce çare bulunması daha iyidir.

3. Bir doktorun rehberliğini alabilirsiniz

Prenatal check-up sırasında fetüsün gelişimi hakkında bilgi edinebilirsiniz. Doktor fetüsün gelişimi ile fetüsün daha iyi gelişmesini ve vücudun daha sağlıklı olmasını sağlayacak bazı önemli hususları hamile kadına anlatacaktır. Örneğin, fetal gelişim nispeten küçük olduğunda, doktor, fetüsün daha sağlam olması için hamile kadından daha fazla yemesini ve vücuda daha fazla besin sağlamasını isteyecektir.

Annelik muayenesinde nelere dikkat edilmelidir?

1. Profesyonel bir hastane seçin

Doğum öncesi check-up yaptırırken hamilelerin güvendikleri bir hastaneyi seçmeleri ve her seferinde muayene için hastaneye gitmeleri önerilir. Her yerde hastane değiştirmemek en doğrusudur. Ve doğum yaparken, doktorun hamile kadının temel durumunu daha iyi anlayabilmesi ve hamile kadının doğumuna daha elverişli olması için doğum muayenesi için hastanede yapılması en iyisidir.

2. Muayene süresine dikkat edin

İlk obstetrik muayene, muayene anlamına gelmez, hamilelikten hemen sonra yapılmalıdır. Genel olarak, obstetrik muayene hamileliğin 12. haftasından sonra yapılmalıdır. Takip eden obstetrik muayene saatinde, doktor hamile kadın için süreyi hesaplar ve randevu alır, bu da obstetrik muayeneyi daha düzenli hale getirebilir ve fiziksel durumunu daha iyi anlayabilir.

Gebelerin düzenli obstetrik muayene yaptırmaları çok önemlidir, bu nedenle tüm hamile annelerin tembel olmaması ve düzenli obstetrik muayeneye gitmeleri önerilir. Aynı zamanda gebelerin günlük sağlık hizmetlerinde iyi bir iş çıkarmalarının çok önemli olduğu unutulmamalıdır. Gıda, giyim, barınma, ulaşım ya da psikolojik yönden, kaçınmalarına özellikle dikkat etmeleri gerekir.

Bir cevap yazın