Diyabet Tembelleri / Diyabet belirtileri, nedenleri, kan şekeri ve bir kerede tedavisi

Son Güncelleme: 19 Ağustos 2022 admin Tarafından

Diyabet dünyada en yaygın kronik hastalıklardan biridir. İnsanlar neden diyabet hastasıdır? Şeker hastalığının belirtileri nelerdir? Prediyabet nedir? Nasıl tedavi edilir ve kontrol edilir?

Diyabet Nedir?

Diyabet, vücutta insülin salgılanmasıyla yakından ilişkili sistemik bir metabolik bozukluktur. Vücutta insülin bulunmadığında veya düzgün çalışmadığında, kandan hücrelere glikoz gönderemez ve kan şekeri konsantrasyonunun yükselmesine neden olur.

Diyabet 4 ana tipe ayrılabilir:

 1. Tip 1 diyabet: Jüvenil veya insüline bağımlı olarak da bilinir. İnsülin salgılayan adacık hücrelerini yok eden otoimmün bozukluklar nedeniyle, hastalığın başlangıcından sonraki yaşam için insülin enjeksiyonları gerekir.
 2. Tip 2 diyabet: Genellikle yetişkin başlangıçlı veya insüline bağımlı olmayan diyabet olarak bilinir. Tip 2 diyabet, belirgin bir semptom olmaksızın kan şekerinin normalden anormale yavaş ilerlemesidir. Şu anda, aile mirası, yaşam alışkanlıkları ve obezite ile ilişkili olduğuna inanılmaktadır.
 3. Gestasyonel diyabet: Diyabet, gebelik sırasında yaklaşık %1 ila %3 oranında görülür.
 4. Diğerleri: Pankreas iltihabı, travma, otoimmün hastalıklar, genetik anormallikler, uzun süreli steroid ilaç kullanımı vb.

En yaygın olanları tip 1, tip 2 diyabet ve gestasyonel diyabettir. Şu anda diyabet hastalarının %90’ından fazlası tip 2 diyabetlidir ve yaş arttıkça pankreasın işlevi azalmakta ve hastalık riski artmaktadır. Tedavi edilmediği takdirde, hiperglisemi kolaylıkla sistemik komplikasyonlara yol açabilir.

Farklı diyabet türlerinin nasıl bölündüğü hakkında daha fazla bilgi edinin: Tip 1 ve tip 2 diyabet arasındaki fark nedir? Nedenleri, tedavi ve tanı kriterleri nelerdir?

Şeker hastalığının belirtileri nelerdir?

Yaygın diyabet belirtileri şunlardır:

 • Susuzluk
 • Sık idrara çıkma
 • Kolayca acıkmak
 • Açıklanamayan kilo kaybı
 • Bulanık görme
 • Diş etlerinin ve üretranın tekrarlayan iltihabı
 • Zayıflık, uyuşukluk
Şeker hastalığının belirtileri nelerdir?
Photo by SHVETS production on Pexels.com

Bu konu ile iligli detaylı bilgi okumak istiyorsanız tüm merak ettiklerinizi: Şeker Hastalığı (Diyabet) Belirtileri Nelerdir? Yazımızda bulabilirsiniz.

Neden şeker hastasısın? Sebebi ne?

 1. Yapısı: Tip 1 diyabet gibi doğuştan veya otoimmün bir hastalıktır.
 2. Yaşam tarzı alışkanlıkları: yüksek şekerli ve yüksek yağlı yemek alışkanlığı, yetersiz fiziksel aktivite, obezite vb.
 3. Uyku eksikliği: Journal of Clinical Endocrinology Metabolism’de yapılan bir araştırma, deneklerin ortalama 7,3 saat uyuduklarını ve ortalamadan daha fazla veya daha az uyuduklarında insülin duyarlılığının azaldığını ve bunun da diyabet riskini artırdığını kaydetti.

Diyabeti belirlemek için kan şekeri seviyesi nedir?

