Bir böbrek ile iki böbrek arasındaki fark nedir?

Bir böbrek ile iki böbrek arasındaki fark nedir

Son Güncelleme: 21 Haziran 2022 admin Tarafından

Çoğu insanın vücutta iki böbrek olduğunu ve böbreğin vücuttaki toksik maddelerin atılmasına yardımcı olabilecek vücudun önemli bir organı olduğunu bildiğine inanıyorum. Bazı insanlar vücutta iki böbreğe sahip olmak ile bir böbreğe sahip olmak arasında hiçbir fark olmadığını düşünürler.

Bir böbrek ile iki böbrek arasındaki fark nedir

Bir böbrek ile iki böbrek arasındaki fark nedir?

Böbrekler, idrar sisteminin bir parçası olan ve esas olarak vücudun toksinleri filtrelemesine yardımcı olan vücudun önemli bir organıdır. Normal bir vücutta genellikle belin her iki yanında arkada bulunan iki böbrek vardır. Ancak vücutta iki böbrek olmasına rağmen iki böbrek aynı anda çalışmaz. Böbrek fonksiyonu normal olan bir kişide sadece bir böbreğe ihtiyaç duyar. Normal fonksiyonun 2/3’ü vücudun günlük metabolizmasını iyi koruyabilir. Vücutta böbrek bulunmadığında, bunun vücudu etkileyip etkilemeyeceği, kalan böbreklerin işlevine bağlıdır. Vücudun iki böbreği çok iyi çalışmıyorsa bu durumda bir böbrek çıkarılırsa diğer böbreğe olan yük artacak ve diğer böbrek uzun süre yük altında kalacaktır. ve sonunda sorunları olacaktır.

Normal şartlar altında bir kişinin böbreğinde 1 milyon nefron bulunur ve normal bir insanın iki böbreği vardır. böbrekler 2 milyon nefrona sahip olacaktır ve bu 2 milyon nefron maksimum etkisini tam olarak göstermezler. Belli bir rezerv işlevi vardır. Bir böbrek alındıktan sonra böbrek, böbrekteki rezerv işlevini kullanıp böbrekteki rezerv işlevini sürdürür. Vücudun stabilitesini ve metabolizmayı karşılar. Böbrek problemlerine neden olması kolaydır. Sadece böbreği çıkarmakla kalmayıp, yaşamda böbreğe zararlı olan bazı faktörlere dikkat edin, tansiyonunuzu ve kilonuzu kontrol edin, böbreklere zararlı bazı ilaçlardan uzak durun.

Spesifik olarak, iki böbrek vücudun çifte sigortasıdır. Vücut bir böbreği kaybettiğinde diğer böbrek normal şekilde çalışabilir. Elbette kalan böbreklerin daha sonraki aşamada bazı dış etkenler ve kendi hastalıkları nedeniyle normalliğini sürdüremeyeceği de göz ardı edilemez. Geri kalan böbrek işlevini yitirdiğinde böbreklerde tam bir problem olacaktır. Bazı insanlar, böbrekleri sorunlu olduğunda, vücuda normal bir böbrek vermek için böbrek naklinin kullanılabileceğini düşünüyor. Ancak araştırmalara göre böbrek nakli sonrası mevcut bir yıllık sağkalım oranı %95, 5 yıl sonraki böbrek sağkalım oranı %74 ve 20 yıl sonra sağ kalım oranı %59’dur. Bu nedenle böbreklerinize her gün çok iyi bakmalısınız.

Ek olarak, geleneksel tıp perspektifinden böbrek, doğuştan gelen temeldir ve böbreğin kalitesi, bir kişinin genel sağlık düzeyini belirler. Ayrıca karaciğer hücrelerinden farklı olarak böbrek hücreleri kendilerini onarabilir. Böbrek hücreleri hasar gördüğünde kendi kendini onararak normale dönemezler. Bu nedenle böbrek hücrelerinin zarar gördüğünü düşünmeyin, daha fazla dinlendiğiniz sürece, tek bir hücrede sorun olduğunda böbrek fonksiyonu azalmaya devam edecek ve sonunda böbrek hastalığına yol açacaktır.

Özet

Vücutta iki böbrek olmasına rağmen, bir böbreği satmanın vücuda bir zararı olmayacağını düşünmeyin. Bazı insanlar böbreklerini de para için satarlar. Böbreğini sattıktan sonra başka böbreği kalmaz. diğer böbrek yetmezliği Böbrek fonksiyonlarının aşırı derecede azalmasına izin vererek sonunda böbrek yetmezliğine yol açar.

Bir cevap yazın