Bu 4 Neden Göz Kuruluğuna Neden Olabilir

Bu 4 Neden Göz Kuruluğuna Neden Olabilir

Son Güncelleme: 14 Haziran 2022 admin Tarafından

Gözler ruhun pencereleridir. Hayattaki güzellikleri ancak gözleri koruyarak daha iyi keşfedebiliriz. Ancak hayattaki birçok insanın kötü göz alışkanlıkları vardır ve bu nedenle kuru göz semptomları vardır. Semptomlar uzun süre giderilmezse, muhtemelen başka göz hastalıklarına neden olacaktır. Gözle kuruluğunuz varsa, nedenini zamanında bulun ve ona dikkat edin.

Bu 4 Neden Göz Kuruluğuna Neden Olabilir

Göz kuruluğuna ne sebep olur?

1. Aşırı göz kullanımı

Uzun süre bilgisayara, cep telefonuna, televizyona bakmak veya kitap okumak gözün aşırı çalışmasına ve gözleri çok yormasına, bu da gözlerdeki nemin buharlaşmasına ve sonunda göz kuruluğuna neden olabilir.

2. Kuru Çevre

Çevrenizdeki ortam çok kuru ise insan vücudundaki su kolayca buharlaşacak ve gözlerdeki su da daha hızlı buharlaşacaktır. Bu zamanda kuru gözlere sahip olmak kolaydır. Sadece bu değil, aynı zamanda kuru cilt, ağız kuruluğu ve diğer semptomlar eşlik eder.

3. Uzun süre kontakt lens takmak

Uzun süre kontakt lens takmak gözlere büyük zarar verebilir. Uzun süre kontakt lens takarsanız, gözler yavaş yavaş besin eksikliğine uğrar, bu da kuru ve bulanık gözler gibi semptomlara yol açar.

4. Uzun süre ağlamak

Gözyaşları gözlerimizde nemlendirici bir rol oynar. Ancak uzun süre ağlarsanız gözlere çok fazla yük getirir ve gözlerde çok fazla su kaybına neden olur, bu da gözde rahatsızlık, göz kuruluğu ve ağrıya neden olur.

Göz kuruluğu nasıl rahatlatılır?

1. Sıcak kompres

Gözlerinizin çok kuru olduğunu hissettiğinizde 10 dakika gözlerinize sıcak bir havlu uygulayabilir ve ardından gözlerinize masaj yapabilirsiniz. Bu, gözyaşı salgılanmasını teşvik edebilir ve ayrıca meibomian bezlerinin işlev bozukluğunun neden olduğu kuru göz semptomlarını önleyebilen meibomian bezlerinin salgılanmasını teşvik edebilir.

2. Hava nemlendirmesi

Göz kuruluğuna kuru hava neden oluyorsa, genellikle kapalı ortamı nemlendirmek için bir nemlendirici kullanabilirsiniz, bu da vücudun etrafındaki hava nemini artırabilir ve kuru gözlerin giderilmesinde belirli bir etkiye sahiptir.

3. Kontakt lens kullanımına dikkat edin

Kontakt lens takarken dikkatli olun, uzun süre takmayın ve kontak lensleri yatmadan önce zamanında çıkarın Kontakt lens takmadığınız zamanlarda bakım solüsyonunda saklamalı ve bakım solüsyonunu zamanında değiştirmelisiniz.

Özet

Göz kuruluğu hayatımıza büyük rahatsızlıklar getirebilir. Bu nedenle, yukarıdaki içerik sayesinde göz kuruluğunu önleyebilmeniz önerilir. Göz kuruluğuna sahipseniz, göz sağlığını daha iyi sağlamak ve diğer komplikasyonlardan kaçınmak için semptomları hafifletmek için zamanında hastaneye gitmeniz gerekir.

Bir cevap yazın