Bu 4 neden diş çürümesine neden olabir, bunlara dikkat etmelisiniz

Bu 4 neden diş çürümesine neden olabir, bunlara dikkat etmelisiniz

Son Güncelleme: 14 Haziran 2022 admin Tarafından

Diş çürüğü yaygın bir diş hastalığıdır. Diş çürüğü meydana geldiğinde, kişinin dış görüntüsünü büyük ölçüde olumsuz etkilemektedir. Ayrıca diş çürüğü normal beslenme üzerinde bazı olumsuz etkilere neden olur. Hayatta diş çürümesine neden olabilecek birçok sebep vardır. Ağız sağlığınızı daha iyi korumak için daha fazla anlamanız ve zamanında önleyici çalışmalar yapmanız önerilir.

Bu 4 neden diş çürümesine neden olabir, bunlara dikkat etmelisiniz

Diş çürümesine ne sebep olur?

1. Sık sık şeker yemek

Hayatta şeker yemeyi seven pek çok insan vardır. Aşırı miktarda şeker yemek dişler için daha az zararlıdır ve aynı zamanda ruh halini memnun etmede de rol oynayabilir. Ancak, şeker yemek genellikle ağızda streptokoklarda büyük bir artışa yol açar. Bu diş yüzeyini yapacaktır. Plaktaki artış uzun vadede diş çürümesine yol açabilir.

2. Diş fırçalamaya dikkat etmemek

Dişlerinizi fırçalamak ağız hijyenini sağlamada önemli bir faktördür. Ancak hayatta birçok insan çok meşgul olduğu için dişlerini fırçalamayı ihmal eder. Bu gibi durumlarda ağızda çok sayıda bakteri kalır ve bu bakterilerin fermantasyonu dişlerin aşınmasına, yumuşamasına ve kireçlenmesine neden olur. Dişler yavaş yavaş kireçlendiğinde diş çürüğü oluşur.

3. Düşük Başıklık

Hastalıklara karşı duyarlı olup olmadığımızı vücudun bağışıklığı belirler. Bağışıklığın çok düşük olması sabah doğduğunda ağız hastalıkları da dahil olmak üzere hastalıklara yol açacaktır.

Bağışıklık sisteminizi artırmak için Çarkıfelek Meyvesinin Etkileri ve Faydaları Nelerdir? yazımızı okuyabilirsiniz.

Diş çürüğü nasıl önlenir?

1. Daha az şeker yiyin

Diş çürümelerini önlemek için daha az şeker tüketmeli ve şeker oranı yüksek gıdalardan uzak durmalısınız. Gerçekten şeker yemek istiyorsanız, vücudunuza yük bindirmeyi ve diş çürümelerini önleyebilecek olan alımınızı da kontrol etmelisiniz.

2. Dişlerinizi iyi fırçalayın

İster yetişkin ister çocuk olun, dişlerinizi iyi fırçalamalısınız. Dişlerinizi fırçalamak, dişlerinizin yüzeyine yapışan plakları çıkarabilir ve ağzınızdaki çok fazla bakterinin neden olduğu enfeksiyonları önleyebilir. Bu nedenle genellikle sabah kalktıktan sonra ve gece yatmadan önce dişlerinizi fırçalamanız ve ağız durumunuza uygun bir diş macunu seçmeniz önerilir. Fırçalarken, yiyecek kalıntılarını önlemek için her dişin fırçalandığından emin olun.

3. Yemeklerden sonra durulayın

Birçok kişi yemeklerden sonra ağızda çok fazla yemek kalıntısı bırakacak ve ağız hastalıklarına neden olacak olan gargaraya dikkat etmez. Bu durumu önlemek için genellikle yemeklerden sonra iyi bir gargara alışkanlığı geliştirmeniz önerilir.

4. Daha fazla meyve ve sebze yiyin

Sebze ve meyveler besin açısından zengindir ve içerdikleri vitaminler, diş sağlığına faydalı olan sterilizasyonda rol oynayabilir ve ayrıca dişlerin hastalıkları önlemesine daha iyi yardımcı olabilir.

Hayatta diş çürümesine neden olabilecek birçok faktör vardır, bu yüzden daha fazla dikkat etmeniz önerilir. Ayrıca ağız hijyenini de ihmal etmemeliyiz, ağız hijyeni de sağlık için son derece önemlidir. Vücudun çeşitli organları sadece iyi ağız hijyeni ile yeterli besinleri emebilir.

Bir cevap yazın