Çarpıntı Nedir? Çarpıntıya Ne İyi Gelir? Çarpıntı Nasıl Geçer?

Çarpıntı Nedir? Çarpıntıya Ne İyi Gelir? Çarpıntı Nasıl Geçer?

Son Güncelleme: 24 Ağustos 2022 admin Tarafından

Çarpıntı basitçe, kalp atışınızı hissedebilmeniz, kalbinizin çok hızlı, çok yavaş veya düzensiz attığını hissedebilmeniz anlamına gelir. Kalp çarpıntısı, normal bir insanın sağlıklı bir kalbinde, esas olarak sinirlilik, kaygı ve kalp kasılmalarının ani güçlenmesinden kaynaklanabilir. Kalp hastalığından kaynaklanıyorsa, kalp atışı aniden durmuş gibi hissedebilir veya kalp atış hızı aniden artarak dakikada 100 atımı aşabilir. Bayılma ve acil tıbbi müdahale gerektirmesine ek olarak, kısa bir dinlenmeden sonra genellikle normale döner.

Çarpıntı Nedir? Çarpıntıya Ne İyi Gelir? Çarpıntı Nasıl Geçer?
Çarpıntı Nedir? Çarpıntıya Ne İyi Gelir? Çarpıntı Nasıl Geçer?

Çarpıntı ile ilgili belirtileri Nelerdir?

Üç tür kalp çarpıntısı vardır:

 1. Birincisi, kalp atışınızın daha belirgin veya daha ağır olduğunu ve nabzınızın hızının normal veya biraz daha hızlı olduğunu hissetmenizdir. Temel nedeni, çoğunlukla gerginlik ve kaygı durumlarında ortaya çıkan kalp kasılmasının nispeten güçlü olması olabilir.
 2. İkinci tip ise kalp atışının ani durması ve nabza dokunulduğunda ani durma hissidir. Kalbin erken kasılması sonucu oluşan aritmidir.
 3. Üçüncü tip ani, kalp atış hızı çok hızlı, dakikada 100 vuruştan fazla, kalp atışı düzenli veya düzensiz olabilir, bu da göğüste sıkışma, baş dönmesi, astım eşlik edebilen taşikardinin neden olduğu aritmidir, düşük kan basıncı, vb.

Kalp çarpıntısının nedenleri nelerdir?

 1. Aritmi: Aritmi, kalbin anormal atışı için genel bir terimdir. Kalp atışı ritmi (kısaca kalp ritmi) hızlı veya yavaş olabilir veya düzenli olmadan hızlı ve yavaş olabilir ve ara sıra veya uzun süreli olabilir. Aritmi, doğuştan gelen kalp yapısal sorunlarından kaynaklanabilir veya romatizmal kalp hastalığı, koroner kalp hastalığı gibi edinsel kalp hastalıkları ile eş zamanlı olabilir.
 2. Kardiyak nevroz: Genellikle anksiyete , panik bozukluğu , stres veya sinirliliği olan hastalarda görülür. Kalbin kendisi normaldir, ancak kalp atış hızı normalden biraz daha hızlıdır.
 3. Metabolik anormallikler: Hipoglisemi , hipertiroidizm ve anemi gibi metabolizma ile ilgili anormallikler de kalbin işlevini etkileyerek çarpıntılara neden olabilir.
 4. Diğer faktörler: Alkol, çay veya kahve vb. içmek kalbin daha hızlı atmasına neden olabilir, çok fazla içmek aşırı uyarılmaya neden olabilir ve şiddetli aşırılık atriyal fibrilasyona ve çarpıntıya neden olabilir. Spor yapmak, korku filmi izlemek, sinirlilik ve kaygı gibi şeyler de duygusal stres nedeniyle çarpıntıya neden olabilir.

Çarpıntı Acil Servis Tedavisi

Eğer bayılırsanız, acil tedavi için hastaneye gitmeniz gerekir, aksi takdirde uygun dinlenme ile semptomlarınız düzelecektir. Hafif kalp çarpıntısı meydana geldiğinde, hastalar o andaki kendi nabzını da hesaplayabilir, bir yandan kendi kalp atış durumlarını anlayabilir ve aynı zamanda normale dönmelerinin ne kadar sürdüğünü gözlemleyebilir, ve doktorların durumu netleştirmesine yardımcı olacak eşlik eden semptomlar nelerdir.

Ne zaman tıbbi yardım almalısınız?

Kalp çarpıntısı meydana geldiğinde, aşağıdakileri aklınızda bulundurun:

 • Eşlik eden semptomlar şunları içerir: hırıltı, baş dönmesi, aşırı terleme, şiddetli göğüs ağrısı ve hatta bayılma semptomları, tıbbi yardım aldığınızdan emin olun, bunun nedeni aritmi olabilir.
 • Çarpıntı meydana geldiğinde sıklığına ve süresine dikkat edebilir, tetikleyici faktörlerin olup olmadığını gözlemleyebilirsiniz. Çarpıntılar stresli faktörlerden kaynaklanıyorsa tıbbi yardım almanıza gerek yoktur. Strese neden olan bir faktör yoksa, çarpıntılar uzun sürüyorsa ve bariz bir rahatsızlık varsa, daha fazla tıbbi muayene önerilir.

İlginizi Çekebilir: Mitral kapak prolapsusu nedir?

Çarpıntı için alınacak tedbirler

Farklı nedenlere bağlı olarak kalp çarpıntılarının alınacak tedbirleri de farklıdır:

 • En temel şey, normal bir yaşam sürdürmek ve iyi yaşam alışkanlıkları geliştirmektir.
 • Beslenme açısından dengeli bir diyet yapın.
 • Zamanında ve orta derecede egzersiz ve kilo kontrolü.
 • İlaçları gelişi güzel almayın.
 • Vücudun anormal bir kalp atışı olduğunda, tedaviyi geciktirmemek için derhal tıbbi yardım almalısınız.

Semptom Yeri

Kalp

“Çarpıntı Nedir? Çarpıntıya Ne İyi Gelir? Çarpıntı Nasıl Geçer?” İçin 4 Yanıt

 1. […] bir ölüm tehdidi duygusu hissederler. Duygu ile birlikte gelen sistemik semptomlar arasında çarpıntı, titreme, nefes almada zorluk, göğüs ağrısı, mide bulantısı, baş dönmesi, uyuşukluk, […]

 2. […] soğuk terleme, baş dönmesi, mide bulantısı, kusma, hırıltılı solunum, nefes almada zorluk, çarpıntı […]

 3. […] kapak prolapslarının çoğu hafiftir ve hiçbir semptomu yoktur. Az sayıda insan çarpıntı, göğüste sıkışma ve nefes darlığı gibi semptomlara sahip olabilir ve bunlar genellikle […]

 4. […] Düşük Tansiyon (Hipotansiyon), sistolik kan basıncının 90 milimetre civanın (mmHg) altında veya diyastolik kan basıncının 60 milimetre cıvanın (mmHg) altında olması olarak tanımlanır. Düşük Tansiyon genç ve zayıf kadınlarda daha sık görülür, ancak yine de erkeklerde de bulunur ve genellikle sadece fizik muayene sırasında keşfedilir. Hasta uzun süre düşük tansiyon durumundaysa, kalp yeterli kan göndermek için daha fazla çalışmalıdır, bu nedenle kalp atışı normalden daha hızlı olacaktır ve hasta kendi kalp atışlarını bile hissedebilir, buna genellikle çarpıntı denir. […]

Bir cevap yazın