Dışkıda kanın nedenleri nelerdir?

Dışkıda kanın nedenleri nelerdir?

Son Güncelleme: 12 Haziran 2022 admin Tarafından

Dışkıda kanın nedenleri nelerdir?

Dışkı kanamasının altı yaygın nedeni vardır ve bu yazımız bunları tek tek analiz etmenize yardımcı olacaktır.

Dışkıda kanama çok sık görülen bir semptomdur. Bazı kişiler dışkıda kanamayı gördüklerinde çok korkarlar. Kolon kanseri olduğundan endişe ederler çünkü İnternetteki birçok bilgi kolon kanseri veya rektum kanserine neden olabileceğini söylüyor. Dışkıda kan belirtileri. Bununla birlikte, kolorektal kansere ek olarak, dışkıda kana neden olan başka hastalıklar da vardır ve dışkıda kan mutlaka kanser değildir. Bugün dışkı kanamasının hangi hastalıklara yol açabileceğinden bahsedelim.

(1) Hemoroid

Hemoroid, dışkıda kan görülmesinin en sık nedenidir. Gençlerde görülür. Genellikle dışkıda kan, damlayan kan veya tuvalet kağıdına kan gelmesi şeklinde kendini gösterir ve dışkı ile kan birbirine karışmaz. Hemoroidde dışkıda kan görülmesi semptomlarının yanı sıra perianal kaşıntı, nem ve herkesin anüs çevresinde küçük köfte dediği iç hemoroid prolapsusu da olur. Dışkılamadan sonra köfte eski haline döner. Tüm yıl boyunca prolapsus olan ve geri getiremeyen hastalar var. Hemoroid teşhisi çok basittir. Doktor anoskopa bakar ve rektumun ucundaki mukozadaki varis tıkanıklığını bulur. Hemoroid teşhisi konulabilir. Hemoroid çoğunlukla konservatif olarak tedavi edilir. Hastaların çoğu beslenme alışkanlıklarını değiştirerek, perianal hijyene dikkat ederek ve egzersiz yaparak hemoroid semptomlarını iyileştirebilir. Ameliyat ancak hemoroidlerin yoğun kanamaya neden olduğu ve yaşamı ve işi etkileyen iç hemoroidlerin geri ödemesi mümkün olmadığında düşünülmelidir.

(2) Bağırsak polipleri ve kolorektal kanser

Bağırsak polipleri ve kolorektal kanser de dışkıda kan belirtileri gösterebilir, genellikle dışkıda koyu kırmızı kan, dışkıyla karışabilir ve mukus veya irin eşlik edebilir. Bağırsak polipleri iyi huylu bir hastalıktır ve tedavi edilmezlerse gelişmesine izin verilirse kanserli hale gelebilirler. Bağırsak poliplerinin kanserli hale gelmesi yaklaşık 5 ila 10 yıl sürer. Kanserden korunmak için bağırsak polipleri bulunduğunda çıkarılmaları gerekir. Kolorektal kanser çoğunlukla orta yaşlı ve yaşlı kişilerde görülür. Dışkıda kan semptomlarına ek olarak kolorektal kanser ayrıca karın ağrısı, şişkinlik, bağırsak alışkanlıklarında değişiklik, dönüşümlü ishal ve kabızlık, dışkılamada zorluk, karında kitle ve karın ağrısına neden olabilir. Geçmişte hemoroid öykünüz yoksa ve orta yaşlı olduğunuzda aniden dışkıda kan belirtileri varsa, muayene için hastaneye gitmeli ve net tanı için kolonoskopi yaptırmalısınız. Erken evre kolorektal kanser esas olarak cerrahi ile tedavi edilir ve orta evre kolorektal kanser ameliyat artı radyoterapi ve kemoterapi gerektirir.İlerlemiş kolorektal kanser ise kemoterapi ve hedefe yönelik tedavi ana tedavilerdir.

(3) Enterit

Enterit ayrıca dışkıda kan semptomlarına da sahip olabilir. Bakteriyel veya viral enfeksiyonun neden olduğu enfeksiyöz enteritin yanı sıra ülseratif kolit, Crohn hastalığı ve radyasyon enteriti gibi otoimmün enterit de dahil olmak üzere birçok enterit türü vardır. Enterit hastalarında dışkıda kan belirtileri de olabilir. Örnek olarak bakteri Shigella’nın neden olduğu bağırsak bulaşıcı bir hastalık olan basilli dizanteriyi alın. Bağırsak yoluna girdikten sonra, Shigella bakterileri bağırsak yolunda çoğalır, kolonik mukozanın iltihaplanmasına ve ülserasyonuna neden olur ve toksinleri kana bırakır. Ana klinik belirtiler, sistemik toksemi semptomlarının eşlik ettiği ateş, karın ağrısı, ishal, tenesmus, mukus irin ve dışkıda kandır. Dışkıdaki kana ek olarak, enteritli hastalarda akut karın ağrısı, ishal, ateş, mide bulantısı, kusma ve benzeri gibi bir dizi başka semptom da olacaktır.

Bakteriyel enfeksiyöz enterit, tedavi prensibi enfeksiyonla mücadele etmek, tedavi etmek için antibiyotik kullanmak ve su ve elektrolit dengesini korumak için aynı anda su ve elektrolitleri yenilemektir. Crohn hastalığı ve ülseratif kolit gibi otoimmün enterit, kesin nedeni açık olmamakla birlikte, bağırsakta spesifik olmayan iltihaplanmaya neden olan bağışıklık fonksiyon bozukluğu ile ilişkili olabilir. Otoimmün enterit esas olarak tıbbi tedavi ile tedavi edilir ve uzun süreli oral antiinflamatuar ilaçlar ve hatta immünosupresif ajanlar gerektirir.

