Düşük Tansiyon (Hipotansiyon) Belirtileri Nelerdir? Düşük Tansiyon Nedir?

Düşük Tansiyon (Hipotansiyon) Belirtileri Nelerdir? Düşük Tansiyon Nedir?

Son Güncelleme: 27 Ağustos 2022 admin Tarafından

Düşük Tansiyon Nedir?

Düşük Tansiyon (Hipotansiyon), sistolik kan basıncının 90 milimetre civanın (mmHg) altında veya diyastolik kan basıncının 60 milimetre cıvanın (mmHg) altında olması olarak tanımlanır. Düşük Tansiyon genç ve zayıf kadınlarda daha sık görülür, ancak yine de erkeklerde de bulunur ve genellikle sadece fizik muayene sırasında keşfedilir. Hasta uzun süre düşük tansiyon durumundaysa, kalp yeterli kan göndermek için daha fazla çalışmalıdır, bu nedenle kalp atışı normalden daha hızlı olacaktır ve hasta kendi kalp atışlarını bile hissedebilir, buna genellikle çarpıntı denir.

Düşük Tansiyonun yaygın semptomları şunları içerir: yavaş kalp atışı, baş dönmesi, uyuşukluk, solgun yüz, güç uygulayamama ile birlikte genel halsizlik, vb. Ağır vakalarda hasta bayılabilir. Ani bir düşük tansiyon tehlikesi yoksa, çoğu hasta aktif tedavi almayacak ve çoğu, doktor tavsiyelerine uyup yaşam alışkanlıklarını değiştirdiği sürece rahatlayacaktır. Düşük Tansiyon bir hastalıktan kaynaklanıyorsa nedene uygun ilaçlar verilmesi gerekir. İlaçlardan kaynaklanan düşük tansiyon için ilaç değiştirildiği sürece durum düzelebilir.

Düşük Tansiyon (Hipotansiyon) Belirtileri Nelerdir? Düşük Tansiyon Nedir?

Düşük Tansiyon Belirtileri

Düşük tansiyon, özellikle genç ve zayıf kadın grubunda mutlaka belirgin semptomlara sahip değildir ve genellikle sadece fizik muayene sırasında keşfedilir. Bir hasta uzun süre düşük tansiyon durumunda olduğunda, kalp atışı normal bir insanınkinden daha hızlı olacaktır ve hasta kendi kalp atışlarını hissedebilir, buna halk arasında çarpıntı denir.Kalp çok çalışmak zorundadır. Yeterince kan göndermek için.

Aşağıdaki belirtilere sahip olmak ciddi bir hastalığın belirtisi olabilir:

 1. Baş ağrısı ve baş dönmesi, bulanık görme , konsantrasyon bozukluğu, yorgunluk, mide bulantısı ve diğer semptomlar.
 2. Bayılma, kafa karışıklığı, soluk cilt ve zayıf nabız gibi yaşamı tehdit eden “şok” belirtileri.

Düşük Tansiyon İlerlemesi

Düşük Tansiyon bir hastalık değil, nedene bağlı olarak farklı şekilde ilerleyebilen anormal bir durumdur. Düşük Tansiyon gelişimi, altta yatan hastalıkla ilişkili olabilir ve ilerleme, olası hastalıklara yoğrulmayı gerektirebilir: kalp kapak hastalığı , kalp yetmezliği , sepsis , diyabet, vb.

Düşük Tansiyon Komplikasyonları

 1. Baş ağrısı ve baş dönmesi : Orta derecede düşük tansiyon sıklıkla baş ağrısı veya baş dönmesine neden olur. Genellikle işten sonra ortaya çıkar. Hafif vakalarda koyu göz, halsizlik ve hatta şiddetli vakalarda bayılma gibi sorunlar olacaktır.
 2. Kalp ve beyin hasarı: Şiddetli düşük tansiyon kalbe ve beyne zarar verir, çünkü esas olarak kalp yeterli kan pompalamaz, bu da vücudun oksijen kaynağını etkiler, kalbe ve beyine zarar verir ve nadir durumlarda iskemiye neden olabilir. İskemik inme için risk faktörünün hala yüksek tansiyon olduğu ve hipotansiyonun hala iskemik inme için bir risk faktörü olarak kabul edilmediği unutulmamalıdır. Sadece çok nadir durumlarda sadece düşük tansiyon neden olur.

Düşük Tansiyonun Yaygın Nedenleri

Düşük tansiyonun birçok nedeni vardır, özellikle kan basıncındaki ani düşüş, genellikle büyük hastalıkların ortaya çıkmasının habercisidir ve acil tıbbi tedavi gerektirir.

