Domates yerken nelere dikkat etmeliyim? Uyarı: Bu 3 tip insan mümkün olduğunca az yemeli ve tavsiyeleri dinlemeli

Domates yerken nelere dikkat etmeliyim? Uyarı: Bu 3 tip insan mümkün olduğunca az yemeli ve tavsiyeleri dinlemeli

Son Güncelleme: 23 Haziran 2022 admin Tarafından

Domates herkese tanıdık gelen bir sebzedir. Normal zamanlarda ihtiyacımız olan vitaminleri almanıza yardımcı olması için sık sık domates yeriz.

Domates yerken nelere dikkat etmeliyim? Uyarı: Bu 3 tip insan mümkün olduğunca az yemeli ve tavsiyeleri dinlemeli

Peki domates nasıl sağlıklı yenir? Gel ve doktorun söyleyeceklerini dinle.

Domates yemenin sağlığa faydaları nelerdir?

Karaciğeri koruyun, kalp kasını besleyin, yüksek tansiyonu düşürün.

Kan viskozitesini azaltabilen, kan damarlarını koruyabilen ve yüksek tansiyonu önleyebilen aspirine benzer bir etkiye sahip olan orta şeker içeriğine ve P vitaminine sahiptir. Düzenli domates tüketimi, koroner kalp hastalığı ve karaciğer hastaları için adjuvan tedavi rolüne sahiptir. Karaciğer hastalığı üzerinde adjuvan terapötik etkisi olan bakır klorür adı verilen bir madde içerir.

Yağlardan kurtulun ve detoksifiye edin, idrar söktürücü ve müshil, sindirime yardımcı olun

Malik asit ve sitrik asit, mide suyunun yağlı maddeleri sindirmesine yardımcı olabilir. Yağlı yiyecekleri yedikten sonra domates yemek sadece sindirime yardımcı olmakla kalmaz, hazımsızlığı da önler. Domatesin idrar söktürücü etkisi de vardır ve domates yemek böbrek hastalığına faydalıdır.

Sıcak günlerde domates dilimleri ocakta kaynatılarak çay olarak da kullanılabilir, bu da harareti giderme ve sıcak çarpmasını önleme etkisine sahiptir. Dışkıda bulunan lif, dışkıdaki suyu artırabilir ve ayrıca dışkıyı yumuşatması kolay bir maddeye dönüştürülerek müshil etkisi elde edilebilir.

Cilt sağlığını koruyun

PP vitamini içerir, mide suyunun normal salgılanmasını sağlar, kırmızı kan hücrelerinin oluşumunu destekler ve cildin elastikiyetini koruyabilen yüksek C vitamini içeriğine sahiptir. Cildi nemlendirmek ve sivilceleri tedavi etmek için domatesleri doğrayın ve biraz bal ekleyin.

Çocuklarda raşitizm, gece körlüğü, kseroftalmiyi önler.

A vitamini açısından zengindir, kemik kireçlenmesini teşvik edebilir ve diş dokusunun oluşumunda önemli bir rol oynayabilir. Radikülit, diş hastalığı, burun kanaması ve kanama hastalıkları olan hastaların daha fazla domates yemesi tedaviye yardımcı olur.

Domates yerken nelere dikkat etmeliyim?

(1) Aynı anda salatalık yemek tavsiye edilmez. Salatalık, diğer sebzelerdeki zengin C vitaminini yok edecek bir C vitamini ayrıştırıcı enzim içerir. Domates, C vitamini açısından zengin tipik sebzelerdir.

İkisi birlikte yenirse, domateslerden aldığımız C vitamini, salatalıktaki ayrıştırıcı enzimler tarafından yok edilir ve bu da besin takviyesi etkisini hiçbir şekilde sağlayamaz.

(2) Heparin ve dikumarin gibi pıhtılaşmayı önleyici ilaçlar alırken daha fazla K vitamini içeren domateslerin tüketilmesi tavsiye edilmez. K Vitamini: Ana işlevi karaciğerde protrombin ve tromboplastin sentezini katalize etmektir.Köpekler için minimum gereksinim 30ug/kg vücut ağırlığıdır.

K vitamini yetersiz olduğunda protrombin sentezinin kısıtlanması nedeniyle pıhtılaşma süresi uzar, deri altı ve kas kanaması ile sonuçlanır.

