Çorap ile yatmanın uykuya faydası olur mu? Çorap ile uyumanın zararları nedir?

Çorap ile yatmanın uykuya faydası olur mu Çorap ile uyumanın zararları nedir

Son Güncelleme: 23 Haziran 2022 admin Tarafından

Çorap ile yatmanın uykuya faydası olur mu Çorap ile uyumanın zararları nedir

Bazı insanlar yatağa çorap ile girmenin soğuk ayaklarına iyi geleceğini ve uyumaya yardımcı olabileceğini söylüyor. Ancak bazı insanlar uyumak için çorap giymenin kan dolaşımını da etkileyeceğini ve bunun da sağlığınızı etkileyeceğini söylüyor. Hangi ifade doğrudur?

Polikliniklerde gerçekten de elleri ve ayakları sık sık üşüdüğünü, geceleri yatarken çorap giydiğini, hatta yazın geceleri çorap ve pantolonla uyuduğunu söyleyen hastalar var. Çorapla uyumak iyi mi? Her şeye iki gözle bakmalıyız ve bazı insanlar için farklı etkiler olabilir. Peki yatarken çorap giymenin faydaları nelerdir? Bu kadar kötü olan ne?

Uyumak için çorap giymek, ayakları üşüyen, güneş enerjisi (yang enerjisi) olmayan ve ayakları üşüdüğü için uyuyamayan insanlar için gerçekten de ısınmaya ve uyumaya yardımcı olabilir. Bu insanlar yatmadan önce ayaklarını sıcak suda bekletseler bile yorganın altına girdikten sonra ayakları tekrar üşür ve genellikle ayaklarının soğukluğu nedeniyle uyuyamazlar. Rahat bir durum ayrıca periferik kan dolaşımını iyileştirebilir ve uykuyu teşvik edebilir. Bu dönemde çorapla uyumak faydalıdır. Daha yaşlıysanız, alt ekstremite ve ayaklarda ödem olan ve sinir algısı duyarsız olan kişiler çorapla uyuyun. Çoraplar sıkıysa kan dolaşımını etkileyebilir ancak tam tersi etki yapacak ve uykuya yardımcı olmayacaktır. Algısal olarak normal bir insan için, eğer uyumak için çorap giyerse, genellikle ayakları üşüyen ve üşüme korkusu olan insanlardır. Yatarken çorap giymenin uyumanıza yardımcı olup olmayacağına kendi duygularınızla da karar verebilirsiniz. Çok yaşlı ve hassas olmayan kişiler körü körüne uyumak için çorap giymeyin. Bu tür kişiler çorabın sıkılığı ve rahatlığı konusunda ön yargılı olacaklar ve öz düzenlemede rol oynamayacaklardır. Ayrıca her gece ayakları sıcak olan bazı insanlar vardır ve uyumak için çorap giymeleri kesinlikle imkansızdır ve sadece ayakları açıkta uyuyabilirler. Bu davranış aynı zamanda insanın kendi kendini düzenlemesinin bir tezahürüdür.

Şeker hastalığı ve damar hastalığı olmayanlar, tarçın çubukları, argyi yaprakları, aspir gibi çaylarla da ayaklarını ıslatabilirler.

Bir cevap yazın