(4) Anal fissür

Anal fissür de iyi huylu bir hastalıktır. Rektum mukozası zarar görür ve küçük ülserler oluşur. Anal fissürün yönü anal kanalın uzunlamasına eksenine paraleldir. Anal fissürlü hastalar genellikle kabızlık, kuru dışkı ve dışkılamada uzun süreli zorluk ile ilişkilidir. Rektal mukozanın yırtılması, küçük kan damarlarının yırtılmasına neden olarak kanamaya neden olur, genellikle dışkıda kan olarak kendini gösterir, çoğunlukla dışkılama sırasında kan damlar veya dışkılamadan sonra kağıda kan sürtünerek nadiren yoğun kanamaya neden olur.

Anal fissürlü hastalar, dışkıdaki kanın yanı sıra, genellikle çok şiddetli olan ağrı da yaşarlar. Dışkılama sırasında anal fissürdeki sinir uçları uyarılır ve hemen yanma ağrısı veya bıçak benzeri ağrı hissederler. Dışkılamadan sonra birkaç dakika rahatlayabilen anal kanal. Daha sonra anal sfinkterin kasılması ve spazmı nedeniyle sfinkter yorulup gevşeyene kadar yine insan vücudunda sfinkter kontraktür ağrısı denilen şiddetli ağrıya neden olur ve ağrı dinmez.

Anal fissürlerin teşhisi, ağrı, kabızlık ve kanama gibi tipik semptomlara dayanarak nispeten basittir. Aynı zamanda, muayene sırasında anal fissür olarak teşhis edilebilen rektal mukoza ülseri bulunur. Anal fissürlü hastaların bağırsak alışkanlıklarını değiştirmeleri, kabızlığı tedavi etmeleri, dışkılarını düzgün tutmaları, ağrıları gidermeleri ve oturma banyoları gibi konservatif tedaviler almaları gerekir. Konservatif tedavi etkisiz ise, anal fissürler, anal fissürü çıkarmak ve yarayı açmak için cerrahi tedavi gerektirir.

(5) Üst gastrointestinal kanama

Genellikle dışkıdaki kan kolon veya rektumdan gelir. Mide, on iki parmak bağırsağı, ince bağırsak ve diğer kısımlardaki kanamalar genellikle siyah dışkı şeklinde kendini gösterir. Çok az miktarda kanama ise çıplak gözle ayırt edilemez. Ancak kanama çok fazlaysa veya kanama hızı hızlıysa koyu kırmızı kanlı dışkı şeklinde hatta gastroduodenal ülser, mide kanseri, yemek borusu ve mide varis kanaması, safra kesesi kanaması gibi kanlı dışkı olarak da ortaya çıkabilir. Dışkıda kana ek olarak, ayrıca kan kusma, karın ağrısı ve diğer semptomlar olabilir. Akut üst gastrointestinal kanama genellikle tehlikelidir ve kanamayı durdurmak için acil endoskopi ve endoskopi gerektirir.Ağır vakalarda ameliyat da gereklidir.

(6) Sistemik hastalıklar

Dışkıda kana neden olan hastalıklar, sindirim sistemi hastalıklarının yanı sıra kan sistemi hastalıkları ve lösemi, yaygın damar içi pıhtılaşma, akut enfeksiyon hastalıkları, zehirlenme, trombositopeni, alerjik purpura vb. diğer sistemik hastalıklarda da bulunabilir. Bazı hastalar, aspirin, klopidogrel, düşük molekül ağırlıklı heparin vb. gibi mide-bağırsak kanamasına da neden olabilen belirli ilaçları uzun süre kullanırlar. Sistemik hastalıkların neden olduğu kanamalarda, gastrointestinal kanama semptomlarının kontrol altına alınabilmesi için öncelikle birincil hastalık tedavi edilmelidir.

Dışkıda kan varsa ne yapmalıyım?

Bir gün dışkınızda kan veya siyah dışkı görürseniz hemen fotoğrafını çekin ve dışkınızdaki kan miktarını tahmin edin. Sadece az miktarda kan varsa veya dışkıda tuvalet kağıdında kan varsa ve karın ağrısı, şişkinlik gibi bir rahatsızlık yoksa hemoroid olma olasılığı nispeten yüksektir.

Dışkıda kanın yanı sıra anüste şiddetli ağrı ve kabızlık da eşlik eder, bu nedenle anal fissür olasılığı yüksektir. Temiz olmayan yiyecekler yeme öykünüz varsa ve ardından karın ağrısı, ateş ve dışkıda kan gibi belirtiler geliştirirseniz, bağırsak iltihabi hastalıklarını düşünmelisiniz.

Aniden dışkıda kan belirtileri gösteren orta yaşlı kişiler, sindirim sistemi tümörleri olasılığını göz önünde bulundurmalı ve kolorektal kanser veya bağırsak polipleri olup olmadığını belirlemek için en kısa zamanda muayene için hastaneye gitmelidir. Siyah dışkı ise, yiyecek veya ilaçların etkisi dışlandıktan sonra mide kanseri ihtimali düşünülmeli ve ileri tetkik yapılmalıdır.

Bunlar dışkıda kanın en yaygın altı nedeni, herkese yardımcı olmayı umuyorum. Dışkıda kan varsa, bir doktora görünmek, net bir teşhis koymak ve ardından düzenli tedavi almak için hastaneye gitmeniz gerekir.

Bir cevap yazın