Adet Sırasında Et Gibi Kan Pıhtılarının Sebebi Nedir?

Adet sırasında ete benzer kan pıhtılarının sebebi nedir?

Son Güncelleme: 14 Haziran 2022 admin Tarafından

Adet kanaması (Menstrüasyon) sadece normal bir fizyolojik olay değil, aynı zamanda kızların sağlığının bir göstergesidir. Adet akışı, adet rengi ve eşlik eden semptomlar sayesinde vücudun normal durumda olup olmadığını görebilirsiniz. Bazı kadınlar adet sırasında ete benzer kan pıhtıları bulur ve bu onları çok gerginleştirir. Peki bu şey nedir?

Adet sırasında ete benzer kan pıhtılarının sebebi nedir?

Adet sırasında ete benzer kan pıhtılarının sebebi nedir?

Adet kanaması sırasında, uterusun astarı dökülür ve daha sonra mukusla karışır ve adet kanına dönüşür. Bazı kadınlarda belirgin endometriyal hiperplazi vardır ve solgun bir zar tabakası da düşerek adet kan pıhtılarının et gibi görünmesine neden olur. Bu normal bir olaydır. Ancak kadınların kürtaj sonrası adet döneminde et benzeri kan pıhtılarının görünümüne dikkat etmesi gerekir ki bu durum kürtajın tamamlanamaması ve gebelik kesesinin rahimde bırakılmasından kaynaklanabilir. Bu durumda muayene için hastaneye gitmeden önce adetin bitmesini beklemek gerekir.

Adet kanaması sırasında sağlık bakımı nasıl yapılır?

1. Mutlu ol

Bazı kadınların adet kanaması sırasında bel ağrısı, göğüslerde hassasiyet, alt karın ağrısı, hafif ishal ve duygusal dengesizlik gibi semptomlar yaşaması normaldir. Bu dönemde iyi bir ruh hali içinde kalın, zihinsel uyarılardan kaçının ve ruh halinizin çok fazla değişmesine izin vermeyin.

2. Kişisel hijyene dikkat edin

Genellikle kişisel hijyene dikkat edin, pamuklu, yumuşak, bol iç çamaşırları seçin, iç çamaşırların her gün değiştirilmesi gerekir, sterilizasyon ve dezenfeksiyon amacına ulaşmak için yıkanmış iç çamaşırları güneşe maruz bırakılmalıdır. Ayrıca hijyenik pedlerin ve tuvalet kağıtlarının kaliteli kalitede olması ve 1-2 saatte bir hijyenik pedlerin değiştirilmesi gerektiği unutulmamalıdır.

3. Soğuk ve baharatlı yiyeceklerden uzak durun

Adet sırasında daha fazla ılık su içmeniz, soğuk ve baharatlı yiyeceklerden kaçınmanız ve vücudunuzun ihtiyaç duyduğu besinleri desteklemek için taze sebze ve meyveler yemeniz gerekir. Güçlü çay ve kahve içmekten kaçının çünkü çok fazla kafein içerirler, bu da kardiyovasküler ve sinirleri uyarabilir, adet ağrısına, uzun menstrüasyona ve adetin artmasına neden olabilir.

4. Orta derecede egzersiz yapın

Adet sırasında, tüm vücudun kan dolaşımını hızlandırabilecek ve dismenore semptomlarını hafifletebilecek bir yürüyüşe çıkabilir veya yoga yapabilirsiniz. Ancak koşma, tenis oynama vb. gibi yorucu egzersizler yapmayın, aksi takdirde fiziksel rahatsızlığı artıracak ve adet bozukluklarına veya adet düzensizliğine yol açacaktır.

Özetlemek gerekirse, kadınların adet kanaması sırasında özellikle endometriumda ete benzer kan pıhtıları olması normaldir. Kadınların adet döneminde sağlıklarını iyi yapmaları, rahim kasılmalarını etkilememesi, adet kanının boşalmasını engellememesi ve adet sancısına neden olmaması için çiğ ve soğuk yiyeceklerden uzak durması gerekir. Adet döneminde rahim ağzı hafif açık durumdadır. Bu sırada banyo yapılırsa kanalizasyondaki bakteriler rahim boşluğuna girerek iltihaplanmaya neden olabilir. Ek olarak, adet sırasında dar pantolon giymeyin, aksi takdirde yerel mikrodamarlar sıkışacak ve kan dolaşımını etkileyerek genital tıkanıklık ve ödem ile sonuçlanacaktır.

Bir cevap yazın