Göz kaşıntısına sebep olan alerjenler ile nasıl başa çıkılır?

Göz kaşıntısına sebep olan alerjenler ile nasıl başa çıkılır?

Son Güncelleme: 9 Temmuz 2022 admin Tarafından

Göz kaşıntısına sebep olan alerjenler ile nasıl başa çıkılır?
Fotoğraf: Victoria Art: https://www.pexels.com/tr-tr/fotograf/genc-portre-modu-duygu-cocuk-7743442/

Havalar ısındı, ağaçlar yemyeşil oldu ve çiçekler açtı. Sağlık çalışanları, askerler, polisler, toplum çalışanları ve daha nicelerinin ortak çabalarıyla salgın yavaş yavaş kontrol altına alındı. Bununla birlikte, birçok insanın dönemsel veya yeni sorunları vardır, alerjiler (rinit, konjonktivit, dermatit, astım vb.) Bunlar arasında alerjik konjonktivit, birçok arkadaşı dayanılmaz derecede kaşındırır, baharın güzelliğinden zevk alamaz ve hatta normal yaşayamaz veya çalışamaz.

Peki, bu sinir bozucu alerjik konjonktivitle nasıl yüzleşilir?

Alerjik maddelere maruz kalmak alerjik hastalıkların temelidir ve maruziyetten kaçınmak alerjileri önler. Ama alerjik maruziyetten kaçınmak söylemesi kadar kolay değildir. Hayatta birçok alerjen kaçınılmazdır, özellikle polen, toz akarları gibi havada gezinen alerjenler. Ancak temizlik ve diğer yollarla maruz kalma miktarını azaltabiliriz.

Birincisi, alerjenlere maruz kalma şansı, yüzme gözlüğüne benzer özel gözlükler takılarak da bir dereceye kadar azaltılabilir;

İkincisi, gözleri günde dört ila altı kez yıkamak için suni gözyaşı veya normal tuzlu su kullanmak, musluk suyu ve patojenik mikroorganizmalar içerebilecek diğer solüsyonları kullanmamayı unutmayın;

Üçüncüsü, kirpikleri ve çevresindeki cildi silmek için soğuk kaynamış suya (çok ıslak değil) batırılmış pamuklu çubuklar veya emici pamuk kullanmaktır; bu, günde birkaç kez yapılabilir.

Yöntem 2 ve 3 sadece gözlerdeki alerjenleri azaltmakla kalmaz, aynı zamanda iltihaplanma nedeniyle gözyaşındaki zararlı veya tahriş edici maddeleri azaltır, böylece kızarıklık ve kaşıntı gibi rahatsızlıkları azaltır.

Gözlerde kızarıklık ve kaşıntı gibi rahatsızlıklar olduğunda önce soğuk kompres yapılması önerilir, sıcaklık yaklaşık 10-20 derecedir ve süre günde birkaç kez olabilen yaklaşık on dakikadır. Soğuk kompresler kan damarlarını küçültebilir, tıkanıklığı ve iltihabı azaltabilir ve ayrıca kaşıntı ve ağrıyı giderme etkisine sahiptir. Gözlerde kızarıklık, kaşıntı gibi belirtiler hala düzelmediyse anti-alerjik ilaç kullanmanız gerekir.

Alerjik konjonktivit tedavisi için yaygın olarak kullanılan ilaçlar şunlardır: sodyum kromoglikat göz damlaları, potasyum pirimidat göz damlaları, olopatadin göz damlaları, azelastin göz damlaları, steroid olmayan anti-inflamatuar ilaç göz damlaları (diklofenak sodyum, pranofen vb.), glukokortikoid göz damlaları (flumetolon, deksametazon vb. gibi), siklosporin A göz damlaları, takrolimus göz damlaları vb. Olumsuz sonuçlardan kaçınmak için kırmızı ile işaretlenmiş ilaçlar bir doktor rehberliğinde kullanılmalıdır. Alerjik göz hastalığı genellikle körlüğe neden olmaz, ancak yanlış ilaç kullanımı ve sık sık göz ovuşturulmasından kaynaklanabilir.

Göz alerjileri genellikle tek başına kullanılır. Alerjik rinit, alerjik dermatit veya astım ve alerjinin diğer kısımları için oral anti-alerjik ilaçlar düşünülebilir.

Alerjik konjonktivit için ipuçları ile:

  1. Alerjik konjonktivit sıklıkla göz kuruluğu sendromu ile birleştirilir ve anti-alerjik ilaçların suni gözyaşı ile birlikte kullanılması daha etkili olacaktır.
  2. Temizleme ve soğutma kompresleri, alerjiler sırasında göz rahatsızlığını azaltmada etkili olabilir. Daha sonra, göz kenarlarındaki cilde biraz yağlı göz merhemi veya daha az tahriş edici yağlı makyaj uygulamak da rahatsızlığı azaltmaya yardımcı olabilir.
  3. Damlatma sırasında daha fazla rahatlık için göz damlasını 4°C’lik bir buzdolabında saklayın.
  4. Alerjik konjonktivit genellikle alerjik rinit ile ilişkilidir. Anti-alerjik göz damlasını teneffüs ettikten sonra, göz suyunun burun boşluğuna girmesine izin verin, bu da eşzamanlı alerjik riniti kontrol etmek için faydalıdır. (Diğer göz damlalarının, ilacın burun boşluğuna girmesini önlemek, etkinliğini artırmak ve ilacın burun boşluğunu tahriş etmesinden veya yan etkilerinden kaynaklanan yan etkileri azaltmak için damlattıktan sonra birkaç dakika boyunca gözün iç köşesine parmaklarla bastırılması gerekir. burun mukozasından emilir).
  5. Glukokortikoid göz damlaları alerjik konjonktivit tedavisinde çok etkilidir, ancak bir doktorun rehberliğinde kullanılmalıdır, aksi takdirde körlüğe ikincil glokom veya indüklenmiş keratit, katarakt vb. neden olabilir.
  6. İlkbahar nezlesi keratokonjonktivitinden muzdarip olduğunuzda, klimalı bir ortamda çalışmak veya yaşamak semptomları azaltabilir.
  7. Gözlerini ovmamaya çalış. Gözler kaşındığında, hem yetişkinler hem de çocuklar gözlerini ovuşturmaktan kendilerini alamazlar.Sık sık ovalamak keratokonus, lens çıkığı, retina dekolmanı ve diğer kör edici göz hastalıklarına neden olabilir. Soğuk kompresler çok güvenli ve etkili bir ilaç dışı kaşıntı önleyici yöntemdir.
  8. Çoğu ilaçta olduğu gibi, sıklığı veya dozu artırmak etkinliği artırmayabilir, ancak yan etkileri artırabilir, bu nedenle doktorunuzun önerdiği şekilde antialerjik göz damlası kullanın.
  9. Hangi mevsime alerjiniz olduğunu biliyorsanız, piraroster potasyum göz damlası veya sodyum kromoglikat göz damlası gibi göz damlalarını yaklaşık 2 hafta önceden kullanabilirsiniz, bu da atak mevsiminin semptomlarını azaltmaya yardımcı olacaktır.

Bir cevap yazın