İşte düşük tansiyonun birkaç yaygın nedeni:

 1. Kalple ilgili hastalıklar: Genellikle, zayıf sistolik fonksiyon veya yavaş kalp atışı, kalbin kan damarlarına yeterince kan pompalamasını engelleyerek düşük kan basıncına neden olur. Diğer olası kalp hastalıkları şunlardır: kalp kapak hastalığı , kalp yetmezliği vb.
 2. İlaç almak: Antihipertansif ilaçlar, sakinleştiriciler, idrar söktürücüler ve diğer ilaçların uzun süreli kullanımı, tansiyon düşük olma eğilimindedir. Ayrıca Parkinson hastalığı , erektil disfonksiyon ve prostat büyümesi için kullanılan ilaçların da düşük tansiyon yan etkileri olabilir. Şüpheniz varsa, lütfen doktorunuza veya eczacınıza danışın.
 3. Postural hipotansiyon : Çok hızlı kalkmak, oturmak için yatmak veya aniden ayağa kalkmak gibi duruştaki ani değişiklikler nedeniyle ortostatik hipotansiyon olarak da bilinir, çünkü kan damarlarındaki kan, büyük miktarda kan pompalandığında kalpten dışarı pompalanır. kan vücutta ve uzuvlarda yoğunlaşır Çok az kan da düşük tansiyona neden olabilir. Tıbbi tanımı: Sistolik kan basıncı düşüşü > 20 mmHg veya diyastolik kan basıncı düşüşü > 10 mmHg ise ortostatik hipotansiyon olarak belirlenir.
 4. Venöz dönüşün bozulması: Uzun süreli yatak istirahati ve egzersiz eksikliği, alt ekstremitelerde dolaşımın zayıflamasına, kanın damarlarda kolayca kalmasına, kalbe dönen kan miktarı azalarak, etkileyen kan miktarına neden olur. Kalbin çıkışı da düşerek kan basıncına neden olur.
 5. Endokrin sistem hastalıkları: tiroid hastalığı, Addison hastalığı gibi. Diyabetik hastalarda zayıf kan şekeri kontrolü ve hipoglisemi varsa, buna bağlı olarak düşük tansiyon sorunları olacaktır.
 6. Anemi : Kansızlığa düşük sayıda kırmızı kan hücresi neden oluyorsa, düşük tansiyona da yatkındır. En yaygın neden B-12 vitamini ve folik asit eksikliğidir.
 7. Büyük kan kaybı veya dehidrasyon : Kan damarlarındaki kan miktarında, kan basıncında hızlı bir düşüşe yol açabilecek bir azalma ve hemen tıbbi yardım almak en iyisidir. Büyük miktarda kan kaybına genellikle travma neden olur ve yüksek sıcaklıktaki (banyo veya sauna gibi) alanlarda veya güneş altında iş veya aktivitelerde dehidrasyon meydana gelebilir ve bu da büyük miktarda su kaybına neden olur. Sıcak çarpması veya sıcak bitkinliği durumunda, kan damarlarındaki kan hacmi de önemli ölçüde azalır ve kan basıncı da hızla düşer. Derhal tıbbi tedavi almak en iyisidir.
 8. Şiddetli enfeksiyonlar ( sepsis gibi ) veya alerjik reaksiyonlar: Şiddetli enfeksiyonlar veya alerjik reaksiyonlar genellikle kan damarlarının genişlemesine ve kan basıncının düşmesine neden olur, bu da yaşamı tehdit edebilir ve acil tıbbi müdahale gerektirir.
 9. diğer faktörler:
 • Aile öyküsü
 • Cinsiyet: Özellikle zayıfkadınlar.
 • Hamileler.

Düşük Tansiyon Türleri

Aşağıdaki iki tip düşük tansiyon daha yaygındır ve 65 yaşında görülme olasılığı daha yüksektir:

 1. Postural hipotansiyon: Duruştaki değişikliklerden kaynaklanan düşük kan basıncı, uzun süre ayakta kaldıktan veya oturduktan sonra kanın uzuvlara veya vücuda hızla aktığını ve genellikle normale dönen hipotansiyon semptomlarının ortaya çıkacağını bulmak kısa bir dinlenmenin ardından kolaydır.
 2. Postprandiyal hipotansiyon: Ağırlıklı olarak yaşlıları etkiler. Yemekten sonra, sindirim sistemine büyük miktarlarda kan gelir. Bu sırada, kalp çıkışını artırmazsa, düşük tansiyona neden olabilir. Parkinson hastalığına yönelik bazı ilaçların hipotansiyona neden olma şansı vardır.