3 gösterge vardır:

 1. Glike hemoglobin (HbA1c, A1C)

Normal bir insanın glikolize hemoglobini %4,3 ile %5,6 arasında olmalıdır ve %6,5’i geçerse doğrudan diyabet olarak değerlendirilebilir.

 1. 8 saat boyunca yemeksiz açlık kan şekeri seviyesi

Normal bir insanın açlık kan şekeri seviyesi 100 mg/dL’nin altında, kan şekeri seviyesi 126 mg/dL’yi geçtiğinde ise şeker hastalığıdır. 100 ile 125 mg/dL arasında “Bozulmuş açlık glukozu (IFG)” grubuna aittir ve daha fazla oral glukoz tolerans testi önermek gereklidir.

 1. Yemekten iki saat sonra kan şekeri

Açlık durumunda (kahvaltıdan önce), 75 gram glikoz solüsyonu için ve vücudun şekeri metabolize etme yeteneğini anlamak için 120 dakika içinde kan şekeri seviyesini kontrol edin.

Normal iki saatlik tokluk kan şekeri seviyesi 140 mg/dL’nin altındadır ve 200 mg/dL’yi geçerse diyabettir.

Prediyabet nedir?

Pre-diyabet, yüksek kan şekerini ifade eder, ancak diyabet standardı değildir. Başlıca tanımlar aşağıdaki gibidir:

 1. Açlık kan şekeri 100 ile 125 mg/dL arasında
 2. 140 ila 199 mg/dL arasında kan şekerini kontrol etmek için 2 saat boyunca ağızdan 75 gram glikoz
 3. %5,7 ile %6,4 arasında glise edilmiş hemoglobin

Prediyabetin birkaç semptomu vardır ve fiziksel rahatsızlık yoktur. Ancak çalışmalar, yaklaşık 3 ila 5 yıl sonra, prediyabetli her dört kişiden birinin diyabet geliştireceğini ve tedavi edilmezse komplikasyonların gelişeceğini göstermiştir.

Diyabetin olası komplikasyonları nelerdir?

Diyabetin kendisi korkunç değildir. Uzun süreli kontrolsüz kan şekeri, sistemik komplikasyonlara ve ardından yaşam kalitesini etkilemenin anahtarı olan sakatlığa neden olur.

Yüksek kan şekerinin neden olduğu fiziksel değişiklikler salamura erik turşusuna çok benzer. Tüm vücuttaki hücreler ve kan damarları şekerli suda uzun süre bekletildiğinde irili ufaklı damar lezyonlarına neden olabileceği gibi birçok damar lezyonuna da neden olur. Organ hasarı. Yaygın komplikasyonlar aşağıdaki gibidir:

 1. Periodontal hastalık
 2. Retinopati
 3. Üretrit, cinsel işlev bozukluğu
 4. Osteoporoz
 5. Kuru kaşıntılı cilt
 6. Felç, bunama
 7. Kalp hastalığı
 8. Böbrek hastalığı
 9. Hipertansiyon
 10. Diyabetik ayak, yaranın iyileşmesi kolay değil ve kolay enfekte oluyor
 11. Nöropati, periferik ve periferik sinir hipoestezi

Kimler diyabet açısından yüksek risk altındadır?

Prediyabet geliştirmenin üç ana riskinden biri düzenli muayene gerektirmektedir.

 1. Aile öyküsü

Birçok insan tip 2 diyabetin kazanılmış olduğunu ve tip 1 diyabetin kalıtsal olduğunu düşünür. Ama bu bir efsanedir çünkü tip 1 diyabet çok genç yaşta gelişmektedir, dolayısıyla kalıtımla bağlantılıdır, ancak tip 2 diyabet genetik kalıtımdan daha çok etkilenmiştir. Diyabet, başka bir kişinin diyabet geliştirme riski %50’dir; ancak tip 2 ise, bir kişide vardır ve diğer kişinin de diyabet geliştirme riski %90’dır.”