(3) Aç karnına domates yemeyin. Domatesler, mide asidi ile reaksiyona giren ve çözünmeyen topaklar halinde pıhtılaşan çok miktarda çözünür büzücü ve diğer bileşenler içerir. Bu topaklar, mide çıkışında piloru tıkayarak şişkinlik ve ağrı gibi rahatsızlığa neden olabilir.

(4) Olgunlaşmamış domateslerin yenmesi tavsiye edilmez. Yeşil domatesler, alkaliye karşı çok kararlı, ancak asitle hidrolize olabilen iğne benzeri kristaller olan alkaloid glikozitler (solanin) içerir. Bu nedenle, olgunlaşmamış yeşil domatesler genellikle yemekten sonra acıdan ağza kadar değişen ve ağır vakalarda zehirlenmeye kadar rahatsızlık hissederler.

Özellikle yeşil domatesler çürümeye başladığında solaninleri yok olur. Yeşil domatesler kırmızıya döndükten sonra solanin içermezler.

Uyarı: Bu 3 tip insan mümkün olduğunca az yemeli ve tavsiyeleri dinlemeli

Gastrointestinal Zayıf Hastalar

Domatesin doğası gereği soğuktur, bu nedenle midesi zayıf olan hastalarda domatesin fazla tüketilmesi vücuda rahatsızlık verebilir. Bu nedenle akut gastroenterit ve mide zayıflığından kaynaklanan akut basiller dizanterisi olan hastalar, mideyi kötüleştirmemek için domates yemeye uygun değildir.

Romatoid Artrit Hastaları

Romatoid artritli hastalar domates yemek için uygun değildir. Domatesin içindeki bazı maddeler romatoid artrit semptomlarını ağırlaştırabilir. Bu nedenle, romatoid artritli hastalar, fiziksel sağlık adına, hastalığı ağırlaştırmamak için tabu yiyecekleri akılda tutmalıdır.

Aç Karna Yiyen Kişiler

Domateslerdeki besinler, mide asidi ile kimyasal olarak reaksiyona girerek çözünmeyen maddeler oluşturur. Domatesleri uzun süre aç karnına yerseniz, pilorun tıkanmasına neden olarak mide taşlarına, şişkinliğe, mide ağrısına ve diğer semptomlara neden olabilir.

Ancak yemeklerden sonra domates yerseniz sorun olmaz. Yemekten sonra mide asidi yemekle karışır ve konsantrasyonunu azaltır, bu nedenle domatesle kimyasal reaksiyona girmez.

Domateslerin soyulması gerekiyor mu?

Kabuğu daha fazla mineral ve vitamin içerir, ancak kabuk aynı zamanda pestisitlerle (kimyasal tarım ilaçları) en fazla temas halinde olan meyvedir. Mevcut meyvelerin çoğuna olgunlaşmayı sağlamak için çok fazla pestisit püskürtülmelidir. Onlar ne kadar temizse, o kadar fazla pestisit içerirler, özellikle domates.

Domatesleri toplarken kırmızıyı gördükten hemen sonra olgunlaştırmaya başlarlar ve pazardan önceki gece üzerlerine olgunlaştırıcı bir madde sıkarlar ve ertesi gün hepsi kırmızıya döner. Ne kadar kırmızıysa o kadar fazla ilaç olabilir.

Domates nasıl seçilir?

1. Rengini kontrol edin

Parlak kırmızı veya pembe renkli taze domatesler nispeten taze olduklarını gösterir. Domateslerin renginin koyu kırmızıya döndüğünü, hatta koyulaştığını görürseniz, domatesler uzun süre saklanmış, bozulmaya başlamış ve tadı çok iyi olmayacaktır, bu yüzden bu tür domatesleri seçmemelisiniz.

2. El ile kontrol

Taze domatesler için yüzeyi çok pürüzsüzdür ve yüzeyinde yapışkan suyu yoktur. Bununla birlikte, domatesler bayatsa veya kabukları kırılmışsa, çok yumuşak olacak ve hasarlı bölgelerden suyu akacaktır, bu da bütün domatesleri çok yapışkan hissettirecek ve bu tür domatesler satın almak için uygun değildir.

3. Fiyata bakın

Genelde domatesin fiyatı ortalamadır.Bazı domatesler çok ucuzsa iyi değillerdir. Bu tür domatesleri ucuza almayın.

Bir cevap yazın