Çocuklarda Kulak Ağrısına Ne İyi Gelir?

Çocuklarda Kulak Ağrısına Ne İyi Gelir?

Son Güncelleme: 14 Ağustos 2022 admin Tarafından

Bir çocuğun kulak ağrısını hafifletmenin en kolay yolları nelerdir?

Çocuklarda kulak ağrısının sebepleri karmaşık olup orta kulak iltihabı (otitis media), dış kulak iltihabı (otitis eksterna), soğuk algınlığı, geniz (nazofaringeal) hastalıklar, kulak çıbanları vb. ile ilişkili olabilir. Semptomatik tedavi gerektirir. Ağrıyı gidermenin en kolay yolu nedir?

Çocuklarda Kulak Ağrısına Ne İyi Gelir?
Fotoğraf: Burst: https://www.pexels.com/tr-tr/fotograf/bebek-cocuk-kucuk-kulak-374765/

1. Sıcak kompres kulak ağrısı giderici

Kulak ağrısı olan çocuklarda erken dönemde kulağa sıcak havlu uygulanabilir, bu da kan damarlarını genişletebilir, böylece kulaktaki baskıyı azaltır ve ağrıyı hafifletir.

Kısaca yöntem şudur: havluyu ılık suya koyun, güzelce sıkın (su damlamadığından emin olun), çocuğunuzun kulağına uygulayın, 3-5 dakika bekletin ve sonra havluyu değiştirin.

2. Ağrıyı gidermek için Ermen akupunktur noktasına basın

Çocuğun kulak ağrısı dayanılmaz olduğunda, ebeveynler çocuğun kulak kapısı noktasına basabilir. Bu akupunktur noktası, çeşitli kulak hastalıklarının tedavisi için önemli akupunktur noktalarından biridir.

Kulaktaki ağrıyı azaltabilir ve iyileşmeye teşvik edebilir, kulak deliklerini açabilir, kulakları temizleyebilir, ağrıyı hafifletebilir ve orta kulak iltihabı ve dış kulak iltihabı ağrılarının giderilmesinde etkilidir.

Ermen akupunktur noktası kulak önünde, tragus üzerindeki çentik önünde yer alır, kulak boncuğu üzerindeki boşluk girintilidir ve ağızda çöküntü vardır. Biraz baskı uygulamak için işaret parmağınızı veya baş parmağınızı kullanın.

3. Ağrıyı gidermek için yatış pozisyonunu düzeltin

Eğer yatmak çocuğunuzun kulağındaki ağrıyı şiddetlendirecekse, çocuğun kulak basıncını hafifletmesi ve ağrının geçmesine yardımcı olması için oturmasına ve başını birkaç yastıkla desteklemesine izin verin; kulaklardaki baskıyı azaltmak için çocuğunuza sık sık yutkunmasını hatırlatın. Çocuğunuz 5 yaşından büyükse sakız çiğnemesine izin verebilirsiniz. Ayrıca çocuğunuza burnunu sümkürürken ağzını açık tutmasını hatırlatın çünkü ağzını sıkıca kapalı tutmak kulaklardaki basıncı artıracaktır.

4. Ağrı kesici için kulak kanalına damlalar kullanın

Kulak kanalına damla damlatmak ağrıyı dindirmek ve kulaktaki iltihabı kontrol etmek için önemli bir yoldur. Antibiyotik kulak damlaları, iltihap önleyici ve ağrı giderici etki elde etmek için doğrudan lezyonun lokal bölgesine etki edebilir. Çocuğun kulağında irin varsa önce kulak kanalını %3 hidrojen peroksit ile temizleyin ve ardından ilacı bırakın.

Doktor kulağı muayene ettikten sonra, kulak damlalarının semptomatik semptomlar için kullanılması ve kendi kendine ilaç verilmemesi gerektiğine dikkat edilmelidir.

Kulak zarı yırtılmış olan çocuklar için durulanmamalı ve kulak damlası damlatılmamalıdır ve kulağın içine üflenmesi tavsiye edilmez.

5. Burnu sıkıştırın ve nefes aldırın

Çocuğunuz kulağı tıkalı ve ağrılı hissediyorsa bunun nedeni çoğunlukla östaki borusunun tıkanmasıdır. Östaki borusu burun ve boğaz ile orta kulağı (kulak zarı arkasında kulak bölümü) birbirine bağlayan bir borudur.

Çocuğunuzun derin bir nefes almasına izin verin, ardından burun deliklerini sıkıştırın ve ardından ağzını şişirmek için kullanın, böylece hava, burnu tutan parmakları üflermiş gibi burun boşluğunun arkasına girer on saniye kadar bu şekilde tutun.

Bu yöntem kulağın içindeki ve dışındaki basıncı dengeleyebilir, östaki borusunu engelsiz hale getirebilir ve kulak ağrısını dindirebilir.

Ayrıca “Bebeklerin Horlamasının Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri” yazımızı okuyarak bebeklerin horlama nedenlerine de göz atıp bilinçlene bilirsiniz.

6. Semptomatik tedavi

Çocuklarda kulak ağrısı, dış kulak iltahabı, dış kulak yolunun kaynaması ve otitis media’nın daha yaygın olduğu orta kulak iltihabında görülebilir, dış kulak yolu salgılarının belirgin bir şekilde boşalması, kulakta ağrı ve bazen işitmeyi etkiler.

Hastalığın teşhisini doğrulamak ve bir doktora görünmek için hastaneye gitmek gerekir. Doktorunuzun rehberliğinde, çocuğunuzun temel olarak ağrıyı tedavi etmesi ve rahatlatması için antibiyotikler verecektir.

“Çocuklarda Kulak Ağrısına Ne İyi Gelir?” İçin Bir Yanıt

  1. […] İlginizi Çekebilir: Çocuklarda Kulak Ağrısına Ne İyi Gelir? […]

Bir cevap yazın