Düşük Tansiyon Risk Grubu

 • Zayıf olan genç kadınlar
 • 65 yaş üstü yaşlılar
 • Ailesinde düşük tansiyon öyküsü olanlar
 • Büyük kan kaybı vakaları
 • Genellikle sıcak çarpması veya sıcak havalarda susuz kalan kişiler
 • Hamileler
 • Yan etki olarak düşük tansiyona sebep olan ilaç kullananlar

Düşük Tansiyon Önleme

 1. Normal kilonuz koruyun: Normalden daha zayıf olan kadınlar düşük tansiyona (hipotansiyona) daha yatkındır. Etkili korunma, zayıf olmaktan kaçınmaktır.
 2. Dengeli beslenme: Dengeli beslenme, düşük tansiyon olasılığını azaltabilir. Örneğin, belirli B-12 vitaminleri ve folik asit eksikliği, daha az kırmızı kan hücresi üretimine neden olarak anemi ve düşük tansiyona neden olabilir.
 3. Yeterli hidrasyon: Kan basıncının düşmesinin bir nedeni vücuttaki su eksikliğinden kaynaklanmaktadır, bu nedenle düzenli olarak su tüketmek gerekir.

Düşük Tansiyon Teşhisi

Tansiyon aletini iyi kullandığınız sürece düşük tansiyonu bilebilirsiniz. Günümüzde tansiyonun çoğu otomatik olarak ölçülebilmektedir. Tansiyon ölçümünün ilk yarım saati ölçüm sonuçlarını etkilememek için egzersiz yapmak, sigara içmek, kafeinli içecekler içmek ve yemek yemekten kaçınmak gerekir.

Düşük tansiyonun zorluğu sebebini bulmaktır. Rutin kan testleri ile bazı nedenler ekarte edilebilir. Ayrıca elektrokardiyogram, egzersiz elektrokardiyogramı, kardiyak ultrason, tilt yatak testi ve diğer test maddeleri ile olası nedenler netleştirilebilir.

Düşük Tansiyon Tedavisi

Ani bir düşük tansiyon tehlikesi yoksa, çoğu hasta aktif bir tedavi almayacak ve çoğu hasta, doktor tavsiyelerine uyup yaşam alışkanlıklarını değiştirdiği sürece rahatlayacaktır. Hastalar için ortak tedavi ve rahatlama yöntemleri:

 • Bol su için: Kan damarlarındaki kan içeriğini artırın ve dehidrasyondan kaçının, hipotansiyon sıklığını etkili bir şekilde azaltabilir.
 • Yeterince tuz alın: Tuz alımınızı artırmak, düşük tansiyon sıklığını da artırabilir.
 • Varis çorapları ve diğer yardımcıları kullanın: Venöz dönüşü zayıf olan bazı hastalar, hipotansiyonu iyileştirmek için kompresyon çorapları ve diğer yardımcıları kullanabilir.
 • Hipotansiyon bir hastalıktan kaynaklanıyorsa nedene göre uygun ilaçlar verilmesi gerekir. İlacın neden olduğu hipotansiyon ilaç değiştirildiği sürece durumu iyileştirebilir.

Düşük Tansiyon Tıbbi Tavsiye

Arteriyel kan damarlarında hipotansiyon oluşur ve semptomlar ortaya çıkarsa, genellikle sistemiktir.

Tıbbi tedavinin ilk aşamalarında hastalar ve aileleri şunları bilmelidir:

 • Hastanın semptomları için doktorun teşhisi nedir?
 • Daha fazla inceleme yapılması gerekiyor mu?
 • Tedavi seçenekleri nelerdir? Tedavi olmadan ne olur?
 • Düşük tansiyon ilerlemeye devam edecek mi? Vücutta ne gibi sorunlara yol açar?
 • Hasta günlük yaşamında nelere dikkat etmesi gerekiyor? Beslenmenizi veya yaşam tarzınızı ayarlamanız mı gerekiyor?
 • Ne zaman takip veya ileri tetkik gerekli olmalıdır?

Hipotansiyon teşhisi konmuşsa, hasta, aile veya bakıcılar şunları bilmelidir:

 • Dikkat etmeniz gereken belirtiler var mı?
 • Hastanın uzun süreli ilaca mı ihtiyacı var? Dozu azaltma veya gelecekte kesme fırsatı var mı?
 • İlacın yan etkileri nelerdir? İlaç alırken nelere dikkat etmeliyim?
 • Beslenmenizi veya yaşam tarzınızı ayarlamanız mı gerekiyor?
 • Bir sonraki takip veya takip ne zaman?

Düşük Tansiyon Tıbbi Tavsiye

Arteriyel kan damarlarında hipotansiyon oluşur ve semptomlar ortaya çıkarsa, genellikle sistemiktir.

Düşük Tansiyon Hangi Bölüm/Doktor Bakar

Kardiyoloji bölümü bakar

“Düşük Tansiyon (Hipotansiyon) Belirtileri Nelerdir? Düşük Tansiyon Nedir?” İçin 2 Yanıt

 1. […] yüksek tansiyon, ister düşük tansiyon olsun, buna dikkat etmeliyiz. Tabii ki, semptomlar hala hafif olduğunda, çok fazla […]

Bir cevap yazın