Bebeklerin Horlamasının Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri

Bebeklerin Horlamasının Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri

Son Güncelleme: 16 Temmuz 2022 admin Tarafından

Bebeklerin Horlamasının Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri
Photo by Tatiana Syrikova from Pexels: https://www.pexels.com/photo/photo-of-child-laying-on-bed-3933069/

Kaliteli uyku, bebeğinizin fiziksel ve zihinsel gelişimi için çok önemlidir. Çoğu bebek, soğuk algınlığı veya alerji nöbeti gibi uyurken ara sıra horlar. Bebeğiniz uyku sırasında sık ve yüksek sesle horluyorsa bu obstrüktif uyku apnesinin belirtisi olabilir. Vücuda yeterli oksijeni sağlayamamanın yanı sıra kalp ve akciğerlere aşırı yük binmesi çocuğun gelişimini her yönden etkileyecektir.

Bebeğimi ne zaman doktora götürmeliyim?

3-6 yaş arası bebekler için ebeveynlerin dikkat etmesi gerekir, horlama çocuğun uyku kalitesini etkileyeceği gibi çocuğun uyku sırasında apne (Solunumun uyku esnasında ani bir şekilde durduğu ciddi bir uyku bozukluğudur) geçirmesine de neden olabilir. Ebeveyn olarak çocuğunuzun anormal durumlarına daha fazla dikkat etmelisiniz. Aşağıdaki durumlar meydana gelirse bebeğinizi doktora götürmeniz gerekir:

  • Yüksek sesle horlama ve nefes darlığı
  • Uyurken zorlanmak veya ürkmek
  • Karın üstü yatmak, başını yukarı eğmek veya çenesini normalden daha yükseğe kaldırmak gibi olağandışı uyku pozisyonları
  • Bazı bebekler yatağına idrar yapabilir
  • Sabahları baş ağrısı veya yorgunluk
  • Yemek yemede zorluk veya iştahsızlık
  • Agresif, hiperaktif, alışılmadık derecede eğlenceli veya gündüz uyku hali gibi davranış problemleri varsa

Çocukların horlamasının sebebi nedir?

Çocukların horlamasının alerji ve aşırı kilolu olma gibi birçok nedeni vardır. Ancak çoğu, büyümüş bademcikler ve adenoidler, nazofarenks ve boğazda bulunan lenfoid organlardan kaynaklanır. Bu çocukların çoğuna alerjik reaksiyonlar eşlik eder ve soğuk algınlığına yatkındır. Tekrarlanan soğuk algınlığı kolaylıkla bademcik ve adenoid hipertrofisine neden olabilir.

Bebeklerde ve Çocuklarda Horlama Nasıl Teşhis Edilir

Teşhis, tıbbi öykü almayı ve fizik muayeneyi içerir. Doktorlar bazen adenoidlere bakmak için baş ve boyun yanlarının röntgenini kullanırlar ve bu muayenenin çoğu tanı için yeterlidir. Ayrıca laboratuvar testleri veya uyku testleri vardır. Uyku testleri bir uyku kalitesi kontrolüdür ve tanıya da yardımcı olabilir.

Bebeklerde ve Çocuklarda Horlama Nasıl Tedavi Edilir

Standart tedavi olan tonsillektomi ve adenoidektomi ile tedavi edilebilir. Çok güvenli ve iyi sonuçları olan tedavi yöntemidir. Ebeveynlerin %90’ından fazlası sonuçlardan memnun kalır ve ameliyattan sonra horlama semptomları azaldığını veya tamamen kaybolduğu belirtir.

Ameliyatın faydaları

  • Hava yolunu genişletmek
  • Bademcikler ve adenoidler boğazdaki bakteriler için rezervuarlardır. Çıkarma işleminden sonra hava yolu daha temiz olacaktır, bu da tekrarlayan soğuk algınlığı semptomlarını azaltmaya yardımcı olabilir. Ameliyattan sonra yakındaki lenfoid organlar işlevini devraldığı için bağışıklık sisteminde bir düşüş olmaz.

Ayrıca, çocuğun saldırgan davranışları, anormal oyunculuğu ve kötü uyku kalitesinin neden olduğu hiperaktivitesi de iyi bir şekilde düzelir.

Operasyon nasıl yapılır? Herhangi bir tehlike veya yan etkisi var mı?

Doktor, çocuğun çok uzun süre aç kalmasına gerek kalmaması için ameliyatı sabaha planlayacaktır. Anestezi uzmanları, ağızdan ve burundan inhalasyon yoluyla veya damardan vücuda anestezi enjekte eder ve daha sonra bademcikleri ve adenoidleri çıkarmak için ağız ve boğaz yoluyla aletler kullanırlar. Ameliyat süresi yaklaşık 1 saattir. Ameliyattan sonra 2-3 saat derlenme odasında gözlemlenecek ve ardından semptomları gözlemlemek için bir gece hastanede kalacaksınız.

Bu basit bir işlemdir. Ameliyatın tehlikeleri ve yan etkileri minimaldir ve nadirdir.

Ameliyattan sonra iyileşme ne kadar sürer ve çocuğuma nasıl bakabilirim?

İlk hafta boğazdaki yara biraz ağrır. Ağrıyı gidermek için ağrı kesiciler kullanabilirsiniz. Bazı çocuklar huzursuz olabalir. Bazı çocuklar daha az yedikleri için kilo verebilirler.

İlk hafta yoğurt, çorba, yulaf lapası gibi yumuşak, hafif yiyecekler yenilmelidir. Aktivitelerden kaçınılmalı veya yorucu egzersizlerden kaçınılmalıdır, ancak TV izlemek veya oyun oynamak gibi boğaz ağrınızdan uzaklaşmaya yardımcı olacak eğlenceli aktiviteler yapılabilir. Semptomlar ikinci ve üçüncü haftalarda kademeli olarak iyileşir ve üçüncü haftadan sonra tamamen iyileşir.

Bademcikler ve adenoidler ameliyattan sonra tekrar büyür mü?

Adenoidlerin tekrar büyüme olasılığı çok düşüktür, sadece %3-5. Bunun nedeni ameliyat sonrası alerjilerin ve tekrarlayan soğuk algınlığının kontrol altına alınamamasıdır. Bu nedenle ailelerin ameliyat sonrası çocuklarda tekrarlayan alerjileri sıkı bir şekilde kontrol etmeleri ve önlemeleri gerekir.

Bir cevap yazın