Adet Sancısı (Dismenore) Hafife Alınmamalıdır

Adet Sancısı (Dismenore) Hafife Alınmamalıdır

Son Güncelleme: 16 Temmuz 2022 admin Tarafından

Adet Sancısı (Dismenore) Hafife Alınmamalıdır
Pexels’tan Sora Shimazaki fotoğrafı: https://www.pexels.com/tr-tr/fotograf/kadin-genc-ev-sagliksiz-5938367/

Birçok kadın menstrüasyon sırasında adet sancısından (dismenore) muzdariptir. Bazı kadınların adetleri gecikir, bu da zamanında tedavi edilmezse sorunu daha da karmaşık hale getirebilir.

Adet krampları için tıbbi terim dismenoredir ve adet kramplarının olmamasına amenore denir. İki hastalık benzer isimlere sahip olmasına ve benzer semptomlara neden olmasına rağmen, doğası ve hastanın vücudunu nasıl etkiledikleri farklıdır. Ağır adet akışının yanı sıra düzensiz adetler ve düzensiz adet döngüleri aşırı ağrıya neden olabilir.

Dismenore Nedir?

Dismenore, genellikle menstrüasyonun başlangıcında meydana gelen dismenore veya menstrüel krampları ifade eder. Dismenore, genellikle pelviste veya alt karında menstrüasyona eşlik eden bir tür rahim krampıdır. Dismenoreye baş ağrısı, mide bulantısı, kusma ve sırt veya bacak ağrısı eşlik edebilir ve genellikle adetinizin başlamasından 2 ila 3 gün önce veya sonra sürer.

Dismenore, uterus astarı tarafından üretilen doğal kimyasallar olan prostaglandinlerden kaynaklanır. Hormon benzeri kimyasallar, rahmin kaslarının ve kan damarlarının daralmasına neden olur.

Birçok Kadın Adet Ağrısı Çeker

Primer dismenore, herhangi bir pelvik patolojinin yokluğunda ortaya çıkar ve yetişkin kadınların %25 ila %50’sinde ve adolesanların %95’inde meydana geldiği tahmin edilmektedir. Dismenore genellikle adet döngüsü stabilize olduktan sonra başlar, bu genellikle zamanla ve doğumdan sonra düzelir.

Sekonder dismenore, genellikle 20 yaşından sonra başlayan, ancak daha erken de ortaya çıkabilen bir pelvik patoloji durumudur. Sekonder dismenore genellikle menstrüel ağrı düzeninde bir değişikliği temsil eder ve menoraji ile birlikte olabilir. Menoraji, yedi günden fazla süren adet kanaması, disparoni veya kronik pelvik ağrı için tıbbi bir terimdir.

Dismenore Nasıl Tedavi Edilir?

Dismenore için tedavi seçenekleri, eğer endometriozis dismenore nedeniyse, aynı zamanda tercih edilen tedavi olan steroid olmayan anti-inflamatuar ilaçlar ve hormon tedavisini içerir.

Dinlenme, orta derecede egzersiz ve stresten kaçınma da bu durumu iyileştirebilir. Bazı kadınlar karınlarına veya bellerine bir sıcak su torbası koyarak ağrıyı hafifletir. Sıcak bir banyo yapmak da ağrılı krampları hafifletmeye yardımcı olabilir.

Adet Düzensizliği (Amenore) Nedir?

Amenore, doğurganlık çağındaki kadınlarda adet görmeme durumudur. Durum nadir olsa da kadınların yüzde 0,1’inden azını etkiliyor amenore hafife alınmamalıdır. Amenore uzun süre devam ederse menopozla ilgili sorunlar ortaya çıkabilir.Semptomlar sıcak basması, vajinal kuruluk ve kalp ve kan damarı hastalığı riskinin artmasını içerir. Amenore ayrıca endometriyal kanser ve osteoporoz gibi ciddi sağlık sorunlarına da yol açabilir.

Herhangi Bir Kadının Adet Düzensizliği Yaşama Şansı Var Mı?

Hipotalamus, adrenal bezler, yumurtalıklar, rahim veya vajinanın işlev bozukluğundan kaynaklanan adet düzensizliği, herhangi bir yaş grubundaki kadınlarda ortaya çıkabilir ve geçici, düzensiz veya kalıcı olabilir.

İki farklı bozukluk türü vardır: primer ve sekonder amenore. Primer amenore, bir kadının 15 yaşına kadar adet görmeye başlamaması durumu büyük bir pediatrik sorun haline getirir. En yaygın neden hormonal dengesizliktir, ancak yapısal problemler de birincil amenoreye neden olabilir.

Primer Ve Sekonder Amenore Tedavisi

Doğum kontrol hapları veya diğer hormon tedavisinden, etkilenen kadınların adet döngüsünü yeniden başlatmasına izin verebilir. Tiroid veya hipofiz hastalığının neden olduğu amenore ilaçla tedavi edilebilir. Bir tümör veya yapısal tıkanıklıktan kaynaklanıyorsa cerrahi gerekebilir.

Adet Düzensizliği Farklı Bir Hastalığın Belirtisi Olabilir Mi?

Bazı spesifik hastalıklar, invaziv lezyonlar veya hipotalamik ve hipofiz tümörleri gibi amenoreye neden olabilir. Sistemik hastalıklar ayrıca diyabet, çölyak hastalığı, tiroid ve hiperandrojenik bozukluklar ve primer yumurtalık yetmezliği gibi amenoreye neden olabilir. Diğer yatkınlaştırıcı nedenler arasında Turner Sendromu, Kırılgan X kromozom mutasyonları ve otoimmün erken yumurtalık yetmezliği gibi kromozomal anormallikler bulunur.

Adet Düzensizliği Durumunda Ne Zaman Tıbbi Yardım Alınması Önerilir?

Hamilelik, cinsel olarak aktif birçok kadında sekonder amenorenin en yaygın nedenlerinden biridir. Bununla birlikte, genç bir kadın 15 yaşına geldiğinde, adeti kaybolduğunda veya en az 2-3 ay geciktiğinde derhal tıbbi yardım almalıdır.

Adet Düzensizliği Kendi Kendine İyileşir Mi?

Bazı durumlarda, yaşam tarzı ve diyet değişiklikleri gibi doğal yöntemler amenore tedavisine yardımcı olabilir. Sekonder amenore nedeni hormonal değişikliklerden kaynaklandığında, kilo değişiklikleri veya stresli koşullardan kaynaklanabilir.

Bu tür hastalar için, düşük kilolu hastalarda kilo verme veya kilo alma gibi yaşam tarzı değişiklikleri, sağlıklı bir düşük karbonhidrat diyeti ve düzenli egzersiz ile birlikte önerilir. Bazı durumlarda, normal bir kilo ve genel fiziksel sağlık, normal yumurtlama ve adet düzenini düzeltmeye yardımcı olabilir.

“Adet Sancısı (Dismenore) Hafife Alınmamalıdır” İçin Bir Yanıt

  1. […] önerilir et midedeki yükü ağırlaştıracaktır. Et karın ağrısı ve dışkılamadan sonra sancıları hafifletir ama bu esnada mide ve bağırsaklarda iltihaplanmaya bağlı ödem oluşmasına neden […]

Bir cevap yazın