 1. 40 yaş üstü

Yaşla birlikte pankreasın işlevi giderek azalır. Dünyada’de 65 yaşındaki yaşlıların %40’ında şeker hastalığı vardır. metabolizma da ana nedenlerdir.

 1. Kilo

Orta yaşta kilo alırsanız ve 20 yaşına göre 15 kilogramdan fazla alırsanız, prediyabet ve diyabet geliştirme riskinizin artacaktır.

Ayrıca vücut kitle indeksi (VKİ) 25 ve üzeri, erkeklerde 90 cm ve üzeri, kadınlarda 80 cm ve üzeri bel çevresi, kalp-damar hastalığı, üç kilo yüksek veya geçirilmiş gestasyonel diyabet varsa, Her 3 yılda bir kontrole gitmek en iyisidir. Her yıl kan testi yaptırmalısınız.

Diyabet tedavisi? Yaygın ilaçlar nelerdir?

Diyabet tedavisi temel olarak üç yönden kontrol edilir: diyet, egzersiz ve ilaçlar:

 1. Diyet: Şeker kontrolüne odaklanın, daha az yiyin veya rafine nişastalardan kaçının ve yüksek lif, daha az yağ, daha az şeker ve daha az tuz ilkelerini izleyin.
 2. Egzersiz: Egzersiz, vücudun insüline duyarlılığını artırır ve serbest yağ asitlerinin metabolizmasını destekler. Araştırmalar, haftada 150 dakika yürümenin yemeklerden sonra kan şekerini %37 oranında düşürdüğünü, yüksek kan şekerinin neden olduğu kan damarlarına verdiği zararı iyileştirdiğini ve kan şekerini 24 saate kadar düşürmeye yardımcı olduğunu göstermiştir. Yemeklerden 1-2 saat sonra yapılan egzersiz, diyabetli kişiler için uygun bir zamandır, bu da yemeklerden sonra tepe kan şekerini düşürebilir ve egzersiz sırasında hipoglisemi riskini önleyebilir.

Diyet ve egzersiz yoluyla glikolize hemoglobin %6.5’in altına düşürülebilirse, takip etmeye devam edip etmemeyi veya ilaca ihtiyacınız olup olmadığını doktorunuzla tartışabilirsiniz.

 1. İlaçlar: Diyet ve egzersiz tedavisinden sonra hala yüksek kan şekeri olan tip 2 diyabetli kişilerin oral hipoglisemik ilaçlar kullanması gerekir.

Yaygın diyabet ilaçları:

 • Biguanidlerin Metformini: Karaciğer tarafından üretilen glikoz miktarını azaltır, bağırsakta glikoz emilimini azaltır ve kan şekerini düşürme etkisini elde etmek için insan vücudu tarafından şeker kullanımını arttırır.
 • Tiazolidindion ilaçları: İnsülin duyarlılığını arttırır, açlık kan şekerini ve kan insülin konsantrasyonunu azaltır.
 • Incretin inhibitörleri: İnsülin sekresyonunu arttırır ve glukagon sekresyonunu azaltır, böylece insülin etkisini arttırır ve kan şekerini iyileştirir
 • GLP-1: Yemekten sonra insülin salgısını uyarır ve glukokortikoid salgısını inhibe eder
 • SGLT2 inhibitörleri: Böbrekler, idrar glikozunun yeniden emilimini engeller, glikozun renal atılımını arttırır, idrar söktürücü etkiye sahiptir ve kilo kaybı yararları vardır.

“Diyabet Tembelleri / Diyabet belirtileri, nedenleri, kan şekeri ve bir kerede tedavisi” İçin Bir Yanıt

 1. […] Şeker hastalığının kan şekeri seviyesi nedir ve nasıl tedavi edilir? Şimdi okuyabilirsiniz: Diyabet Belirtileri, Nedenleri, Kan Şekeri ve Tedavisi […]

Bir cevap yazın