Hamile kadınlar uyku kalitesini nasıl artırabilir?

Hamile kadınlar uyku kalitesini nasıl artırabilir?

Son Güncelleme: 14 Ağustos 2022 admin Tarafından

Hamilelerde fiziksel ve psikolojik değişiklikler nedeniyle uyku kalitesi etkilenecektir. Hamilelerin yetersiz uykusu, hamilelerin ruhsal durumunu etkileyerek bebeğin sağlıklı gelişimini etkileyecektir. Hamile kadınlar uyku kalitesini nasıl iyileştirebilir?

Hamile kadınlar uyku kalitesini nasıl artırabilir?
Hamile kadınlar uyku kalitesini nasıl artırabilir?

1. Kendinizi rahatlatın ve duygularınızı dışa vurmanın yollarını bulun.

Hamile kadınlar hamilelikleri sırasında zaten fiziksel yüklere maruz kalmaktadır ve zamanla zihinsel stresi atmaları gerekir. Bu nedenle hamile kadınlar hamilelik sırasında herhangi bir sıkıntı yaşarlarsa, baba adayları, akrabaları ve çevrelerindeki arkadaşlarıyla daha fazla iletişim kurmalı ve bakımlarından duygularını stabilize etmelidirler. Yürüyüşe çıkmak ve müzik dinlemek de iyi bir ruh halini korumanın iyi yollarıdır.

2. Krampları önlemek için uygun bir uyku pozisyonunuzu koruyun.

Uyku sırasında sık sık kramp giriyorsa, uyku pozisyonunuzu ayarlamalı, mümkün olduğunca sol tarafınıza yatmalı ve alt uzuvlarınızı sıcak tutmaya özen göstermelisiniz. Kramplar durumunda, krampların ağrılarını dindirmek ve daha erken uykuya dalmak için eşinizden veya ailenizden sıcak kompresler ve masajlar konusunda size yardımcı olmalarını da isteyebilirsiniz.
  

3. Uyku kalitesini artırmak için yatmadan önce ayak tabanlarınızı ovun.

Yöntem şudur: önce ayaklarınızı ılık suyla yıkayın, ayaklarınızı kurulayın ve ardından bir ayağınızı diğer ayağınızın üzerine, ayak tabanları karşı tarafa bakacak şekilde koyun, sağ tabanı ovuştururken sol elinizi kullanın, sol tabanı ovuştururken sağ elinizle ve son olarak ısınana kadar dairesel hareketlerle ovalayın. Ovaladıktan sonra baş ve işaret parmağınızla ayak parmaklarınıza tek tek masaj yapın, fazla kuvvet uygulamayın ve ardından ellerinizi ılık suyla yıkayın. Genellikle ayak tabanlarını ovmak kan dolaşımını hızlandırabilir ve ayrıca fetüsün büyümesine ve gelişmesine yardımcı olur.

4. Yatmadan önce içtiğiniz su miktarını kontrol edin ve idrar yapma isteğiniz varsa hemen tuvalete gidin.

Geceleri tuvaleti sık kullanmamak için hamile kadınlar yatmadan bir saat önce su içmemeye çalışmalıdır. Sık idrara çıkmayı şiddetlendirmekten kaçınmak için idrara çıkma dürtüsü hissederseniz idrarınızı tutmamanız ve hemen tuvalete gitmeniz gerektiğini belirtmekte fayda var. Aynı zamanda soğuk algınlığı, kandida vajiniti vb. başka enfeksiyonların da aynı anda bulunup bulunmadığına dikkat edin. Sık idrara çıkma şiddetli ise, derhal doktorunuza danışmalısınız.

5. Gıda sıralama seçimine dikkat edin

Belirli bir gıdayı uzun süre art arda yemeyin, belirli bir besinin fazla miktarda emilmesinden kaçının ve alerjinin gecikmesine neden olun. Uyumanıza yardımcı olması için yatmadan önce bir bardak süt için.

“Hamile kadınlar uyku kalitesini nasıl artırabilir?” İçin Bir Yanıt

  1. […] İlginizi Çekebilir: Hamile kadınlar uyku kalitesini nasıl artırabilir? […]

Bir cevap yazın