Bebeğinizin katı gıdaya uyum sağlamasına yardımcı olacak ipuçları

Bebeğinizin katı gıdaya uyum sağlamasına yardımcı olacak ipuçları

Bebekler büyüdüğünde, anne sütü veya anne devam sütü bebeğin ihtiyaç duyduğu besinleri sağlamak için artık yeterli değildir. Bu zamanda, Baba ve Anne bebeğe kadı gıdaları vermeye başlayabilir. Bu zamanda, bebeğin rahatsızlık duyması ve yiyeceği reddetmesi normaldir. Baba ve Annenin çok fazla endişelenmesine gerek yoktur. Bebeğinizi katı gıdaya nasıl aşık edersiniz, Sağlık Sözlük olarak sizlere ipuçlarını sunuyoruz.

Yavaş yavaş çorbadan başlayarak ilerleyin, çok aceleci davranmayın

Anne ve babanın bebeğin katı gıda besinleri alması için adım adım bir planı olmalı. Bebeğin hepsini bir anda kabul etmesini beklemeyin. Bebeğin gelişimine göre yavaş yavaş ayarlanmalıdır. Yarı seyreltilmiş meyve suyu ve sebze çorbası Sadece bir çorba kaşığı yemek başarılı bir girişim olarak kabul edilebilir ve daha çorbadan başlanarak kademeli olarak artırabilirsiniz.

Bir seferde yeni bir şey deneyin

Ebeveynler olarak bir seferde yeni bir şey deneyebilir ve ardından 2-3 günlük denemeden sonra yenisini ekleyebilirsiniz, bu her iki taraf için de hayal kırıklığına neden olmaz. Bebek bu mamayı sevmiyorsa, Anne ve Babanın zorla beslemesine gerek yoktur. Bebeğin tadını beğenmediğini veya katı  gıdanın çok sert veya çok ince olup olmadığını düşünebilirsiniz. Çok kalın Zorla besleme, bebeğin gelecekte bu mamayı reddetmesine neden olacaksa, önce yeni bir yemeğe geçmek, bir süre sonra pişirme yöntemini ayarlamak ve bebeğinizin tekrar denemesine izin vermek isteyebilirsiniz.

Bebek sofra takımı, kaşıkla besleme

Baba ve Anne bebek için sevimli özel sofra takımları hazırlayabilir, bebeğin yemeye olan ilgisini artırabilir ve bebeğin sabit bir alışkanlık geliştirmesine izin verebilir ve bebeğin biberonu kademeli olarak değiştirmek için kaşıkla yemeye alışmasını sağlayabilir.

Önce temel olmayan yiyecekleri yiyin, sonra süt için

Birçok baba ve anne, devam sütüne pirinç ve mama gibi yiyecekleri ekler. Bu yanlış yoldur ve bu nedenle bebeğin yeni mamasına uyum sağlama ve bir kaşıkla yeme fırsatını kaçırabilir. Bebeğin süt içtikten sonra katı yiyecekleri denemekte isteksiz olmasını önlemek için, bebeğin önce katı yiyecekleri yemesine ve ardından süt içmesine izin verilmesi önerilir.

Bir cevap yazın